Přechod na CSC (Canon RP)

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 6. 2022 13:21

A jéje, už tu máme nejoblíbější legendu řady diskusí kolem MFT Olympusů, ale zde i APS-C :-)

Ne, takhle to není ani náhodou, má-li sklo světelnost třeba 2,8 a na FF vychází 1/125s, tak bude vycházet 1/125s i na APS-C, MFT či dokonce kompaktu s minisnímačem!!!! Rozdíl je v úhlu záběru (ořez), při srovnání ohnisek aby byl stejný úhel se bude lišit hloubka ostrosti (DOF), atd., ale hodnoty clony a času pro určení expozice se nepřepočítávají...
Výsledek je opravdu úplně stejný, už to, že ti vyšla 1/40s proti 1/60s je "špatně", je to dáno buď odlišnou kalibrací ISO anebo u APS-C po ořezu vyšla trochu jinak korekce vícezónového měření, pro neutrálně šedou desku a stejnou kalibraci ISO to vyjde naprosto stejně.

To "nasbírání na větší ploše" hraje určitou roli pro specifické situace jako astrofotografie, ale to je trochu jiné téma.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 17. 6. 2022 13:23

DR.AKEN

Takhle to nefunguje, i když ta skutečnost, že do foťáku se dostane víc fotonů, je pravdivá.

To větší množství světla se přemění, velmi zhruba řečeno, v obraz s lepším poměrem informace vs šum.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 6. 2022 13:34

Já bych tam nevkládal ani tu teorii o šumu, ta je daná spíš velikostí buňky a to se může už hodně lišit (bude platit, pokud bude FF i ořezaný snímač mít stejné rozlišení, ale to není zdaleka vždy).

Pro názornost s fotony je si to lépe představit jako ten prachobyčejný ořez - u FF se mi vykreslí plocha 24x36mm, což obnáší nějaké množství fotonů. U APS-C je vykreslená plocha poloviční (představme si jako střed FF záběru), ale v jejím rámci je fotonů úplně stejně jako ve stejné části FF, zbytek se zkrátka zahodí...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 17. 6. 2022 13:40

Jo, to jsem zapomněl napsat.

Zase ale platí, že fullframe s více pixely šumí při pohledu 1:1 více, ale jakmile se obraz zmenší na velikost toho méně "hustého" snímače, šum se zmenší (přibližně na úroveň FF snímače, který by měl rovnou méně pixelů).

A protože neplatí, že MFT uživatelé se dívají na svoje fotky na 4x menší ploše, než FF uživatelé, nakonec se k tomu menšímu pozorovanému šumu u FF dostaneme.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 17. 6. 2022 13:48

je to asi tak, ako pisal tomashr, co moze odchylku sposobit.

ja som mal este skusenost pri svetelnych sklach, ze vela vinetovali, takze na rovnakej scene bud bol obraz na fotke tmavsi, alebo automat fotaku v priorite clony zvolil iny cas oproti objektivu co nevinetoval, ak som mal nastavene este aj pevne ISO (tj. nie AutoISO).
napr. u takej Sigmy 35/1,4 ART som daval na D750 kludne aj korekciu +0,3EV.
...to iste sklo by malo na APS-C orezany obraz a netrapilo by sa tak s tou vinetaciou.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 17. 6. 2022 14:09

nemáte někdo o tomhle nějaký článek, kde je to dobře popsáno?

Jinak na 77D bylo nastaveno ohnisko 50 a na Rp bylo 80.
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Amalary 17. 6. 2022 14:10

Není to tak jednoduché, jak by se zdálo. Skoro všichni raw nějakým způsobem odšumují. Proto nejlépe je vzít si ty vytipované těla a vyzkoušet v defaultním nastavení fotit textury, testovací tabulky jak na nízkých tak na vysokých ISO. Např. Megapixel a myslím, že i Škoda mají testovací tabulky přímo v prodejnách. Díval bych se na míru detailů, protože to, co může zdánlivě vypadat lépe, s menším šumem může být ve výsledku o dost horší. Pak bych si ty rawy reálně zpracoval, odšumil, jak to půjde pro přijatelnou kvalitu a porovnal míru detailů.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Burger009 29. 9. 2022 22:11

Zdravím,
pro ostatní, kteří by třeba řešili stejný problém. Nakonec jsem sehnal za dobrou cenu zánovní Canon R, který jsem tedy koupil. Zkusím tady sepsat menší porovnání, zejména s RP, který jsem měl cca na týden půjčený.

Za mě je zejména rozdíl v hledáčku, který je mnohem větší a kouká se do něj opravdu příjemně. Druhé plus je pro mě velikost, RP už bylo malé až moc, zejména na výšku, případně pak se zoomem. Na druhou stranu oproti FF zrcadlovkám je Rko kompaktní a váhově velice příjemné. Dalším plusem je TouchBar, na nastavení ISO mi přijde naprosto ideální. Oproti RP je také vyšší rychlost sériového snímání. Snímač samotný je stejný jako v 5D Mk. IV, tedy dle mého názoru stále naprosto dostačující. Oproti 5D si Rko lépe poradí se šumem,

Za cenu cca 32 000 Kč, za kolik jsem kupoval samotné tělo s roční zárukou a nafocenými cca 2K snímky, jde o super volbu.
Burger009
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků