Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod noxx_cz 30. 3. 2023 12:06

Setkali jste se už s AI ve fotografii? Já předevčírem obdivoval jedno krásné makro, než jsem si přečetl, že bylo vytvořeno AI ... docela šok. Myslím, že nikdo zatím nedokážeme dohlédnout, co to v našem oboru může znamenat. No ono nejenom v našem ale ve všem ...
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 30. 3. 2023 12:20

Docela to funguje, v práci pro marketing spoustu fotek už dlouho renderujeme místo focení, uživatel to vesměs nepozná. Na pár detailech se to ale někdy poznat dá.

Na veřejných serverech může být problém se zahlceností.

Rodinné fotky bych takhle asi nedělal.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 30. 3. 2023 14:36

Autor weby SonyAlphaRumors je blázen do obrázků generovaných AI a už mne jimi stihl znechutit. Ty obrázky jsou zdánlivě dokonalé, ale nudné.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 3. 2023 14:58

Přesně napsáno - dokonalé a divně nudné
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 30. 3. 2023 21:18

Rendery používá např. Ikea ve svém katalogu, je to prostě levnější než mít obrovské ateliery a sestavovat v nich celé obývací prostory.

AI je ale úplně jiný level, na základě jednoduchého textového vstupu to vygeneruje parádní grafiku/fotku podle požadavků. Dost to připomíná fotky od Petery :). Tam už v podstatě není moc důvod proč takovýto styl fotit, když to lze snadno vygenerovat AI.

Co jsem viděl poslední výtvory z Mid Journey, tak od skutečné fotky to už moc poznat není. Navíc stačí do zadání napsat, že to má vypadat např. jako fotka z Gopro. Stejně tak se dá vygenerovat obraz třeba ve stylu Van Gogha.

Myslím, že dost klesne motivace fotit aranžované fotky. Hobíky, co si fotí pro radost na výletech to těžko nějak ovlivní, online galerie jsou stejně přeplněné už teď.

Daleko horší je, že AI (ChatGPT) v blízké budoucnosti připraví o práci spoustu lidí (a s tím bych čekal i další pokles cen nemovitostí). V podstatě kdokoliv kdo dělá s počítačem, tak toho se to nějak dotkne. O tom by asi mohl něco vědět Pemar, jaké jsou korporátní výhledy :).
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fotofanda 30. 3. 2023 21:52

Třeba vznikne nová fotografická profese. Učitel AI - ted člověk, který dává foto podklady, z kterých se bude AI učit. Navíc spousta lidí se brání poskytovat své fotky pro potřeby učení AI. Takže o podklady bude nouze.

AI dokáže zpravovat jakž takž to, co tady bylo nebo je. Co bude, to zatím neví. Pokud vznikne něco nového to dnes AI odhadnout neumí. Např. fotku Prahy v roce 2050 neudělá a neudělá ji ani z dnešních fotek, protože nemá podklady. Cokoliv co dnes udělá bude špatně. Bude potřebovat dostávat podklady ode dneška až do roku 2050.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 30. 3. 2023 22:12

AI už naučená je, nejspíš se učila z fotobank, kde jsou miliony popsaných fotek. Taky se učí z textů na internetu, to ji lze jen těžko zakázat. Ale už jsou ohledně toho nějaké soudní spory. Spíš bych to viděl, že budou profese, které budou vědět jak s AI komunikovat, aby dostali požadovaný výstup. I když to budou asi muset umět všichni, co si budou chtít udržet pracovní místo.
S jistotou určit, jak bude vypadat Praha roku 2050, neumí nikdo.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fotofanda 30. 3. 2023 22:34

AI zná jen co bylo a možná je. Pokud nějaký sprejer počmárá dnes v noci zeď nějakého baráku AI se to nedozví, dokud jí někdo tu podobu nové reality nedá a ten někdo je ten učitel AI.

Fotku Prahy v roce 2050 dnes nikdo nemá. Člověk si ji v roce 2050 vyfotí. AI si ji v roce 2050 vymodeluje podle dat, které bude muset dostávat ode dneška do roku 2050. Dříve fotografové fotili pro databanky, zítra budou fotit pro AI.

To s tou komunikací s AI plně platí. Kdo bude umět komunikovat s AI lépe dosáhne lepších výsledků. Stejně jak dnes skoro každý fotku udělá, ale ne každý udělá dobrou fotku.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 31. 3. 2023 04:33

Mne zatím baví chodit fotit. Ne zadávat požadavky do GPT.

Ale třeba se to časem i u mne znění.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 31. 3. 2023 06:57

Uvidíme, co nás bude čekat.

