Přechod na CSC (Canon RP)

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod oldbas 24. 5. 2022 08:13

Burger009: velice slušná 35ka je i Canon EF 35mm f/2 IS USM. V bazaru jsou kolem 8000kč. Určitě bych o ní uvažoval, pokud nejsou prašule na RF skla. K ní např. Canon EF 85mm f/1.8 USM, bazar kolem 6500kč a máš do začátku zaskleno víc než dobře.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Burger009 24. 5. 2022 08:41

Koukal jsem na RF 35 a i ta se na bazaru dá sehnat okolo těch 9 tisíc, to už bych pak radši vzal rovnou tu. Jinak s EF 35 jsem měl možnost fotit a souhlas, velice příjemné sklo.
Burger009
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Flor.cz 24. 5. 2022 09:48

Burger009: tyhle názory už jsem četl hodněkrát, že APS-C je mrtvé a výrobci si nechají jen FF systém. Skutečnost je taková, že Canon teď uvedl novou řadu APS-C bezzrcadlovek.

Jinak na Sony se za 9kKč prodává Viltrox 23mm f1.4 - což odpovídá té pětatřicítce.
https://www.fujifoto.cz/zbozi-pro-jine- ... y-e-mount/
Nemám tušení jak Viltroxy fotí, ale třeba mají ten zajímavější obraz, jak psal Milan88.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 5. 2022 09:58

Já bych jen podotkl, že RP je fakt brutálně ořezané tělo - jak funkčně, tak ale i má starý (a upřímně dost nepovedený) snímač.
Kupovat fullframe, který v DR docela hodně zválcují i MFT snímače mi přijde dost nesmyslné. Pokud by to někdo bral jako entry s tím, že do půl roku koupí něco dalšího, tak proč ne, ale z toho, co tu padlo, mám pocit, že se uvažuje o delším využití a to se mi hodně nezdá. A navíc funkčně je RP snad ještě horší než obrazově...
Já bych v tuhle chvíli radil chvíli radil chvíli počkat, Canon zrovna dnes oficiálně oznámil R7 a R10 a bude dobré to v klidu posoudit a zařadit do výběru, tohle může předchozí debatou dost zahýbat.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Burger009 24. 5. 2022 10:40

Na nové Canony jsem už koukal… a zcela upřímně nevím. R7 by asi šla, ale cenově už je trochu mimo, to radši vezmu Rko. A ohledně R10 nevím, jestli to RPčko není lepší volba. Jinak varianta nechat si 7D tady stále je, celkem o tom přemýšlím.
Burger009
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oldbas 24. 5. 2022 10:45

RP je v praxi plně funkční foťák. Je osekaný, papírově slabší, ale fotí skvěle. Obrazově je lepší než legendární 5DIII. Je pravda, že není tak pružný jako třeba Sony, ze stínu nejde vytáhnout 5EV, ale to není zas takový problém. Za 15 let, co fotím jsem nepotřeboval tahat 5EV ani jednou. Max. 2EV a to u RP jde. Pro hobby focení víc než dostačující. Mám ho 2,5 roku a pořád velká spokojenost.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 24. 5. 2022 10:49

Souhlasím s Oldou, ona je to tak trochu mantra o tom špatném snímači v RP.
Sám ho mám v 6D II a mohu říct, že DR je o dost lepší než u starších cropových Canonů, které znám taky, přestože podle DxO by měl být stejný.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 5. 2022 10:56

Kdyžtak jdou stáhnout RAWy třeba z Dptreview a zkusit, si nějaké operace ve tvém programu, jestli ti přijde ten snímač v pohodě, nebo ne.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod monikash 25. 5. 2022 13:11

Burger009: Megapixel má teď v nabídce jen A6600 (ale je to jejich vlajková loď APS-C modelů - stabilizace, dotykové ostření a velká baterka) a navíc v setu. Jinak, sony pozastavilo výrobu A6100/A6400/A7II všechny modely kvůli nedostatku čipů.
A ještě něco k sony. Na sony jde použít sklíčka pro canon přes několik značek redukcí se zachováním přenosu informací z objektivu do těla.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 25. 5. 2022 13:52

Sony A6600 je dobrý foťák, ale tou cenou 40 litrů to podle mě zabili.
Mnoho lidí má také výhrady k ergonomii.
Osobně bych měl velký problém s hledáčkem umístěným na levém rohu těla, protože se do hledáčku dívám levým okem.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 16. 6. 2022 13:40

Mám Canona 77D a RP jsem si z důvodu nedůvěry nakonec objednal u alzy s tím, že ho zkusím a vrátím ( v případě neskutečné euforie si ho třeba i nechám). Ano je to podivné - elektronický hledáček, zvýraznění ostřeného předmětu a podivná odezva, většina negací co si lidé stěžují jde ale vyřešit nebo obejít maximálně vypnout. Např. zoomování v live režimu jde snadno. zoom výsledné fotky -> roztažením apod.Náhled fotky v hledáčku -off) Naopak nehrabaný hledáček i tak dokáže pěkně rovnou ukázat tmavost fotky při namáčknutí. Nebo s trochou umu můžete zoomovat v hledáčku ostřící bod jak v live režimu . Kvalita fotky je větší i když jen o kousek. Co mě ale překvapilo je, že snímač nemá poloviční časy oproti 77Dčku ale tak o 50% - 2/3 nižší i když plocha snímače je 2,25x větší. Fotka má lepší stíny a plastičnost. Ostření je také lepší. Objektiv 24-104 je sice tmavší ale funguje super. možnost např. ISA na kroužku objektivu je fajn bonus. Rozsah mi ale nestačil (18-135ka je prostě super) Co mě štvalo je krytka baterie i sd karty najednou. TO 77dčko hodim na stůl a vytahnu kartu. Tohle musim otáčet NA "BŮČEK". Redukce sice super - funguje ale 110g navíc úplně ničí představu, že budete nosit FF váhy a velikosti APS-C. A představa používání EF-S objektivu (u mě 10-18ky a 18-135ky) je lichá... ehm jak to říct. Lepší fotky udělá i váš levný mobil, pixely jsou úplně slepený a obraz působí jak z dětského foťáčku z aukra, 10MPX nebude ten hlavní problém. U sigmy 70ky 2,8 první generace nejde omezit zoom na makro ale musí být plný rejd jinak na makro nezaostří. Nevýhoda FF ? Není to pro zoomaře, co neradi tahají tunu na zádech. Osobně bych ho ale i tak koupil, pokud by existoval objektiv o váze 18-135ky s obdobným rozsahem a kvalitě výstupu... a nestál majlant ... no ale není, nebo o něm nevím. Osobně ještě zkusím A6400 + 18-135.
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 16. 6. 2022 14:45

DR.AKEN píše:Co mě ale překvapilo je, že snímač nemá poloviční časy oproti 77Dčku ale tak o 50% - 2/3 nižší i když plocha snímače je 2,25x větší.

Promiň, ale vůbec netuším, co tím myslíš. Co znamená, že snímač nemá poloviční časy???
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod monikash 16. 6. 2022 15:09

A6x00 má kartu taky ve stejném slotě jako baterku. Takže když mám nasazený bateriový grip, tak ho musím vždy odšroubovat, což je nepraktické. Dá se to obejít L-plate nebo smart rigkostrou, která má navíc dřevěný přidělávací grip. Ten ale zase vadí držení s širšími (tlustšími) skly. Tohle má vyřešené až A7 řada.
Jinak, já nosím A6100 + 18-200 a pokryje mi to všechno. Jen když potřebují světelnější sklo, tak nahodím pevnou sigmu nebo samyanga. Zajímavý je i nový tamron E18-70/2,8 se stabilizací.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 17. 6. 2022 13:12

oldbas píše:
DR.AKEN píše:Co mě ale překvapilo je, že snímač nemá poloviční časy oproti 77Dčku ale tak o 50% - 2/3 nižší i když plocha snímače je 2,25x větší.

Promiň, ale vůbec netuším, co tím myslíš. Co znamená, že snímač nemá poloviční časy???


Myslím to tak, že když máš o 125% větší plochu snímače tak teoreticky nabereš při stejné cloně a isu 2,25x více světla.
Tudíž čas bude vycházet na aps-c např. 1/40s a na FF 40*2,25 = 1/90 (tudíž minimálně na 1/80 by ses měl dostat). Realita ale je, že jsem mířil na stejný objekt a na jednom foťáku s aps-c měl 1/40 a na ff kupříkladu 1/60času. Pozici fotoaparátů jsem dokonce prohodil - ostřeno na stejný bod., korekce exp samozřejmě stejná i měření. Není to tak vždy ale často rozhodně ano, což mě udivuje.
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 6. 2022 13:20

Tak to nefunguje, no velmi pravdepodobne ponukne na vysoke ISO vyrazne menej sumu alebo napr. bude mat viditelne viac rozmazane pozadie na fotke pri rovnakej clone.
Naposledy upravil Ondrej Bobek dne 17. 6. 2022 13:21, celkově upraveno 1
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků