PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Flor.cz 28. 9. 2022 11:12

AMD v nové generaci na to jde s výkonem vs. spotřeba zatím asi nejchytřeji ze všech. Lze si vybrat mezi Eko módem (65w, 105w TDP) a nebo optimalizaci na co nejvyšší výkon.

"Procesor zkrátka okamžitě při maximálním vytížení vyskočí na teplotu 95 stupňů Celsia, kde už zůstane po celou dobu zátěže. Dle AMD je tato teplota optimální a nijak nepoškozuje čip."

"Stabilní vysoká teplota znamená, že procesor pojede vždy na maximum možného při této teplotě. Kvalita vašeho chlazení tak bude rozhodovat o frekvenci, nikoli o teplotě čipu."

"Vzhledem k tomu, že teplota a výkon jde na maximum možného, klasické přetaktování už vlastně vůbec nedává smysl. Naopak přichází na řadu podvoltování, se kterým lze u dobrých kousků dosáhnout vyššího výkonu díky nižším teplotám."


https://www.zive.cz/clanky/testy-proces ... fault.aspx
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar. 28. 9. 2022 12:54

Tohle mi všechno přijde jako marketingové kecy. Uvidíme, jak se to bude chovat v praxi. Podvoltování mne zatím nezajímá, když už bych šel cestou úspornější a tišší, tak by zatím vyhrál Apple.

Na tu “elektrárnu” a občasné zahučení větráku jsem si už zvykl, ale neříkám, ze mi to nevadí.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 28. 9. 2022 13:21

To podvoltování přinese jak vyšší výkon, tak nižší teploty. Na odkazu co tu sdílel Atti.Hombre to je ověřené měřením. M1 ultra má nějakých 60w TDP, což odpovídá eko módu u AMD. U AMD se ovšem dá mezi eco módem a optimalizací na výkon přepínat podle potřeby.
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar. 28. 9. 2022 14:22

Nejsem si jistý tím, za jakých podmínek probíhalo měření, často jsem si ověřil, že u sestav, co mám, bývá něco jinak, může to být nejen sestavou, ale i způsobem používání.

Já těm měřením zatím nevěřím, téma podvoltování není nic nového a žádných velkých výsledků jsem si zatím nevšiml, byť přiznávám, že se jsem se o to moc nezajímal. Ono to podvoltování může mít primitivní háček (respektive dva), CPU totiž třeba u starších Ryzenů 3000 aktivně sleduje úroveň napětí a automaticky si na kaskádě vyžádá vyšší napětí, aby reálně nižší hodnotu vyrovnal. Druhé čertovo kopytko může být ochrana FIT, která používá pozdržení náběhu vlny hodinového signálu. Je to tedy takové maskované snížení frekvence, které ale není vidět na frekvenci, kterou jsou u procesoru schopné přečíst různé monitorovaní programy. Když FIT vyvolá clock stretching, vypadá CPU, že pořád běží na stejné frekvenci, ale reálně stihne mnohem méně práce a výkon je horší. Že ke clock stretchingu dochází, se odhalí až snížením výkonu v porovnání s taktem. To už jsem ale ve velkém detailu.

Jediná výjimka, kdy se podvoltování dalo použít, pokud si pamatuji, bylo tehdy, když ručně zamknete frekvenci a taktéž ručně nastavíte napětí – tedy když je CPU v tzv. „OC mode“. Ten totiž vede k tomu, že se deaktivuje turbo a s ním i automatické řízení napětí. Aspoň tak to bylo u Ryzenů dříve.

Jinak pokud mne paměť neklame, někdy v roce 2019 měl konkurenční Intel s funkcí SGX (software guard extensions) docela solidní problém, právě přes podvoltování ho šlo hacknout.

Já bych na základě toho, co se psalo tady: https://wccftech.com/amd-ryzen-7000-cpu ... -analyzed/ spíše řekl, že nové Ryzeny budou muset mít podobně výkonné chlazení jako u Intelu a navíc čekám, že k tomu bude hodně problémů s kompatibilitou, než se to vychytá.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod atti.hombre 4. 10. 2022 13:19

;-) Hmm ...
https://www.cnews.cz/intel-nechal-optim ... od-zenu-4/

Uvidíme o 10 rokov, keď budem zas meniť PC črevá ...
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
atti.hombre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 4. 10. 2022 20:43

To vypadá na ideální procesor pro Pemara - Ryzen 9 7900X je v Topazu 2x rychlejší než Intel Core i9-12900K.

Myslím, že na PC platformě bude ještě nějakou dobu trvat než se akcelerace AI ustálí do nějaké standardní podoby. Komp mám relativně nový, já si počkám :)
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar. 4. 10. 2022 21:23

Já ještě také čekám, s čím přijde Intel a jak se budou ty Ryzeny chovat v praxi (ale nečekám, že to bude horší, než to mám teď v oblasti hlučnosti a spotřeby) a koketuji s myšlenkou pořídit desktop od Apple.

Od Honzy Prušáka mám zatím info, že ty nové Ryzeny jsou o 50% rychlejší. Ale všechno je to zatím moc nové, musí si to všechno sednout, aby nebyly problémy s kompatibilitou komponent.

Důležité bude, jak Intel, Apple a Ryzen budou zvládat neuronové sítě, zatím to vypadá, že nový Ryzen a Apple to zvládají dobře. Ale nic mne netlačí, ta moje sestava má zatím výkonu dost.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 10. 2022 21:25

Taky mě to s pemarem napadlo :)
Zatím jedu na AMD Ryzen 5 1600X (rok 2017?) a nepociťuju potřebu měnit. LR i C1 mi jedou svižně a AI SW nevyužívám moc. Možná až se pohnu výš z 24 mpixelů, začnu uvažovat o PC.
Spíš přemýšlím, jestli bych po 10+ letech nevyměnil monitor za 27 palců a 4k. Mám základní 22palcový Wide-gamut Eizo 1920x1200 pro fotografy, který stál 12 tisíc, s tovární kalibrací a profilem a perfektní pevnou konstrukcí a pivotem. Člověk by řekl, že po tolika letech se technologie posune natolik, že koupím v podobné ceně ekvivalentně vybavený monitor ale na dnešních obvyklých uhlopříčkách a rozlišení. Ale ne, dají se koupit základní kalibrované řady od Asusu a Benq 27 palců/4k, ale jen sRGB, horší homogenitou a konstrukčně méně přesvědčivé. Wide gamut začíná na 2 násobku a moderní fičury jako HW kalibrace na 3-násobku. Takže asi nekoupím nic, nebo se spokojím s tím nejzákladnějším akceptovatelným (kalibrované sRGB Asus ProArt/Benq PD). Větší plochu a rozlišení chci jednoznačně, větší barevný prostor má u mě minimální využití.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kirtap 4. 10. 2022 22:02

Mám už měsíc teď v záruční reklamaci (kvůli banalitě) 27" eizo CG rozl. 2560×1440 a je super a pokud bych to nemusel řešit, ani by mně nenapadlo se koukat na větší. Ať mám na čem pracovat, tak jsem vzal ten jediný 31,1" 4K 4096 x 2160, (nikoli teda 4K UHD) grafický CG monitor který eizo nabízí, a to už je jiné kafe. Ale ta cena je šílená.
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 5. 10. 2022 18:11

Taky by se mi hodil nový monitor, ale čekám, až bude víc modelů s IPS Black. Zatím má monitory s IPS Black jen Dell - za dost peněz a podle recenzí má problémy s prosvítáním podsvícení.
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar. 5. 10. 2022 19:01

Já jsem uvažoval o Apple monitoru, lákalo mne to 5K rozlišení, ale došel jsem nakonec k názoru, že zatím zůstanu u EIZO monitoru.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kirtap 5. 10. 2022 19:05

Já už bych Dell nechtěl, měl jsem jeden ne zrovna levný, po dvou letech jsem vedle něj postavil nový Nec a hned jsem volal do Delu a oni mi ho v rámci záruky vyměnili, dokonce za o chlup lepší, nicméně po dvou letech jsem jej dal synovi, protože to bylo stejné, bílá už nebyla bílá. Dnes jsem měl hovor s Eizem a reklamovanou CG2730 mi mění za horkou novinku, která se snad ještě ani neprodává - CG2700S, do konce týdne bych ji měl mít.
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 5. 10. 2022 19:21

Co jsi reklamoval?
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kirtap 6. 10. 2022 05:45

Jak jsem psal, prkotina, ale naštve, bojujeme s octomilkami, i v kanceláři mi jich pár poletuje i když furt stříkám jakési spreje. Láká je světlo monitoru když po nocích pracuju. Občas nějakou neodbytnou prostě prstem zamáčknu. Bohužel, jedna si našla cestu do monitoru. Než jsem si to uvědomil, tak jsem ji tím pod tím průhledným plastem přimáčknul a ona tam zůstala. Eizo to v rámci záruky uznalo. Kdyby bylo po záruce, tak mám asi smůlu, protože to prý nejde opravit. Příště raději chvíli vydržet než chcípne a kamsi zapadne.

I když teď koukám, že nejsem sám :hm
https://www.poradte.cz/pocitace-a-prislusenstvi/41008-pod-sklem-mi-beha-cerna-moucha.html
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 6. 10. 2022 05:55

Na octomilky se mi osvědčila miska s trochou vína (může být i frizante) a trochu jaru.
Moto G82
Sony RX100/7, A6100, A7R2
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků