"Tečky" při delší expozici

Diskuze o přístrojích s větším než sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod dreo 1. 12. 2006 21:52

Ahoj,

nedávno jsem tu řešil jaký koupit foťák, po dlouhém přemýšlení jsem vzal Fujinu 6500fd.Při expozici do cca 2 vteřin jsou fotky velmi pěkné - potom ale nastává velké zklamání v podobě teček na fotkách.

Vypadá to jak kdyby byly body na CCD čipu různě citlivé na světlo, což se při kratších časech nestačí projevit.

Samozřejmě takhle dlouhé časy se používají málokdy, ale na druhou stranu rád fotím třeba ohňostroje, takže mi tenhle "digitální humus" skutečně dost vadí.

Potřeboval bych dostat odpověd na tuto otázku:
- je to vada konkrétního kusu? NEBO
- je to vada tohoto modelu/řady/výrobce? NEBO
- je to specifická vlastnost foťáků v této cenové relaci?

Je mi jasný, že nemůžu chtít kdovíjakou kvalitu od ultrazoomu od Fuji - ale tohle nedělal ani můj starej kompakt od Nikonu za pár kaček :?

Ukázka (iso 200, cl. 5.6, čas 10s, výrobní nastavení foťáku):
Obrázek

Jestli se to tu už řešilo, tak se omlouvám, nenašel jsem.
dreo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod manas 1. 12. 2006 21:57

Osobne bych rekl, ze to jsou mrtve pixely. Sup s tim do servisu....ale tam neudelaji nic nez ze je premapuji.
Nikon D300s,
Sigma 17-70, Nikkor 50mm f/1,8, Sigma 28-70 f/2,8,Tamron 70-210 f2,8, Blesk Sigma EF DG 500 Super.....
manas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod USER47 1. 12. 2006 22:05

Uf, to je vážně humus. Mrtvé pixely to nebudou, to by byla mrtvá půlka CCD. Spíš se ty pixely přehřívají. Jestli je to vada konkrétního kusu ale nevím.
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 1. 12. 2006 22:30

Ono tam nejde zapnout potlačení šumu při dlouhých expozicích? Tohle je totiž běžné naprosto u všech digitálních foťáků, při dlouhé expozici nad 1,2-1,5 sec se čip zahřívá a nestejnosti buněk se silně zdůrazňují. Drtivá většina firem to řeší tak, že po skončení dlouhé expozice exponuje ještě jednou se zavřenou závěrkou jen tmu a výsledek, obsahující šumový vzorek čipu, odečte od fotky. Voila! Fakt je, že se zapnutou funkcí potlačení šumu trvá "zpracování snímku" hodně dlouho - kvůli té druhé expozici - nevypnul jsi ji kvůli tomu?
U tvého starého Nikonu to nejspíš vypnout ani nejde.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod dreo 1. 12. 2006 22:49

Možnost zapnout/vypnout potlačení šumu jsem nenašel. Nicméně jak jsem psal, dal jsem pro jistotu tovární nastavení.

Trochu ten šum ovlivňuje nastavení Sharpness:

1. fotka Soft
2. fotka Hard

(opět iso100/5.6/10s)

Ještě je možnost Standard, což je výchozí nastavení. Kvalitou něco mezi těma dvěma.

Obrázek

Obrázek
dreo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod manas 1. 12. 2006 22:53

Teda ja nevim, ale ja mel pred Nikonem Fuji S9500 a todle mne nikdy nedelala a to jsem mel taky snimky s takhle dlouhym casem.
Ja mel nekolik mrtvych pixelu a vypadalo to uplne stejne. Ale jak pise USER47, tady by byla mrtva pulka snimace......
Mrtvej snimac poznas treba tak, ze si nastavis manual, nastavis cas cca 1-2 s a nechas zavrenou krytku objektivu. Pak exponujes vlastne tmu a uvidis na fotce co udela...
Nikon D300s,
Sigma 17-70, Nikkor 50mm f/1,8, Sigma 28-70 f/2,8,Tamron 70-210 f2,8, Blesk Sigma EF DG 500 Super.....
manas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod manas 1. 12. 2006 22:55

Tak ted kdyz sleduju ty fotky, prijde mne, ze ty body jsou porad na stejny miste. Zkus to s tim co radim pred tim a udelaj tech fotek s tim kratsim casem vic a podivej se, zda je to porad na stejnem miste. Mrtve pixely se objevuji porad stejne na stejnem miste snimace...
Nikon D300s,
manas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dreo 1. 12. 2006 23:22

Takže k čemu jsem došel:

- Body jsou skutečně stále na stejném místě, čím delší expozice, tím jsou výraznější

- Udělal jsem tři fotky se zavřenou krytkou:

1) Fuji 6500fd - 4s
2) Nikon 2200 - 4s
3) Fuji 6500fd - 10s

Zajímavé je, že na tom 2mpx Nikonu je skutečně černočerná tma.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
dreo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dreo 1. 12. 2006 23:28

Můžete sem prosím taky někdo s foťákem podobné cenové relace hodit fotku se zavřenou krytkou (nebo aspon zkusit podobný čas a popsat)?

Jinak ten foťák je čerstvě koupený po netu a teoreticky můžu využít svého práva ho do 14 dní bez udání důvodu vrátit.

Je tohle důvod k reklamaci, resp. ke vrácení? Nebo je to skutečně vlastnost ultrazoomů?
dreo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod manas 1. 12. 2006 23:47

zkus jeste fotku s kratkym casem se zavrenou krytkou, treba 1/60 a 1/20, jestli se objevi body taky.
Nikon D300s,
manas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dreo 2. 12. 2006 00:04

Na tyhle časy jsou body vidět jen nepatrně, není to nějak rušivé. Projevuje se to asi jako kdybych fotil na vyšší citlivost (ve skutečnosti iso100). Nicméně stále to nemá na tu dokonalou tmu toho dědečka Nikona.

Ať tak či onak, na 1/20 ohňostroj nebo hvězdy nevytofím :(

EDIT: Hvězdy ani fotit nemusím, stačí nasadit krytku, nastavit 20 vteřin a mám celou hvězdokupu :D
dreo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod manas 2. 12. 2006 00:18

Ja nevim, ale asi bych s tim sel do servisu. Mel jsem Fuji S9500 a taky jsem mel mrtvy body, sice ne tolik, ale v servisu mne to opravili za dopoledne. Oni ty body premapujou, proste bod bude mrtvej, ale vezme si udaje z okolnich bodu, tim padem nebude videt. Ale v tomhle pripade bych to videl na vraceni.....je tam toho docela dost...
Nikon D300s,
manas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dreo 2. 12. 2006 00:35

Bude záležet na tom, jestli je to vada nebo vlastnost. Pakliže vada, není co řešit, pomaže na výměnu, ale jestli vlastnost, tak nevím - přecejen jinak fotky dělá hezké a na svou cenu je to dobrý foťák.

Je to dilema :? . Nicméně dík za pomoc.
dreo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Insan!ty 2. 12. 2006 00:37

Pety píše:Drtivá většina firem to řeší tak, že po skončení dlouhé expozice exponuje ještě jednou se zavřenou závěrkou jen tmu a výsledek, obsahující šumový vzorek čipu, odečte od fotky. Voila! Fakt je, že se zapnutou funkcí potlačení šumu trvá "zpracování snímku" hodně dlouho - kvůli té druhé expozici - nevypnul jsi ji kvůli tomu?
U tvého starého Nikonu to nejspíš vypnout ani nejde.o/quote]

:lol: tak už chápu, to mě nenapadlo.. :idea: Tohle mi dělá Nikon, dost mě to znervozňovalo, když po 60ti sekundové expozici 60 sekund ukládal, netušil jsem proč.. :P

Jinak bych neřekl že to jsou mrtvé pixely, ale prach na (nebo v) objektivu..
Insan!ty
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dreo 2. 12. 2006 00:40

Prach to není určitě - foťák mám od včerejška, a ten objektiv je naprosto čistý. Navíc prach podle mě vypadá jinak, to by nebyly jednotlivé svítící body.
dreo
Návštěvník

Další stránka