Diskuze nad odstraněním možnosti blokování uživatelů v galer

Pravidla, FAQ, náměty a připomínky

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 10. 10. 2019 09:46

V galerii DIGIareny – https://galerie.digiarena.zive.cz – mají dnes fotografové možnost zablokovat si některé vybrané uživatele. Ti potom nemohou hodnotit a komentovat jejich fotografie.

Když jsme tuto funkci v roce 2012 nasazovali, byla cílem jakási samoregulace. Chtěli jsme, aby se lidé mohli bránit proti cíleným útokům, záměrnému poškozování nízkým hodnocením, obecně proti trollům a blbům.

Jenže se to možná trochu zvrhlo. Ve veřejné galerii teď vznikají soukromé kroužky. Blokování se používá i v případech, kdy nižší známka nebyla udělena s cílem škodit, ale jednoduše ohodnotit špatnou fotografii. Individuální blokování narušuje hodnotící systém.

S moderátory uvažujeme o tom, že bychom možnost blokování v galerii odstranili.

I nadále bude možné každý zakázat hodnocení nebo komentování svých fotek. Jen by to už nebylo individuální. A když někdo bude opravdu škodit, nemá v galerii co dělat. Chystáme se začít víc udělovat dočasné bany, a když to nepomůže, bude následovat trvalý.

Prosím o názory: Souhlasíte se zrušením možnosti individuálního blokování? Proč bychom to měli udělat? Proč ne?
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod cport 10. 10. 2019 11:23

No do galerie neprispivam prave pro jeji atmosferu - nevrazivost, kam se podivas. Trosku se divim, co jsou uzivatele schopni udelat ze sveho konicka.

Jinak nevidim duvod pro individualni blokovani. Bud clovek chce komentare a nebo ne.
cport
Návštěvník


Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 10. 10. 2019 11:40

Nezlobte se za označování off topiců, ale toto je diskuze k jednomu konkrétnímu tématu. Jsou v ní položeny konkrétní otázky.

Jestli se k nim chcete vyjádřit, budu i s moderátory galerie velmi rád. V opačném případě prosím nereagujte, případně založte ve zdejší kategorii „Galerie DigiArena.cz“ jiné diskuzní téma. Tady nebude diskuze o všem, co koho ke galerii napadne.

Děkuji za pochopení
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cport 10. 10. 2019 11:43

No, ja se k tematu vyjadril. :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 10. 2019 11:51

Já bych individuální blokování nechal, ať se vám to líbí nebo ne, vytváří to nějakou rovnováhu toho systému (komunity).
Pokud ji budete chtít změnit, tak byste se museli o galerii podstatně víc starat, což je patrně nereálné.

Jediným výsledkem nemožnosti individuálního blokování bude to, že část fotek bude mít blokaci úplnou a část fotek bude mít diskusi plnou urážek.

A to Vaše označení offtopic, minimálně u cporta, který na Vaši otázku odpověděl, je přinejmenším nešťastné.

Uvědomte si, že hodně často je jedna konkrétní otázka z hlediska snahy o řešení situace třeba málo, nebo je zavádějící. Když už někdo odpovídá na Vaši otázku, tak byste mu měl naslouchat a ne ho označit jako offtopic.

Což je IMHO tak trochu tento případ - řešením problému, který jste nastínil, není ošetření individuální blokace, ale aktivní moderátorská práce. Pokud na ni nejsou prostředky, tak asi bohužel řešení nebude existovat. Tím to nijak neodsuzuji, ale jen konstatuji fakta, která všichni vidíme.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 10. 10. 2019 12:15

V zásadě nerozumím negativnímu pohledu na "soukromé kroužky". Jakým způsobem to negativně ovlivňuje hodnocení?
Emil Pastelka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 10. 10. 2019 12:31

Emil Pastelka: Z hodnocených fotek se v galerii vytvářejí žebříčky. Když zablokujete všechny, kteří vám dávají známky menší než X a necháte si skupinku spřízněných duší, nejsou pak fotky tímto způsobem moc porovnatelné.

Možné řešení: Kdo blokuje, nebude vidět v žebříčcích, ale to se už trochu komplikuje.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 10. 2019 14:31

A co varianta, že hodnotit lze jen prvních x dnů a po tu dobu nepovolovat diskusi a obrázky zobrazovat anonymně ?

Současně diskusi povolit pouze v té formě, že můžete napsat jeden hodnotící komentář (jen pokud zároveň i hodnotíte), ale ten se zobrazí až po těch x dnech, kdy se současně ukončí možnost hodnocení.

Pak otevřít stavidla peklu a sledovat následné hádky :-)

Jde to také obejít, lidi si mohou v jiné diskusi prozradit, že vystavili novou fotku a jejich obdivovatelé by je mohli desítkovat, ale dokonalý systém asi není.

Pokud byste tento systém zavedli, tak by asi bylo lepší v tomto případě individuální blokování neumožňovat, popřípadě ho resetovat a nové blokování třeba podmínit souhlasem moderátora (pokud máte chuť se tím zabývat).
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 10. 10. 2019 15:10

Já bych blokování zrušil, nevidím k němu důvod a navíc se to skutečně zvrhlo. A nahradil ho případně oznámením moderátorovi/administrátorovi, který by posoudil, zda je nějaký ban (blokace) skutečně objektivně odůvodněný (opakované urážky, systematické neadekvátně nízké známky, ...).

Špatný by vůbec nebyl ten systém, co navrhuje Davidof z příspěvku nade mnou. Hodnocení a komentáře dost ovlivňují názor dosud nehodnotících.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 10. 10. 2019 23:19

Dobré řešení má v tomto směru například YouTube. Pokud vícekrát nahlásím stížnost neoprávněně, dojde k postihu. V případě galerie by to tedy bylo "blokuješ-li bez správného důvodu, o možnost blokování přijdeš".

Marek Lutonský: děkuji za objasnění.
Emil Pastelka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cport 11. 10. 2019 13:24

Ta varianta od Davidofa mi prijde rozumna. Vse po X dni anonymne a pak dalsi komentare zakazat.

Nema smysl vymyslet slozity system pro par lidi.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fajkusj 14. 10. 2019 11:32

Blokování komentujících bych nepovolil. Autor vkládané fotografie nemá co si vybírat, kdo jej bude hodnotit. Nemá si co vybírat na veřejně přístupné galerii, jako je tato. Pravidla pro registraci, vkládání fotografií a hodnocební stanovuje držitel galerie. Nejde o nějaká "demokratická práva lidu", tedy registrovaných fotografů. Buď vkládající pravdila přijme. Když chce jiná pravidla, například ony "ostrůvky uživatelů", pak si může podle vlastních pravidel založit vlastní galerii.
Z pohledu hodnocení na sociálních sítí - z principu je neosobní (kontakt) až anonymní a vždy se najdou trollové nebo osobnosti, zneužívající veřejný přístup a prezentaci. S tím se musí vyrovnat každá webová galerie, každá sociální síť.

-- 14. 10. 2019 12:08 --

Účel galerie je prezentace (autora) a zjištění zpětné vazby (od hodnotitelů). Opravte mě, pokud se mýlím.
Sociláně jsme všichni nastaveni tak, že se snažíme získat co nejvyšší ocenění. Vytvoření "ostrůvku" hodnotitelů znamená, že se nečestně (nebo podovodem) snažíme získat vyšší socíální hodnocení. To pak s vystavenými fotografiemi nemá nic společného.
fajkusj
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 10. 2019 17:07

Následují tři roky ticha ...
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků