Dilema s objektivy

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 8. 2. 2021 20:56

Ahoj všem, co fotí a baví je to. Leta používám nejstarší verzi sigmy dc 17-70 2,8-4,5 . Už před pár lety jsem měl cuky objektiv vyměnit za něco s delším ohniskem. A nyní to na mě přišlo zas. Vybírám mezi třemi možnostmi (uvítám další typy)



1) Canon 18-135 STM (nano je ještě drahý tak tu předchozí verzi nejspíše)

2) Canon 15-85 USM

3) Nechat Sigmu



Pokud bych pořídil 1) tak určitě časem koupím ještě širokáč v podobě Canonu 10-18 (takovej ten bestseller za pár korun).



Co myslíte vy? Je výměna hloupost?

U první verze sigmy není stabilizace, má výměna i v tomhle přínos v ostrosti fotky, nebo si moc nepolepším?

Díky za rady.
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 9. 2. 2021 08:10

No tak tohle si musis zodpovedet sam :)

Omezuje te soucasna vybava? Ne --> nech si to soucasne. :) Ano --> kup si neco jineho. Ale pak musis vedet, co se stve - ostrost, kratke ohniska, maly rozsah ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 22. 2. 2021 17:44

Pořídil jsem Canon 18-135 STM
17 vs 18 je docela znát (17 zabere kupodivu o decela dost více), 70 vs 135 samozřejmě extrémně - 135 dohlídne zas naopak mnohem dál).
Světelnost celkem OK, kresba podobná na rychlejší časy (u sigmy), sigma má výraznější černou a stíny ale ztrácí rychle ostrost při časech pod 1/50 - platí pro verzi bez stabilizace.
Ostrost je tedy na 1/15 je výrazně lepší u Canonu.
Celkově takto -
SIgma - lepší krátké ohnisko (světelenost i rozsah), celkově větší světelnost minimálně o úroveň, dobrá ostrost ale pouze na kratší časy => méně světla => horší světelnost než canon, teda pokud pominu focení na stativ nebo občas uděláte jednu fotku z 10 i na krátký čas ostrou. Kvalita obrazu a celková líbivost je dobrá, stíny vypadají dynamičtěji. Pak se taky hodí na makro, pač to ostří defakto 1cm za objektivem, to mi u canonu bude scházet tam je to tak 15cm od objektivu, než doostří a umožní cvak. Celkově je i u sigmy obrazová kvalita tak starého objektivu super. Kdybych měl číslem vyjádřit sigmu tak bych ji i po těch všech útrapách co ji mám a zbavuju se ji, dal i tak 7/10.
Canon - kvalita obrazu strovnatelná (sice krapet jiná ale taky líbivá), rozsah mnohem větší (což jsem chtěl, teď citím že těch 85 by bylo vážně málo), díky stabilizaci možno fotit na krátké časy což nejen kompenzuje menší světelnost ale i překonává. A co teda je o galaxii dál tak to ostření - vůbec mi u sigmy nevadil ten motorek, aspon jsem si byl jistý že se něco děje a že nejsem slepec nebo naopak že jsem (abych si dostřil hledáček), ale tady u canonu je prostě rychlejší (čti felicie vs. F1) a velice příjemné i přesto, že není slyšet, občas si asi nebudu úplně jistý jestli se přeostřilo ale celkově to pro mě má určitý nádech profesionality nebo výrobního a technického pokroku, nějak mě to vnitřně prostě těší.

No takto pokud vezmu že ten objektiv jsem sehnal rok starý za 5000kč a svůj stávající prodám snad doufám kolem 3500 - 4000 (nevím uvidím). Tak výměny rozhodně nelituji, stálo to za to. Řekl bych mnohem větší rozdíl než když jsem vyměnil tělo canonu 500D za 77D kde cena byla 2500 (za rodaný 500d) vs 9000kč (za rok starou 77d).
Co mě bude scházet tak to focení mechu z 1cm od objektivu...

Snad to vyřeší časem ten objektiv canon10-18 co už úspěšně kupuju 4 roky a ještě jsem ho nekoupil... Snad se bude hodit i na makro. ještě než našetřím tak něco načtu...

Třeba jsem někomu poradil v dilema stejného typu.
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 23. 2. 2021 00:39

Pouzity cas nema vliv na ostrost objektivu.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noldo 23. 2. 2021 08:59

Použitý čas bude mať vplyv na ostrosť snímkov keď píše o 1/15 to je už za mňa intenzívne spoliehanie sa na stabilizáciu a výsledky sa budú snímok od snímku drasticky líšiť. Fotím síce Fuji, ale stabilizovaný objektív mám iba tele a pri širších ohniskách mi stabilizácia naozaj nechýba, dnes sú aj apscčka dobré pri vyšších iso.

Canon 18-135 STM je dobrý objektív za výbornú cenu a rovnako aj ostatné STM zoomy. Celkovo je canon ef-s veľmi atraktívny systém pre začiatočníka práve kvôli dostupnosti.

10-18ka ostrí od 22cm. Na makro sa podľa mňa nehodí. Must-have je podľa mňa 50f1.8. Roztomilá je 24f2.8 a fotiť portréty, tak by som pridal aj Sigmu 18-35f1.8 alebo 30f1.4.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 26. 2. 2021 03:16

Jasne, ja reagoval na tvrzeni ze objektiv ztraci ostrost:
sigma má výraznější černou a stíny ale ztrácí rychle ostrost při časech pod 1/50
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků