Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 12. 2. 2023 16:59

milann88 píše:Pemar: Leica Q je pro me nesplneny sen, ale Leica SL2 je fotoaparat, ktery splnuje uplne vsechno, co bych si od fotoaparatu pral, ale bohuzel cenove je pro me uz mimo. Ma fajn rozliseni, hledacek, stabilizaci, zvlada Mkove objektivy, na L mount jsou skvele i-series Sigmy, zaroven i nabidka Leica SL objektivu, telo je slusne odolne vuci pocasi a navic mi ten fotoaparat prijde i hezky :)


Tak naokraj, vážně ti Leica SL2 přijde až tak zajímavá? Podle mne to je technicky vzato Panasonic S1R (ta spolupráce je i plně přiznaná, nejde o spekulaci). Přičemž je cena o dost vyšší (a pokud uvažuji secondhand, tak rozdíl ještě naroste), ale naopak tam je i pár omezení, třeba fixní displej by mi docela vadil.
Popravdě se mnou nedávno slušně cloumal GAS právě směrem k L-mount a trochu jsem rozjímal i právě nad Leicami SL(2). Nepopírám, že to byla trochu snobárna, že mi to připadalo proti Lumixům S víc cool a byl bych i ochoten připlatit, ale prostě si to nedokážu zdůvodnit. Přijde mi totiž, že tady člověk opravdu dostává za tu o dost vyšší cenu naopak méně a za "červený puntík" mi to prostě přišlo přehnané.
Něco jiného je Q/Q2 (nebo třeba M10/11), tam člověk skutečně dostává něco speciálního a pokud si to může dovolit, tak proč ne, platí za unikátnost. Z SL řady je ale zkrátka to partnerství s Panasonicem vidět trochu moc...
Mimochodem nakonec jsem zmíněný GAS potlačil a nechal plavat, ale zůstaly ve mne značné sympatie k L-mount přístrojům, byť spíše k těm od Panasonicu - něco do sebe to mělo celou dobu a nově uvedený S5II dále rozšířil univerzálnost, to už je ale jiné téma :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 12. 2. 2023 17:06

Mimochodem, má přijít Leica SL3 (do konce roku, ale nevím přesně kdy) a Leica SL 100-400 mm bude údajně oznámen příští měsíc. A možná bude i nějaký 105mm objektiv.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 12. 2. 2023 19:21

Pemar: Ta velikost je dost relativni, telo jako takove je docela macek, ale pak je to dale hlavne o objektivech. A kdyz bych k te SL byl schopny dat dohromady slusnou sestavu Mkovych objektivu v kombinaci s i-series Sigmami, tak to je najednou docela pohoda. Pro me je meritkem 6l brasna od Peak-design, kterou beru jako prirucni zavazadlo na vetsinu vyletu a tam bych s sebou nemel problem vzit Voigtlandery 21 3.5, 28 2, 40 1.2 a 75 1.5 plus nejaky mensi zoom na tele, treba Sigma 28-70 2.8. Najednou to vubec nepusobi strasidelne.

Tomas: Ta SL2 ma oproti Panasonicu pomerne malo vyhod, jak jsi zminil, jsou takova dvojcata, ale Leica ma navic schopnost lepe pobrat Mkove objektivy, samozrejme se bavime hlavne o tech pod cca 50mm. Coz by byl pro me duvod si priplatit, ale ten rozdil z druhe ruky je az moc velky. Leica by mela mit o neco zajimavejsi barvy a snad i lepsi hledacek na MF ostreni, to jsem parkrat cetly v nejakych srovnavacich testech, ale nevim, jestli to neni treba zpusobeno jen jinym FW. A hodne subjektivni je design a celkovy koncept te SL2, to je mi sympaticke.

Wikxzen: Hodne sympaticka sestava a podobne uhly zaberu by mi taky sedely. Ten Mitakon 65 bych si teda nenechal ujit a pockal si, az na me nekde v bazaru vypadne, vystup mi prijde hodne zajimavy, jeste by me teda na GFX lakalo vyzkouset nektere objektivy pres adapter. Hodne slusny by mel byt treba Voigtlander 58 1.4.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 12. 2. 2023 21:36

Já nevím, aktuálně mám smíšené pocity ze Z9 a Voigtlanderu Ultron 28/2. Na jedné straně vše funguje k mé spokojenosti, co se focení týče, ale ergonomicky mi to přijde divné, ta Z9 a s tím gripem působí docela mohutně a ten maličký objektiv jako by k tomu nepatřil. A podobný pocit bych mohl mít i z kombinace s SL.

Já vim, že funkčně to nevadí, ale vypadá to divně. Mám rád, když věci mají proporce.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 12. 2. 2023 22:26

Na ebay je Mitakon 65/1.4 pro GFX nový a s 25% slevou, tzn. cca 14k Kč i s poštou z Číny (ale moc se mi do toho nechce, kusovost je různá, aktuálně zbývají 2 ks skladem).
Rozumím tomu, že fotky trochu připomínají výstupy z např. Pentax 67 105mm f/2.4 nebo tak nějak - no láká mě to vyzkoušet.

https://jonasraskphotography.com/2018/1 ... fx-review/

Obrázek

Až na tu kilovou váhu, to už je docela dost (80/1.7 má něco kolem 800g - to taky není žádná hitparáda). Tělo 50R má 775g pro představu.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 13. 2. 2023 06:37

pemar. píše:Já nevím, aktuálně mám smíšené pocity ze Z9 a Voigtlanderu Ultron 28/2. Na jedné straně vše funguje k mé spokojenosti, co se focení týče, ale ergonomicky mi to přijde divné, ta Z9 a s tím gripem působí docela mohutně a ten maličký objektiv jako by k tomu nepatřil. A podobný pocit bych mohl mít i z kombinace s SL.

Já vim, že funkčně to nevadí, ale vypadá to divně. Mám rád, když věci mají proporce.


SL2 je proti Z9 docela mrně - o 400g lehčí a o cca 5cm nižší, tohle se moc srovnávat nedá. V podstatě je jen mírně větší než Z6/7... Jasně že to není ideální malé tělo, mezi klasickými MILC bez gripu je velikostí spíš nadprůměr, ale proti Z9 je to rozdíl pořád veliký. Navíc ten "leica design" bude asi k starším sklům lépe sedět (i třeba proti svému "bratříčkovi" Lumix S1R)...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 13. 2. 2023 06:51

To je pravda, je to něco mezi.

U mně je to extrém, skoro jako bych nesl jenom tělo :-).

U toho Mitakonu bych se bál kusovosti a kresby do krajů. Pokud ale tohle člověk nepotřebuje, tak z nich bývají vesměs zajímavé fotky.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 13. 2. 2023 07:53

Na tyhle hry by měl Canon i Nikon udělat retro model s parádním hledáčkem a s funkcemi usnadňujícími manuální ostření
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 13. 2. 2023 12:21

To manuální ostření je i dnes se Z řadou snazší, než se zrcadlovkou. Nicméně u toho focus peakingu mne trochu ruší to zčervenání (dle nastavené barvy, já nechal červenou), kvůli kompozici. U lupy zase to, že nevidím to nezvětšené. Asi by se nějaké lepší řešení našlo, třeba něco jako dálkoměr. Nebo nějaké posuvné prisma pole.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 13. 2. 2023 12:26

pemare, pemare, tobě vskutku oříšek zavděčit se! ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 13. 2. 2023 12:30

Řešení toho zvětšení existuje už dlouho - picture in picture.

Panasonic mi dokonce dovolil nastavit velikost toho zvětšení, to je taky příjemné.

U focus peakingu jsem zvolil žlutou a mohu doporučit - dává to fotce v náhledu zajímavý vzhled, skoro lituju, že ve výsledné fotce to není :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 13. 2. 2023 12:47

Davidof píše:Na tyhle hry by měl Canon i Nikon udělat retro model s parádním hledáčkem a s funkcemi usnadňujícími manuální ostření


No smutné je, že zrovna Canon by asi nejraději naopak zakázal MF skla vůbec nasadit, jejich uzavření RF bajonetu je fakt drsné. U Nohrthrupa dostali dokonce cenu za "WTF moment 2022" a popravdě jak Tonyho nemusím, tak tohle sedělo dobře :-(
Asi bych se zrovna u Canonu radši o námětech na vylepšení nešířil, ještě by u nich někdo mohl dostat nějaký "dobrý nápad" :-(

Jinak je pravda, že Panasonic má MF promakané z FF těl asi nejlépe. A třeba původní S5 už začal na MPB zlevňovat, pokud má někdo adaptovaná MF skla jako velkou prioritu, tak to skoro stojí za úvahu i jako speciál na toto. Celkem malé tělo a cena v kvalitě Like New je přitom někde u 28k, Excellent už někde lehce nad 25k. Po příchodu S5II se těl S5 vyrojilo v bazarech opravdu hodně a často právě ve skvělém stavu, je to dáno asi tím, že hodně Panasoniců trávilo čas na stativu či v "kleci" pro video, nejsou to typická "outdoor těla", která si něčím prošla.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 13. 2. 2023 17:00

Jasovske diery.
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod foto1977 15. 2. 2023 09:34

Pražáci: nemáte tip kde půjčit kalibrační sondu abych drobet poladil barvy na 4 letém monitoru? Nějak mám pocit že už to není jako kdysi :)
Monitor je Samsung S27H850.
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar. 15. 2. 2023 12:26

Půjčuje ji Fotori v Brně a pošle ji i do Prahy, jinak bych zkusil Foto Škoda nebo Megapixel.
pemar.
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků