Jak si organizujete fotky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod slazz 3. 9. 2007 15:44

Pořád hledám ideální způsob archivace fotek, proto by mně zajímalo jak to řešíte vy. Zkrátka přijdete domů, máte plnou kartu fotek a co teď s nima?:-) Třídíte do adresářů? Podle datumů, témat, má archiv originálů stejnou strukturu jako archiv upravených fotek atd.
slazz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 3. 9. 2007 16:16

Také jsem to řešil a pořád řeším. Zatím mam naštěstí asi jen 10GB fotek.
Momentálně to dělám tak, že mam vše na disku, kopii na externím disku a jednou za čas pálím to, co nemám na CD (kvůli životnosti média jsem mu dal přednost před DVD)

Člením to:
u rozsáhlejších témat(výlet apod) "rok.měsíc.den - popis"
u malých(pár fotek) dle kategorií
Foto: Nikon D3000 + Nikkor 35/f1.8 + Nikkor 18-70 DX; Canon G12
PC: HP 6550b + HP 6440b + Lenovo IdeaPad S10-3
Mobil: Nokia E52 black
Maročan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jaroh 3. 9. 2007 17:05

Skús sa poobzerať po na to určených programoch. Ja používam Adobe Photoshop Album a práve teraz uvažujem o upgrade na Photoshop Elements 5 (Album sa včlenil do Elements). Podobný (aj keď nie taký istý) je napríklad Zoner Photo neviemčo 9. Oba umožňujú fotky označiť kľúčovými slovami, napáliť fotky na CD/DVD alebo presunúť na iný disk a pracovať iba s náhľadmi a podobné veci, potrebné pre katalogizáciu a archiváciu.

Mne sa zdá Pohotoshop Album/Elements priateľskejší a rýchlejší na ovládanie, aj keď sa mi zdá trochu pomalší ako taký. Má však pre mňa viacero výhod oproti Zoner 9... ale je to na osobnej voľbe.
jaroh
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milday 3. 9. 2007 17:09

Já to sypu do adresářů podle data a dál využívám funkcí Zoneru (klíčová slova / témata / hodnocení).
Nikon D70s + Coolpix 5400
milday
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drAcOniS 3. 9. 2007 17:11

[quote="Maročan";CD (kvůli životnosti média jsem mu dal přednost před DVD) /quote]
A co DVD-RAM? :wink:

BTW existují i speciální archivační disky, vyrábí je např. Emtec a Verbatim.
Nikon D80 + Tamron 17-50mm F2.8 XR Di II LD Asp.(IF) + Sigma 70-200mm F2.8 EX APO HSM
drAcOniS
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mobil-man 3. 9. 2007 18:27

jo jsou to tzv. "gold" media.
Jsou udajne trvanlivejsi, prakticky ti muzou ale odejit stejne rychle jako srackoidni DVD z tesca :)
DVD - RAM jsou hodne vhodny taky na archivaci, ale jsou pomerne drahy a zapis je pomalej, jelikoz data se zapisuji a zaroven i overuji, takze rychlosti musis delit dvema - vyhoda, ze je to hodne spolehlivy ;)
Mobil-man
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod milday 3. 9. 2007 18:43

Někde jsem četl, že trvanlivost zápisu na DVD-RW se hodně blíží DVD-RAM (samozřejmě nikoli max. počet zápisů).
Naposledy upravil milday dne 3. 9. 2007 18:46, celkově upraveno 1
Nikon D70s + Coolpix 5400
milday
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drAcOniS 3. 9. 2007 18:45

Mobil-man píše:tzv. "gold" media.

"Gold" se jim někdy říká proto, že jejich reflexní vrstva je vyrobena právě ze zlata, které díky stabilnějším vlastnostem zaručí právě onu delší životnost.

Jinak ale DVD-RAM osobně považuji za nejspolehlivější archivační médium (z těch běžně dostupných).

Jinak co se týče sračkoidních noname nosičů, tak s tímto názorem nesouhlasím. Osobně jsem vždy používal značkové disky (pozor, u DVD Verbatim neberte jako značku) a co pamatuji, tak po hodně letech jsem se setkal u jediných třech disků s problémem, že data nešla přečíst. Ostatní, co kupovali noname a "značky" typu Gigamaster, měli se čtením dat problémy již po 3-5 letech - a to u většiny nosičů. Netvrdím, že všechna značková média jsou na srovnatelné úrovni, osobně mám dost rozdílné zkušenosti, ale dlouhodobě u mě v případě CD/DVD vede TDK. Verbatim také v případě CD, v případě DVD už ani omylem. Velice spolehlivé optické disky také vyrábí Taiyo Yuden, ovšem jsou u nás hůře k sehnání.
Nikon D80 + Tamron 17-50mm F2.8 XR Di II LD Asp.(IF) + Sigma 70-200mm F2.8 EX APO HSM
drAcOniS
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drAcOniS 3. 9. 2007 18:54

milday: Může to být pravda, ale osobně tomu nevěřím (vzhledem k principu zápisu dat na nosič DVD-RAM). Nijak to nezpochybňuji, jen prostě konstatuji, že mě osobně o tom těžko někdo přesvědčí... :)

A jen pro zajímavost - dle oficiálních informací je předpokládaná životnost záznamu na DVD-RAM 30 let a disk by měl vydržet 100 000 přemazání (u DVD±RW je to 1000 cyklů). A jen pro úplnost je počet cyklů závislý na rychlosti zápisu (čím vyšší rychlost, tím nižší životnost).

Všiml jsem si, že na zmíněných archivačních DVD±R udával třeba Emtec 100 let životnost záznamu, což mě kdysi trochu pobavilo...

Prostě sečteno a podtrženo u mě zatím DVD-RAM vítězí, nepopírám to. Má to ale opodstatnění... :wink:
Nikon D80 + Tamron 17-50mm F2.8 XR Di II LD Asp.(IF) + Sigma 70-200mm F2.8 EX APO HSM
drAcOniS
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 3. 9. 2007 19:55

10G fotek mam len ted za jednu dovolenu :) teda ne jenom moje, ale vsetkych zucastnenich ;-).

Riesim to externimi diskami ako zalohove moduly + Power Point na rychle prezeranie na kompe, prezentovanie dovolenky rodine obcas aj viac ;-) Tie drzim priamo na disku v kompe. A potom mam este par direktori ako zaujimave fotky ku ktorim sa chcem casom vratit v roznych kategoriach a podkategoriach.
Vsetko je to organizovane samozrejme cez foldre kde nazov vzdy zacina datumom. A este obcas pouzivam Adobe bridge kvoli komentarom k fotkam ;-).

CD, dwd som zavrhol kvoli zivotnosti ...... Takze zostava jenom disk a za cenu cca 3000sk mas aj 200++ G disk takze pohoda.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 3. 9. 2007 20:03

A co když příjdeš o disk? Já pracuji jako správce a u hlediska životnosti mam docela dobrou statistiku, po pěti letech používání z 300 disků odešlo necelých 100. Jedná se o disky od Westernu. Výrobce uvádí MTBF kolem 500tisíc hodin(ideální podmínky), mě výpočtem vyšlo 52tisíc hodin(reálný kancelářský provoz)
Foto: Nikon D3000 + Nikkor 35/f1.8 + Nikkor 18-70 DX; Canon G12
PC: HP 6550b + HP 6440b + Lenovo IdeaPad S10-3
Mobil: Nokia E52 black
Maročan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 3. 9. 2007 20:11

njn nastastie to mam zalohovane vzdy 2 na diskoch :), za celi moj zivot zatial odisli 2 disky jeden bol samsung (takze ten ani neprekvapil) a druhy bol siegate (ci ako sa to pise) v oboch pripadoch sa aj tak podaril urobit obnova a zachrint cca 90-95% veci na disku aj ked v pripade samsungu to bol tuhy boj nakolko odisla kompletne fakta ..... a este par prvych bitov takze komp ho nechcel ani rozpoznat najprv.

a je velky rozdiel v tom ako tie disky pouzivas ;-), zaloha a lezia doma alebo server a idu nostop ci dokonca nejake otrasi ked bezia.

jo a CD zivotnost cca 3 roky najme tie lacnejsie ....
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 5. 9. 2007 10:15

pri archivácii sa mi osvedčilo zapisovať dôkladne údaje do IPTC informácií. Kto, kedy, kde, ako, prečo, načo, začo... Pomocou toho všetkého sa potom dajú vyhľadať fotky ozaj rýchlo.
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cerrv 5. 9. 2007 15:57

Můj postup je takovýto.... fotky z karty importuji pomocí Adobe Lightroomu, ten je na externím disku roztřídí stylem rok/rok-měsíc-den .. tj. 2007/2007-08-25 jméno fotky je originální-rokmesicden tj. DSC0013342-20070825.nef

Zálohy vypaluji jednou měsíčně na běžná DVD.

V Lightroomu pak pokud jde o nějakou ucelenější akci vytvořím kolekci (kolekce třídím pomocí stromové struktury tj. Rodinná dovolená->Alpy 2007 ).
Pokud nejde o ucelenou akci, přidávám jen klíčová slova.

Fotky pak projdu, označím vlaječkami Pick/Reject a případně ohodnotím hvězdičkami. Reject smažu.

Nakonec bych dodal že Adobe Lightroom považuji za vůbec nejlepší program pro fotografa. Nic jiného totiž nepotřebuji, zvládá i náročné úpravy fotek a na organizaci je také perfektni. Rozhodně stojí za vyzkoušení. (Neprodávám ho, jen ho mám opravdu rád :-) )
cerrv
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milday 5. 9. 2007 16:04

No a já smažím Nerem a mechanikou TEAC nebo Dell ;-) ... a nejraději za úplňku, to je pak pařba :-D
Nikon D70s + Coolpix 5400
milday
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků