Nikon D5600 + objektiv (názor Vás)

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Lukkycs 21. 4. 2022 19:11

Dobrý den, začal jsem se rozhlížet po zrcadlovce. Konkrétně nechci jít do nové, ale nějaké již použité. Studováním jsem dospěl k závěru, že v cenové relaci kterou mám je pro mě pravděpodobně jakožto pro začátečníka ideální D5600. Poměr cena výkon pro někoho, kdo začíná by mohl být vyhovující a dostatečný, co myslíte, nebo se nějak zásadně pletu? Jaký je na to váš názor? Nadále by mě zajímalo, kdybych tento daný foťák koupil.. Kdybych měl místo základního objektivu 18-55 který je k foťáku Nikon D5600 k dispozici objektiv Nikon AF-S DX 16-80mm f/2.8-4E ED VR. Jak markantních rozdílů jsem schopen dosáhnout a jak hodnotíte tento objektiv. Je pro vás zajímavý za svou poměrně vysokou cenu? Nebo to je zbytečný luxus, který jakožto začátečník nejsem schopen ocenit? Jde mi o to, že bych ho mohl mít od kamaráda již tedy používaný jím za cca 10-12 tisíc. Přemýšlím, zda do toho jít, či nikoliv. A pro co je ideální využít daný objektiv, chápu to správně, že to je objektiv na běžné focení myšleno takový univerzál jen kvalitnější?

Děkuji za odezvu a vaše názory.
Lukkycs
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod feanoor 21. 4. 2022 20:01

Pokud máš možnost koupit Nikon AF-S DX 16-80mm f/2.8-4E ED VR za 10-12 tisíc v dobrém stavu, tak vůbec neváhej a kup ho.
Ano, je to univerzál a má na svůj rozsah vynikající světelnost. Opticky je skvělý, bylo tady toho o něm napsáno hodně, zkus pohledat.
Použitou zrcadlovku mohu doporučit D7200, je to o level výš než D5600, např. zde za 10 tisíc
https://www.paladix.cz/bazar/inzerat/a633967
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Obšák 21. 4. 2022 22:38

Souhlasím a podepisuji v plném rozsahu :D
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 22. 4. 2022 07:54

Možná bych to ještě trochu rozvedl. D7200 i když je o něco starší je bezpochyby ve všech směrech lepší než D5600, která má snad jen dvě výhody a to je nižší hmotnost a otočný displej . Jinak ergonomie je bezpochyby výrazně lepší a také má lepší ostření - 51 bodů, což je výrazné plus v režimu 3D tracking. Co se týče obrazové kvality, tak tam od roku 2014 (u Nikonu) je až dodnes posun minimální, z hlediska dynamického rozsahu a šumu jsou výstupy srovnatelné s novými foťáky.

A k tomu objektivu, s objektivem 16-80/2.8-4 fotím dva roky a oproti základním setovým objektivům (které jsou jinak velmi slušné a já jsem s 18-105 fotil 8 let) má tento objektiv tyto výhody:

  • Lepší kresba pro snímač 24 Mpx, na fotkách 10x15 cm ani ve fotoknize to poznat není, ale na velkém monitoru už ano, samozřejmě ta změna je hodně vidět při přiblížení na 100%.
  • Výrazně lepší snímky v protisvětle.
  • Na širokém ohnisku je 16mm proti 18mm výhoda, pro mě je tento rozsah rozhodně výhodnější než 18-105 nebo 18-140.
  • Lepší světelnost a výkonnější stabilizace je také plus, jednak při nedostatku světla ale také i pro potrétní fotografii, pokud jsem měl D3100 a 18-105 tak používání pevných skel (v mém případě 16 a 35 mm) bylo v horším světle nezbytností k pořízení fotky v rozumné kvalitě. S tímto objektivem běžné fotím na ohnisku do 35mm s časem 1/15 a snímky jsou v pořádku.

Objektiv má i poměrně robustní clonu, z mého pohledu je to výhoda, protože je to velmi dobrá ochrana objektivu nejenom v případě pádu, ale třeba i v deštivém počasí. Co ale nechápu, tak to že se nedodává obal. Bohužel potřebný obal není prakticky k sehnání, já ho kupoval spolu s náhradní baterkou v únoru v New Yorku (Adorama). I samotný objektiv se dnes už špatně kupuje, z běžné nabídky téměř zmizel. Cena za nový je skutečně dost vysoká, svého času byl k dispozici jako přeprodávaný v bílé krabici odebraný ze setu (hlavně s D500), v tom setu vyšel na polovinu. Ale ty časy jsou pryč a stejně tak je prakticky už vyloučeno že by se mohl prodávat v nějaké akci. Cena 10-12 tis. za tento objektiv v dobrém stavu je bezpochyby velmi dobrá.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 3. 5. 2022 15:52

Napisi to trochu jinak nez ostatni:
Nikon AF-S DX 16-80mm f/2.8-4E ED VR je jediny ze zde zminovanych objektivu, ktery ti umozni slusne vyuzit moznosti tel/senzoru ze D7200 ci D5600
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků