Akumulátor nebo tužkové baterie?

Diskuze o libovolném příslušenství k digitálním fotoaparátům

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod rejca 2. 8. 2005 09:08

Sarty píše:Dejme tomu že něco o proudu volných částic ve vodiči vím....
1, takže si dovedu spočítat, že do těch baterek teče zhruba 7A
e/quote]

15minut = 0,25h => 2200mAh/0.25h = 8800mA.

Zajiste se musi dodat do baterek vice nez je pozdeji udavana kapacita 2200mAh (nejsou perpetum mobile) a ta ztrata neni mala (topi - sahnete si jak pri nabijeni velkym prodem topi). A ejhle mame tu minimalne 10A, mozna i 15A.

A to uz je celkem dost, na male baterky. Lidi neblbnete a kupujte normalni baterky a nabijecky co se nabijeji dele. Kupte si dve sady a neutracejte tam, kde se to proste nevyplati. Zivotnost jde do haje.

A pak se nedivte, ze se kazda baterka vybiji jinak, kdyz ji pan obchodnik nabiji za 15 minut :P
rejca
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sarty 2. 8. 2005 10:52

Hmm já nevím jak vám to vysvětlit, já je nemám a ani je nechci, sem to měřil,jelikož ty baterie nejsou obyč - mají speciální chemické složení, tak do nich nemusí téct 15 A ale jen neco kolem 7 -9 A.
Topit určitě topí to je jasné. Já to jen konstatuji, nikoliv obhajuji.
Sarty

Odeslat příspěvekod rejca 2. 8. 2005 12:15

Sarty píše:Hmm já nevím jak vám to vysvětlit, já je nemám a ani je nechci, sem to měřil,jelikož ty baterie nejsou obyč - mají speciální chemické složení, tak do nich nemusí téct 15 A ale jen neco kolem 7 -9 A.
Topit určitě topí to je jasné. Já to jen konstatuji, nikoliv obhajuji.t/quote]

Jo 7A, fyzikalni zakony ale plati clovece. Minimalne 9A a i to je blbost, to by ty baterky nesmeli pri nabijeni produkovat teplo. Ale je to jedno

Neobhajujete? Tak si prectete prispevky, delal jste jim jako oficialni prodejce reklamu:-). Rikal jste si o to, aby vas nekdo sejmul :-)
rejca
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sarty 2. 8. 2005 13:08

Jo 7A, fyzikalni zakony ale plati clovece. Minimalne 9A a i to je blbost, to by ty baterky nesmeli pri nabijeni produkovat teplo. Ale je to jedno

Neobhajujete? Tak si prectete prispevky, delal jste jim jako oficialni prodejce reklamu:-). Rikal jste si o to, aby vas nekdo sejmul :-)[/quote]

nedalo mi to a protože tady mám jen hodinovku, změřil jsem ji! Do hodinovky teče při nabíjení 1600mA - nabíjení 2500,- Když si tedy spočítám že by to mělo být 0,25hodiny u 2200 se speciálním složením, tak mi to furt vychází 6400mA, myslím tedy, že 7-9A je reálných, to jen selským rozumem
jinak to , že dnešní baterie už mají jiné složení než kdysi NiCd a jaksi se změnilo i to jak je nabíjet,což je ta nejdůležitější věc, kterou asi nevíte!!!!
Baterkyse totiž dnes již nabíjejí pulsně, tak to nejspíš asi nebude platit pro Vaše základní zákony, kdy usměrněný proud teče do baterie přes stabilizátor a pár diod....hmm to jen pro Vaši informaci...
Přeji dobré světlo a mnoho hezkých snímků...
Sarty

Odeslat příspěvekod rejca 3. 8. 2005 07:24

Sarty píše:nedalo mi to a protože tady mám jen hodinovku, změřil jsem ji! Do hodinovky teče při nabíjení 1600mA - nabíjení 2500,- Když si tedy spočítám že by to mělo být 0,25hodiny u 2200 se speciálním složením, tak mi to furt vychází 6400mA, myslím tedy, že 7-9A je reálných, to jen selským rozumem
jinak to , že dnešní baterie už mají jiné složení než kdysi NiCd a jaksi se změnilo i to jak je nabíjet,což je ta nejdůležitější věc, kterou asi nevíte!!!!
Baterkyse totiž dnes již nabíjejí pulsně, tak to nejspíš asi nebude platit pro Vaše základní zákony, kdy usměrněný proud teče do baterie přes stabilizátor a pár diod....hmm to jen pro Vaši informaci...
Přeji dobré světlo a mnoho hezkých snímků...o/quote]

V tom pripade je tech 2200mAh taky pro pulsni odber, jinak to nema logiku a neni to pravych stejnosmernych 2200mAh (jinak by se to muselo nabijet tim obrovskym proudem). Takze shrnuti.
Rychle nabijeci baterky jen pro ty, co maji hodne penez. Pro ostatni se vyplati pockat.

Ale myslim, ze debata byla zajimava, ale jsou dulezitejsi veci, takze bych ji rad ukoncil. Taky preji dobre svetlo a rad jsem si takle poklabosil a zjistil, ze neni 2200mAh jako 2200mAh a nebo 7A jako 7A :-).
rejca
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sarty 3. 8. 2005 07:53

V tom pripade je tech 2200mAh taky pro pulsni odber, jinak to nema logiku a neni to pravych stejnosmernych 2200mAh (jinak by se to muselo nabijet tim obrovskym proudem). Takze shrnuti.
Rychle nabijeci baterky jen pro ty, co maji hodne penez. Pro ostatni se vyplati pockat.

Ale myslim, ze debata byla zajimava, ale jsou dulezitejsi veci, takze bych ji rad ukoncil. Taky preji dobre svetlo a rad jsem si takle poklabosil a zjistil, ze neni 2200mAh jako 2200mAh a nebo 7A jako 7A :-).

Určitě s Vámi souhlasím, že rychlonabíječky jsou pro lidi, co neví co s pebězma a můžou si dovolit ten konfort je co chvíla kupovat. Jen bych chtěl ještě podotknout, že ikdyž se nabíjejí pulsně, můžete z nich normálně odebírat stejnosměrné napětí. To že se nabíjejí pulsně na to nemá vliv. Dnes už jsou skoro všechny nabíječky pulsní (vyjímaje těch nejlevnějších kolem 100,-). Pulsy mají vzhledem k cílovému napětí baterie mnohem vyšší úroveň a tudíž stačí menší proud a kratší čas aby se baterie nabila a přitom se nezničila. Velkou roli při tom také hraje to (u těch 2200mAh) že mají speciální složení. Jinak parametry se mění od nabíječky k nabíječce. Nejlépe (podle mě) je si opravdu prostudovat parametry - zda nabíječka má:
1, Kontrolu napětí - sana kontroluje zda dochází k nárustu, jestliže už ne vypne se nabíjení
2,Kontrola teploty - nabíjení se vypne při dosažení určité teploty
3,Časový spínač - nabíjení se vypne, jestliže doba nabíjení přesáhne maximální dobu nabíjení baterie - podle toho, pro jakou baterii je navržena, pokud do nab. která nabíjí max 2500mAh vložíte 3000mAh, tak Vám to zaručí nepoškození baterie

tyto tři druhy kontroly průběhu nabíjení mohou být užity samostatně nebo v kombinaci

Dále obrovskou výhodou je funkce Průběžné nabíjení jakmile nabíječka detekuje, že baterie je nabitá, ukončí nabíjení a přepne se do reřimu průběžného dobíjení , kde kompenzuje samovybíjení baterie což je asi 1% za den. Je to dobré, když chcete mít baterie furt připraveny na použití - necháte je prostě v nabíječce

Další funkcí je ochrana proti vložení opačné polarity - no o tom snad nemá cenu ani psát a taky nejlépe aby ta nabíječka měla nějaký indikátor stavu. Je to sice prkotina, ale mnoho lidí na to nepamatuje a pak si stěžují.. Jak to mám poznat, že už je to nabité atd. atd.

Tak, já doufám :D že tato naše diskuze neprospěla jen nám dvoum, ale že si ji také přečtou jiní lidé a tak získají pár cených rad jak si vybrat dobrou nabíječku.

:wink: Taky velice dekuji za výměnu názorů s pozdravem a přáním dobrého světla Sarty
Sarty

Odeslat příspěvekod Antonín Kubačák 31. 8. 2005 15:15

používám obojí, do zrcadlovky tužky 2500 mA, do kompaktu lion, ke každému mám náhradní baterie.Tužky mě ještě nikdy nezklamaly, snesou "hrubé" nabíjení a při dnešní ceně tužek cca 60-80 kč za kus není co řešit. Lionka mě už zklamala, klekla v době kdy jsem to nečekal, náhradní sehnat byl problém.Tím neříkám, že by byla jako zdroj špatná, je lehká, nabíjí se poměrně rychle. Tužkám ale dávám přednost, nabíjím zásadně v ansmanu - power line a čas od času provedu předvybití.
Antonín Kubačák
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod IcemanCZ 2. 9. 2005 10:39

Ted se me ten akumulator vymstil musel jsem to nabijet u jedne servirky v restauraci nastesti byla ochotna
slo o kem 3 deni akce
Thomas Alva Edison je chlap kvůli kterému musíme dělat na tři směny.
IcemanCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 2. 9. 2005 10:50

[quote="Antonín Kubačák"opoužívám obojí, do zrcadlovky tužky 2500 mA, do kompaktu lion, ke každému mám náhradní baterie.Tužky mě ještě nikdy nezklamaly, snesou "hrubé" nabíjení a při dnešní ceně tužek cca 60-80 kč za kus není co řešit. Lionka mě už zklamala, klekla v době kdy jsem to nečekal, náhradní sehnat byl problém.Tím neříkám, že by byla jako zdroj špatná, je lehká, nabíjí se poměrně rychle. Tužkám ale dávám přednost, nabíjím zásadně v ansmanu - power line a čas od času provedu předvybití.a/quote]

Poněkud si protiřečíte, takže nevím přesně co si o tom mám myslet - na jednu stranu píšete "k obojímu mám náhradní baterie" a na druhou, že "sehnat náhradní (Lion) byl problém". Pokud jste Lionku neměl náhradní, pak je snad jasné, že Vás musela jednou "zklamat" tím, že se vybila tehdy, kdy jste to neočekával? Já mám zase náhradní Lion za 500,- a zatím jsem se takové situace nedostal (a chci věřit, že ani nedostanu). Přeju rovněž dobré světlo.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ilicz 6. 9. 2005 07:26

Sarty píše:6, zkuste si někdy změřit jak jsou vybité baterie, já to zkoušel několikrát! vždy jedna zůstala na 1V - 0,8V a ostatní se vybily na hodnotu kolem 200mVk/quote]

Hmmm... smim se zeptat na zpusob jakym jste to meril?
[i]Registered Linux user no. #387946[/i]
ilicz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PetrH 7. 9. 2005 14:30

Rad bych doplnil jen nejakou drobnost k tematu 15min NiMH aku a pridal neco navic :-)

Pred cca mesicem jsem se vratil z delsiho pobytu v Asii/Pacifiku.. ty 15min nabijecky se tam prodavaji mnohem dele nez pul roku a to cca rok, mozna i dele - nejak jsem po tom nepatral. Nevim, mozna jsem se spatne dival, ale prvni tam podle mne navic nebyl Energizer, ale Varta kterou tam bylo mozne koupit minimalne uz koncem minuleho roku. Energizer nekde najit byl maly zazrak.

Protoze jsem si tam prave potreboval koupit nejakou rozumne malou nabijecku schopnou nabijet jak 2 AA tak i AAA clanky a to navic i pouze jeden clanek samostatne (vetsinou vam prodavane nabijecky budou "ochotny" nabit minimalne par aku), protoze to tam stalo par supu a take protoze jsem na to byl po mnoha letech stravenych laborovanim s aku a jejich nabijenim (viz nize) zvedavy, koupil jsem tu mensi Vartu pro nabijeni dvou clanku. Rozmerove a hmotnostne je to docela prakticke, ovsem diky vysokymu prenasenemu vykonu v kombinaci s malymi rozmery to obsahuje vetracek, takze to pri nabijeni huci coz muze byt neprijemne.. Pri nabijeni "konvencnejsich" - tj. ne 15 min aku se vetracek toci take, avsak alespon pomaleji a doba nabijeni trva hodinu az cca 80min podle kapacity aku. Samozrejme 15 minutova doba nabijeni je masakr - tecou tam na tak maly clanek pomerne brutalni proudy, ale musim rict, ze napr. pokud jde o zahrivani clanku pri nabijeni, cekal jsem ze to bude mnohem horsi. Ty 15min aku museji byt vazne hodne upravene pro tento rezim nabijeni, protoze na jine rychlonabijecce, ktere trva nabit aku s odpovidajici kapacitou kolem 3h to subjektivne "topi" podobne. Samozrejme jde o subjektivni vjem, ale pri tom propastnem rozdilu v nabijecich proudech bych ocekaval nejaky odpovidajici rozdil v zahrivani. Ten se ovsem alespon tedy u tech Vart nekonal.

Zatim jsem na tech aku nenajel az tolik cyklu, takze co se tyce dlouhodobe zivotnosti to teprve uvidim - urcite se to nebude blizit poctu cyklu pri konvencnejsich metodach nabijeni (ikdyz Varta tvrdi ze tam vyrazny rozdil neni), ale na druhou stranu po nekolika letech pouzivan NiCd a NiMH aku, kdy jsem si dlouhou dobu daval praci s duslednym vybijenim (zejmena u NiCd aku) na spodni pripustnou hodnotu napeti (0,9V), dodrzovanim vzdy uplnych nabijecich cyklu, nabijenim v danem obdobi metodou povazovanou pro dany typ clanku za metodu nejlepsi (vyzkousel jsem mnoho technik nabijeni aku - jedine k cemu jsem se nedostal byla jedna drasticka impulsni nabijeci metoda od nejake americke firmy jejiz jmeno si uz nepamatuji, u ktere bylo sice take mozne dosahnout kratkych casu - tedy na tu dobu kratkych - ale pak se ukazalo, ze zivotnost takto nabijenych aku je kolem pouze 100cyklu - to je tak 10 let zpatky), na to uz dnes proste kaslu. Prodlouzeni zivotnosti neodpovidalo tomu, co do toho clovek vlozil. Nejednou se nakonec stejne stalo, ze jeden clanek proste predcasne "odesel" - zacala u nej vyrazne klesat vyuzitelna kapacita.. Takze k cemu to vsechno? Kupte si nejakou rozunou nabijecku, jejich doba nabijeni je radove kolem 2h, pokud chcete pak dodrzujte uplne vybijeci-nabijeci cykly a radujte se ze zivota. :-) Technologie jde dopredu a je tady od toho, aby nam to zpjiemnil, usnadnila atd. - tedy tak nejak to je snad zamysleno.

Nevim, kolik ty 15 min nabijecky stoji u nas, ale pokud nekdo chce a vyuzije, necht si to klidne koupi.. mit to nabite za tak kratky cas neni nekdy od veci a stale na tom budete z dlouhodobeho hlediska ekonomicky lepe, nez s bateriemi. Navic aku mivaji obecne nizsi vnitrni odpor - jsou schopny vyvinou vyssi proudy nez baterie, takze zejmena pri pouziti blesku jsou vhodnejsi. NiMH aku pri svem nastupu na tom sice nebyly v tomto smeru dvakrat dobre, ale to uz je dlouha doba a veci se meni, dnes se vyrabeji aku a koneckoncu i baterie optimalizovane pro specificky druh odberu - takove veci take drive nebyvaly bezne.

Jen jeste jedna poznamka, nebo spise zajimavost k tem nabijeckam od Varty.. Videl jsem dve varienty stejnych nabijecek. Jedny maji typove oznaceni 570xx a druhe 572xx. Ty druhe se prodavaly v jiznim Pacifiku, je u nich uveden zakaz nabijeni NiCd aku a doba nabijeni konvencnich aku cca 1h, zatimco u te prvni typove rady je uvedena moznost nabijet i NiCd a doba nabijeni konvencnich aku cca 14h. Pripada mi zvlastni, ze by vyrobci stalo za to produkovat dve typove rady jen kvuli temto rozdilnostem. Vsichni se snazi vyrabet vse co nejlevneji a tady se budou zatezovat s timto..

Uzivejte zivota a nestresujte..

Petr
PetrH

Odeslat příspěvekod TA 21. 10. 2005 18:55

Sarty píše:4, Energizer zaručuje 300 cyklů, a vůbec se to nebojí dělat, takže pokud se použitelnost zkrátí na polovinu máte nárok na reklamacia/quote]

ako dokážem v predajni, že boli nabité len 143 krát a zrazu majú slabú kapacitu :?:

PS : Pokiaľ by sa to stalo mne, tak z tej predajne neodídem, kým mi tie batérie nevymenia alebo nevrátia peniaze.
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 21. 10. 2005 18:59

ilicz píše:
Sarty píše:6, zkuste si někdy změřit jak jsou vybité baterie, já to zkoušel několikrát! vždy jedna zůstala na 1V - 0,8V a ostatní se vybily na hodnotu kolem 200mVk/quote]

Hmmm... smim se zeptat na zpusob jakym jste to meril?

predpokladám, že avometom ( = multimetrom, voltmetrom )
Live long and prosper!

TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 21. 10. 2005 19:03

rejca píše:Lidi neblbnete a kupujte normalni baterky a nabijecky co se nabijeji dele. Kupte si dve sady a neutracejte tam, kde se to proste nevyplati. Zivotnost jde do haje.

Nie sme takí bohatí, aby sme si mohli dovoliť kupovať lacné veci, nie? :D
Live long and prosper!

TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod macis 5. 12. 2005 10:13

Dotaz na Sarty:
Mám aku 4xNiMh Hama 2200m a 4x Sanyo 2300mAH. Po cca 100 cyklech jsou oboje 'mrtvý'. Proč? Používám nabíječku Hama Delta 2/4 a pro jistotu ještě vybíjecí obvod. Jsou ještě cca 1/4r. v záruce. Mám je reklamovat nebo nabíječku? Prý se tady o paměť. efektu nedá moc hovořit, hlavně u Sanyí, které by měli být víc jak dobré aku. Bylo mi řečeno, že standardně musí aku vydržet 300-500 nabití. Prosím o radu, pomalu ztrácím hlavu a nevím co dál... !
macis
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka