Sigma 105 vs. Tamron 90

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod bramborkax 22. 9. 2008 11:11

Ahoj, vybírám portrétní objektiv s možností makra a vzhledem k ceně jsem skončil u těchto dvou. Přečetl jsem si pár článků, něco je i na slrgear.com a na photozone.de. Má někdo zkušenosti (třeba i zprostředkované ze svého blízkého okolí) s těmito objektivy? Nějaké srovnání, názory? Tamron by měl být trochu ostřejší, Sigma má zase menší barevnou vadu (aberace). Co takhle rychlost? Sigma má jakýsi "omezovač ostřícího rozsahu", který dle některých názorů moc nefunguje, o Tamronu se přímo uvádí, že má pomalé ostření...
Jen pro doplnění, mám Nikon D50. Díky moc za odpovědi.
Nikon D50 + Nikkor 18-55 + Nikkor 50/1,8 + Tamron 55-200 + Nikkor 85/1,8 + Nikkor 18-200 VR + Nikon SB-600; Canon S45
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod riman 22. 9. 2008 11:25

Vybíral jsem stejně a nakonec jsem skončil u Tamronu. Obrazová kvalita je výborná, ostření mi nepřijde zase tak pomalé (třeba ve srovnání se Sigmou 70-300, která je skutečný louda), trochu pomůže limiter, který má Tamron taky. (Ovšem mám Sony A700, která má silnější pohon z těla, což se může příznivě projevit na rychlosti ostření.)

Každopádně s žádným z těchto modelů neuděláš chybu.
riman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jirka S 22. 9. 2008 12:51

Každý makro objektiv má o něco pomalejší ostření z důvodu větší přesnosti, ačkoli makro stjně ostříš ručně, že.
Oba uvedené objektivy taky při ostření mění svou délku, ale to asi víš.
Tamrona jsem měl, ostrý, malý, lehký. Použité ve výborném stavu se prodávaly za cenu kolem 7,5K.
Teď mám Nikkor 105/2.8 VR a ten je vynikající.
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 22. 9. 2008 12:54

Tamrona mam na D50 a s ostrenim jsem nemel nikdy problem.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod friggo 23. 9. 2008 12:03

bramborkax: Tohle už se řešilo i zde tisíckrát, ale tedy ještě jednou: obrazově jsou oba výborné (potažmo všechny makroobjektivy), mechanicky to ujde, rychlostně jsou dost pomalé, hodně se vysouvají, bokeh ucházející. Za tu cenu dobrá volba. Jeden nebo druhý, je to v podstatě prašť jako uhoď...
friggo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 23. 9. 2008 12:44

Podle tohodle: http://www.the-digital-picture.com/Revi ... nsComp=392

bych bral Sigmu, kvuli nulove CA,lepsimu zpracovani. Ovsem nej by byl N105/2,8... nebo to udelej jako ja : Sigma 150 + Nikkor 85/1,8 ; protoze stejne nakonec zjistis, ze mala clona je mala clona...
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod martin.breza 24. 9. 2008 08:15

Ja mam dobre zkusenosti s hodnocenim na strankach http://www.fredmiranda.com. Takze podle jejich hodnoceni vychazi trosku lepe Tamron:

Sigma 105mm f2.8 EX Macro 1:1
Tamron SP AF90MM F/2.8 Di Macro 1:1
martin.breza
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martin.breza 24. 9. 2008 08:20

A nebo jak rika ggrand: Kup si na makro Sigmu 150mm f2.8 (hodnoceni 9.6) a na portret bych doporucil Nikon 50mm f/1.8D AF (hodnoceni 9.4). Ta padesatka je "za par" korun a foti vyborne...
martin.breza
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jirka S 24. 9. 2008 09:07

Lidi, pořád s tou padesátkou. :-)
Znovu a už po několikáté tvrdím, že 50/1.8 má HNUSNÝ bokeh, samozřejmě záleží na tom, co je v pozadí, ale pokud jsou vzadu nějaké odlesky světel apod., je to škaredé, jakoby rozbité.
Navíc, těch 50mm je na cropu takové nijaké ohnisko, ani dlouhé, ani krátké. Na FF je fajn, ohnisko se přibližuje lidskému vidění. Ta padina má jen dvě výhody, a sice světelnost a cenu. Na paladixu starší za 2 - 2.5K.
Tazatel se na to sice neptal, ale když už něco ne moc drahého na portrét, tak 85/1.8.
:-)
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bramborkax 24. 9. 2008 09:20

martin.breza píše:A nebo jak rika ggrand: Kup si na makro Sigmu 150mm f2.8 (hodnoceni 9.6) a na portret bych doporucil Nikon 50mm f/1.8D AF (hodnoceni 9.4). Ta padesatka je "za par" korun a foti vyborne...

Padesátku 1,8 samozřejmě mám a rozhodně bych netvrdil, že je za všechn okolností výborná. Za prvé jeji světelnost je nanic, když na 1,8 není vůbec ostrá. Trochu lepší je to tak od 2,8 a až od clony 4 je kresba výborná. Navíc ohnisko 50 není na portrét vždycky použitelné - zkresluje obličeje (jsou baculatější) - na rozdíl od ohnisek cca 80-120 mm. Fotím hodně děti a pokud se fotí zblízka, tak jsou fotky ohniskem cca 90 z mého Tamronu 55-200 takové jaksi lepší, nezkreslené (i když ne ostřejší).
Takže potřebuji nějaký pevný objektiv s delším ohniskem a jelikož chci vyzkoušet makro, tak padla volba na tu Sigmu nebo Tamron. Ještě mi dali v obchodě vyzkoušet Nikkor 85/1,8, ten vypadá hodně dobře, ale jen na portrét, není to makroobjektiv. No a vzhledem k tomu, že chci koupit v dohledné době ještě "dovolenkový" objektiv - asi Nikkor 18-200 VR, tak prostě nemůžu kupovat zvlášť třeba ten Nikkor 85/1,8 a k tomu ještě třeba "makrovou" Sigmu 150...
Nikon D50 + Nikkor 18-55 + Nikkor 50/1,8 + Tamron 55-200 + Nikkor 85/1,8 + Nikkor 18-200 VR + Nikon SB-600; Canon S45
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 24. 9. 2008 15:44

Mno nevim nevim, kdo umi ten umi, nekdo zas ma spoustu alibistickych reci....50/1,8 foti prinejmensim s ohlednutim k cene fantasticky a ostra je uz od F2,2.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 24. 9. 2008 16:40

50/1,8 ma hnusny bokeh, proto jsem se ji prodal. Osobne bych ozelel maximalni ostrost Tamronu a sel do Sigmy 105, protoze ostrost poznas jenom pri zobrazeni 1:1 na monitoru, ale zato CA poznas i na normalnim obrazku, treba pri trpyteni vodni hladiny atd. Nektera CA jde dobre potlacit, ale jina ne a hlavne nechtel bych to delal pokazde v pc, to raci ozelim ostrost( rozdil v ostrosti mezi T a S bude spis nulovy, spis zmeritelny nez ze bys ho videl okem). Ovsem na druhou stranu je pravda, ze Tamron je prece jenom o neco mensi a lehci a me by vic sedel ohniskem na portretovani.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lagus.at 24. 9. 2008 19:34

Ja mam Tamron a je hodne dobrej, ale vinetace byva obcas znat.
Jinak pozdeji to vidim na prechod 85/1.8 a jestli me to makro pujde tak sigmu 150.
Lagus.at
Návštěvník

Odeslat příspěvekod matus141 24. 9. 2008 19:48

tamron je skvely... mam ho, ostry je krasne... sice sa dost vysuva a par krat sa mi stalo ze som si priclonil objekt co som siel fotit... ale zase da sa to vyriesit zlozenim slnecnej clony kedze ma prednu ssovku zapustenu hlboko vnutri... takze ziadne "prasiatka" by sa ti nemali prejavovat pokial nebudes fotit nieco "extra" :)
matus141
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 24. 9. 2008 19:51

Tamron a vinetace?To je snad vtip, ne?Muzes to nejak ukazat?
player
Návštěvník

Další stránka