od FotoABC 21. 3. 2013 15:40
Minimálně začíná být naprosto jasné, že Canon a Nikon si uvědomují, že jednoduše musí vycházet z toho, jak jsou rozdané karty z doby minulé a že nelze očekávat žádný velký třesk, protože oba dobře vědí, že by je to položilo.
Bezzrcadlovky m4/3 a APS-C jsou hlavním výrobním programem fotodivize Olympus, Panasonic, Samsung a Sony už nějaké plus mínus 3 roky.
Za tu dobu Nikon udělal pouze řadu Nikon 1 s úmyslně malým CX snímačem, aby neohrozil budoucnost DX + FX zrcadlovek a DX bezzrcátko zatím vůbec neudělal a pokračuje i v low-endu v DSLR D3200 a D5200.
Canon udělal pouze APS-C low-end EOS-M bez hledáčku a místo jeho dalšího rozvoje se teď vydal cestou minimalizace rozměrů zrcadlovek s tím, že se maximálně snaží o hybridní ostření, tedy vytváří nové objektivy s krokovacím motůrkem aby zrychlil ostření kontrastem. Ale důležité je, že to dělá kompatibilní s bajonetem EOS pro zrcadlovky.
Uvědomuje si tedy, že množství objektivů s bajonetem EOS jak v jejich výrobním programu, tak u zákazníků je něco, co se prostě nedá zahodit a na čem musí stavět i když to přináší nějaké komplikace.
Nikon taky v DX a FX nezměnil bajonet, protože má tu samou výhodu či ten samý problém, podle toho z kterého úhlu se na to koukáme.
Je naprosto nepochybné, že pro Canon a Nikon je množství vyráběných a zákazníkům prodaných objektivů EOS a F-mount je něco, co na rozdíl od Olympusu, Samsungu, Panasonicu, či Sony musí brát řádově více vážně.
Olympus změnil těžiště z 4/3 na m4/3 a bolelo to sice hodně, ale relativně malé množství fotografů. Samsung a Panasonic s tém neměli vůbec problém, protože těm bylo možné DSLR zákazníky spočítat na prstech a Sony coby obří firma utáhne jak NEX s novým bajonetem, tak SLT s kompatibilním bajonetem, přičemž změna z optického hledáčku nebyla pro Sony zákazníky tak kritická, jako pro Canon a Nikon, kteří mají mnohé zákazníky více zvyklé na reportážní výkon.
Z toho všeho vyplývá, že Canon i Nikon budou nadále činit různé pokusy ve snaze nějak udržet kompatibilní bajonet.
Když to srovnáme s možnostmi pro bezzrcadlovky APS-C či dokonce full frame, tak jde o dva problémy:
1. ostření přes hlavní snímač a odpovídající objektivy s krokovacím motůrkem versus absolutní většina objektivů s ostřením optimalizovaným na detekci fáze
2. Možnost zkrátit vzdálenost snímač-bajonet o cca 20mm, což jednak zmenší hloubku těla a jednak umožní udělat širokoúhlé palačinky.
Nikon to řeší tak, že zatím v DX a FX nedělá nic, co by vybočovalo z dlouhodobého programu a snaží se ukrajovat bezzrcadlovkové zákazníky prostřednictvím malého CX snímače, což mu umožňuje v oblasti DX prozatím neudělat žádné rozhodnutí a vyčkat na poučeníse z chyb konkurence. Ovšem prozatím zabodoval principem "detekce fáze na hlavním snímači fungující za dobrého světla". To je důležitý krok, který se bude do budoucna hodit.
Canon se zde pustil do dvou věcí současně: jednak udělal pokusnou low-end bajonet-nekompatibilní bezzrcadlovku s tím zkrácením vzdálenosti o 20mm a širokoúhlou palačinkou s krokovým motůrkem, jednak minimalizuje EOS-bajonet kompatibilní low-end zrcadlovky a přidává objektivy schopné ostřit přes kontrast na hlavním snímači. Canon tedy zkouší obě cesty současně, ale zároveň veškerá vyšší kategorie je stále DSLR.
Všechny možnosti jak nezaříznout DSLR a bajonet byly Canonem i Nikonem nastartovány. Je jasné, že kdyby existovala nějaká další, tak by tyhle firmy nekoukaly takhle dlouho na m4/3, NEXy, ....
Dá se téměř s jistotou očekávat, že Nikon začne dělat objektivy s krokovacím motůrkem a s F-mount bajonetem a že udělá nějaké podobné piditělíčko D1000.