Jedna věc je vygenerovat líbivý obrázek, druhá věc je vygenerovat výkres technického řešení přesně podle zadání, popřípadě vůbec vymyslet to zadání, projednat ho s dotčenými subjekty, desetkrát ho změnit, rozhodovat o tom, jestli ty změny povolit, vytisknout, dát na něj kulaté razítko a řešit dotazy ze stavby ...

Řekl bych, že okolo toho pořád nějaká práce zbude.

A co se týká našeho koníčku, tak jsem optimista (možná nepoučený idealista). Už teď fotí 99% profi fotografů lépe, než já, a moji touhu fotit samostatně to nijak nesnižuje. A navíc, ve sportovní fotografii úplně nevidím cestu, jak by umělá inteligence nahradila reportáž ze závodu.

Tak doufám, že se moc nemýlím. Občas se mi to bohužel stává, zejména když mám optimistické pocity.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 31. 3. 2023 07:24

Zrovna ve fotografii bych AI nepřeceňoval... O práci přijdou lidi cílení primárně na produktovku a obecně reklamu, tam to smysl má zcela jistě a dopad bude velký, naopak může vzrůst cena kreativců, kteří si budou vymýšlet kompozice podle účinku a "efektu", které jim pak AI vytvoří. To samé různé "ilustrační fotky", které jsou dnes asi největší částí obchodu fotobank.
V jiných oborech focení to ale podle mne bude mít AI složitější... U reportáží atd. se narazí na nároky na ověřitelnost a pravdivost, tady bych dost čekal i legislativní tlak, ale patrně bude po "reálnu" i poptávka ze strany konzumentů. Věci jako svatby jsou pak úplně mimo, tam to zákazník chce tak, jak to bylo, maximálně si nechá pár fotek projet AI pro idealizaci. To samé portréty - tam jsou stejně nutná kvalitní zdrojová data a nějaké doladění okolí a to je spíš detail (a tady je navíc většina operací běžná v PS, nějaké nezávislé AI generátory by to moc neposunuly).
Na diskusi je třeba Instagram, ale osobně si myslím, že tady zase bude hrát roli poptávka. Už dnes je docela velký tlak a míra "shitstormu" proti přehnaným úpravám, osobně se klidně vsadím o to, že řada profilů (včetně těch top) si bude naopak zakládat na tom, že bude moci fotky značit něčím jako "#purenoai" :-) To samé i různý travel a krajiny - opět by AI mohla udělat ledacos, ale jak velký o to bude zájem je na diskusi.
A poznámka na okraj - ve vznosně řečeno "tvůrčí fotografii" to může docela slušně zvednout zájem o různé technologie s větším podílem ruční práce. Tedy mimo jiné i další růst zájmu o analog, ale nově možná i růst podílu ručního zpracování fotek včetně různých atypů. Kdo měl možnost vidět třeba různé olejotisky, tak pochopí, kam mířím - tohle prostě ponese charakter unikátnosti vždy...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 31. 3. 2023 07:53

Taky bych neprecenoval AI ve fotografii. Spise treba, aby nam za par let AI neurcovala prubeh nasich zivotu. A neni k tomu nejspis ani daleko. Tim netvrdim, ze v budoucnosti neni jina alternativa.
"Pokrok" je dost pravdepodobne uplne na jinem stupni, nez si 99% populace dovede byt v naznaku predstavit. A nektere zasadni zmeny mohou prijit velmi rychle a "vsichni" budeme opet zmateni, jako jsme byli treba z co vi du.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 31. 3. 2023 07:58

Asi tak... Já jsem z IT a tam vidím možných dopadů více (a taky si lze domyslet následky v jiných oborech).
Zrovna focení mi přijde jako ne zas tak neobvyklý paradox, kdy se sice možnosti AI na fotkách perfektně ilustrují a mediálně je kolem toho rozruch, ale skutečný dopad bude přitom spíše podprůměrný. Určitě menší než v řadě jiných oborů, o kterých se přitom ve spojení s AI tolik nemluví...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 31. 3. 2023 07:59

Taky bych řekl, že díky AI může poměrně zásadně vzrůst zájem o analogovou a vintage fotku, kde prostě AI, z principu věci, nemůže nic nabídnout. Třeba takový návrat ke kořenům ;-). Instagram možná ztratí úplně význam, podobně jako už teď FB, protože nebude možné reálně odlišit, kdo tu líbivou fotku má na svědomí. Možná vzniknout nové platformy pro kreativce, umělce ... Každopádně je to něco nového a uvidíme, bude zajímavé ten vývoj sledovat.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 1. 4. 2023 05:27

Oborín, mociarna flora...
Obrázek
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků