Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod landov 8. 10. 2022 09:11

Cintorín sv.Rozálie v Košiciach. Cintorín vznikol pôvodne ako lokálny v 18. storočí, po veľkej morovej epidémii v Košiciach v rokoch 1709 – 1710.
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 8. 10. 2022 15:10

Jedna z posledních ptákovin, už je znát odlet do teplých krajin, teď už potkávám jen zimní typy nebo musím za ptáky do zoo:

Obrázek

Za ten týden, co jsem byl v teplých krajinách, řady ptáků citelně prořídly, navíc mi je dnes rušili i pejskaři.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pavelmeli 8. 10. 2022 16:35

Tak jsem na Madeiru nakonec tahal oba foťáky, k tomu 2 eL-kové zoomy (28-300 a 16-35) a ART-ku 40/1.4. Za 11 dnů jsem cvaknul cca 3K fotek s tím, že se tam už asi nikdy nedostanu (ale nikdy neříkejme nikdy... že :) ) Mnohem více jsem fotil 5D se širočinou a po pár dnech jej užívala i manželka. 6R s 28-300 nezklamala... Docela jsem si máknul u PC a vybral jsem asi 250 + několik fotek jídla v hotelu VidaMar ve Funchalu - snad nejlepší a nejrozmanitější strava, jakou jsem kdy o dovolené zažil - hotel mohu jen doporučit, vše ťipťop. Stejně tak mohu doporučit návštěvu ostrova po celou dobu na konci září teplota v noci nešla pod 20° a přes den ve stínu cca 25 - na jižní straně ostrova. V horách to bylo trochu horší, ale ve výškách kolem 1000-1800m se to dá čekat, nejen slunce, ale i mlha, déšť.
Docela je mě líbil vavřínový les - Fanal Forestry, na náhorní plošině poblíž severního pobřeží v mlze měl skvělou atmosféru
Obrázek
Pak divoké východní pobřeží ostrova...
Obrázek
Skvělé výhledy na krajinu v horách
Obrázek
a nebo
Obrázek
a pak jedna u hotelového bazénu po ránu...
Obrázek

Připravuji fotoknihu - HappyFoto má skoro do konce měsíce slevu na premium vazbu, tak to využiji...
Pokud má někdo chuť a sílu se projít fotkami, tak jsem větší část nasypal sem - https://melifoto.rajce.idnes.cz/Madeira_-_zari_2022
Všude jsou exify a u 5D i GPS.

Hezký zbytek víkendu :)

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 8. 10. 2022 18:52

Madeira mne také lákala, ale nemám rád místní letiště, je vyhlášené tím, že tam fouká a některé přistání bývají divoké. Manželce tam zase vadí ubytování (a mne také), že je to takové to ubytování ve velkých hotelích, takový ten level a la Hilton. Mám mnohem radši ubytování v nějaké vilce na pláži, kdy nejsem závislý na hotelovém jídle a nepotkávám se s jinými hosty. A pak že na Madeiře je relativní zima (na koupání), že je tam stabilně nějakých 22 stupňů.

Ale když tohle všechno člověk překousne, tak Madeira nabízí hodně zajímavého, od pěších tůry po sjíždění ulic Funchalu v proutěných koších. Trochu mi to připomíná Lisabon, kdybyste se mně zeptali proč, řeknu, že nevím.

Na Madeiře mi vyhovuje, že snad každý mluví anglicky. Jako zářijová lokalita mi to přijde jako dobrý nápad, jen člověk musí akceptovat fakt, že kolem bude samý důchodce. Na ty tvoje fotky se rád podívám, protože já tam moc inspirace nenašel.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 8. 10. 2022 19:28

O Madeiře už jsem taky párkrát uvažoval, ale zas tak fotogenická mi nepřijde. Líp vypadají Kanárské ostrovy.

Na Lisabon rád vzpomínám, za mě jedno z nejzajímavějších evropských měst - https://www.flor.cz/blog/36-pohledu-na-lisabon/
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 8. 10. 2022 20:32

Proboha, kde jste byli když vám Madeira přijde málo fotogenická. To ať se jdou všichni ti Islandi i Lofoti bodnout.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 8. 10. 2022 20:42

na Bali :D
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pavelmeli 8. 10. 2022 20:46

Pemar >>> o krátkém letišti v Santa Cruz na Madeiře jsem věděl, taky jsme při dosedu 2x "poskočili", ale ani na Corfu to přistání není nic moc, i když ta dráha na zastavení je o dost delší.
Obrázek

Mě osobně hotelový pobyt vyhovuje, o nic se nemusím starat, stejně tam jen přespáváme a po snídani se ženou až do večeře vypadneme. Pravdou je, že tam alespoň v této, době byla většina důchodců (jako já se ženou :) ), ale dost i rodin s malými dětmi. Já naopak nesnáším horko, opékat se na pláži ani náhodou (na druhou stranu mám známé, co 3-4x v roce lítaj do Egyptu nabírat slunce) i těch 25 bylo někdy až moc. Právě proto do jižních lokalit v posledních letech jezdím na rozhraní září-října (Španělsko, Ischie, Corfu, Sardinie Lago Di Garda...), když už tam není tolik turistů a počasí je pro mě celkem snesitelné.
Obrázek

Měl jsem toho naplánováno vidět o dost víc, ale v těch horách bylo opravdu nevyzpytatelné počasí, takže nějaké aktivity jsem musel oželet...

Flor.cz >>> já zase koukal a taky se ptal na Kanáry, kamarád tam několik let hrál po hotelech s kapelou, přes den neměl co dělat, tak to má docela dobře schozený a byl i na Madeiře a právě tu mi doporučil, že je rozmanitější a více "barevná". Pak mi jí doporučil taky syn, co tam byl se snachou před cca 10-lety. Tak Madeira letos vyhrála a nelituji.

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 8. 10. 2022 21:11

Na Madeiře jsem byl několik let zpátky a za mě jeden z nejkrásnějších a nejfotogeničtějších ostrovů vůbec. V přímém porovnání s Azory neumím upřednostnit ani jeden :-). Lisabon jsem absolvoval letos na jaře a město krásné, ale ještě hezčí pobřeží Atlantiku pár km od města. Nicméně Madeira je must have pro každého fotografa ;-).
Letiště na Madeiře je vyhlášené a patří, tuším, mezi 10 nejnebezpečnějších na světě a přistávat zde můžou jenom speciálně proškolení piloti, ale většinou je přistání v pohodě ... většinou :-D

-- 8. 10. 2022 22:15 --

Když jsme u té exotiky, tak já se dnes konečně zastavil po cestě domů na "divoké" české kakusy kousíček od Prahy:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 9. 10. 2022 05:24

Do takových těch typických hotelových rezortů jsme jezdili s dětmi, ale bez nich je využíváme jen v případě nouze, nemám rád mnoho lidí namačkaných na malém prostoru a velmi často si tam stěžuji na jídlo, takový ten styl se švédskými bývá o dost horší, než v kvalitních restauracích v okolí a po třech dnech je výběr monotónní. Občas se sice najde něco výjimečného, zrovna na Bali jsme objevili hotel, kde kvalita všeho byla skvělá a cena ještě akceptovatelná (díky tomu, že jsem tam měl korporátní slevu).

Letos jsme v září vyrazili víceméně neplánovaně, manželka byla z práce totálně vyčerpaná a potřebovala na chvilku oddych a chtěla do tepla k moři, ale někam blízko. Jsou ale destinace, kam už na dovolenou nepojedu, protože v rámci rezortu je to jakžtakž OK, ale mimo něj je to o ničem. Takže jsme škrtli Egypt, Tunis, Mallorku, Bulharsko, Turecko, Albánii, Azory a další a zbyly nám Řecko, Sicílie a Sardinie. Můj horký favorit byla Sardinie, ale nebyly už letenky na přímý let a stejně jsme dopadli i se Sicílií a do Řecka byly jen za podmínky, že si koupíme celý zájezd. Madeiru jsem úplně nezavrhoval, ale manželka chtěla mít teplotu moře nějakých 24 stupňů. Fotograficky mne lákala ta Sardinie a Sicílie.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 9. 10. 2022 05:59

Pavelmeli , Flor.cz: pekne fotky. Aj Madeira aj portugalsko je v mojom zozname.
Ja som skoncil (docasne) aj s vtakovinami, kym Nikon konecne nevyda Z6III alebo este lepsie Z8 a Z 200-600. Aktualne davam do predaja Tamron 70-200/2,8 G2 aj Nikon 200-500/5,6. Jedine F sklo si nechavam 300PF. No a zatial sa budem venovat inym nametom...jesen je uz v plnom prude.
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 9. 10. 2022 08:58

Z8 a Z6 III jsou asi těsně před vydáním, ale bůhví, jak moc vhodné budou na ptákoviny, tj. jak moc se budou výkonem lišit od Z9. U 200-600mm jsem skeptičtější, pro mne je to něco jako paní Colombová, všichni o ní mluví, ale nikdo ji neviděl. A jsem skeptický ještě z jednoho pohledu, bude to temná roura a ty Z8 nebo Z6 budou mít hodně vysoké rozlišení, tudíž budeš muset vyladit odšumování, ani na f5.6 si nepamatuji, kdy jsem naposledy fotil na základní ISO.

Na druhou stranu tě chápu, když odhlédnu od finančního aspektu, tak ten grip na Z9 má daleko do ideální cestovní varianty, i já jsem na Korfu bral raději “lehký” Nikon D850.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 9. 10. 2022 09:46

Tesne pred vydanim...nuz, bodaj by si mal pravdu. Budem velmi prekvapeny ak nejaky fotak bude este tohto roku.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod cport 10. 10. 2022 07:45

Panove, pekne cestovatelske fotky!

Vcera se mi stala vec, o ktere jsem obcas neco slysel, ale myslel jsem, ze me to nikdy nepotka, protoze na techniku si davam pozor. Vyrval se mi kus bajonetu z tela fotaku, nakonec nesel sundat ani objektiv. Takze to posilam do AWH a drzim si palce.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 10. 10. 2022 09:57

Aký foťák a ako sa ti to stalo?
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka