Výběr macro objektivu 100mm pro Canon 600D

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod martas38 26. 8. 2016 21:55

Zdravím. Chtěl bych koupit macro objektiv 100mm především na focení hmyzu k tělu Canon 600D. Váhám mezi modely Sigma 105mm f/2,8 EX DG OS HSM MACRO, Tamron SP 90mm f/2,8 Di Macro VC USD a Canon EF 100mm f/2,8 Macro USM. Ten Canon je nejdražší a nemá stabilizaci, ale zase je to Canon, předpokládám nejrychlejší ostření atd.
Nevím který vybrat, jde mně i o kvalitu zpracování, rychlost ostření, předpokládám, že obrazově budou dobré všechny. Jak jsem psal, hlavně na hmyz, dál i jako portrétní sklo. O větším ohnisku 150mm apod neuvažuji a ani nechci jít do starších verzí Tamronu a Sigmy, které při ostření mění velikost. Ještě pokukuji po bazarovém Canon EF 100mm f/2,8 L Macro IS USM, který se dá pořídit kolem 16 tis, ale už je to fůra peněz. I když by to bylo asi nejlepší řešení. Zatím fotím s Canon 50mm STM s mezikroužky, ale není to moc pohodlné.
Moc děkuji za rady.
Eversolo DMP-A6-Chord Hugo Mscaler-Chord Qutest-Cayin HA-1A-Forza Noir Hybrid HPC-Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000-Dunu Blanche-Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+-Pioneer SX-S30DAB-Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pavelmeli 27. 8. 2016 10:24

Sigmu, ani Tamron jsem neměl možnost vyzkoušet, ale slyšel a četl jsem na oba jen samé dobré reakce. Třeba napíše někdo jiný.
Mám 100/2.8 USM a měl jsem půjčený eL-kový s IS. Používám také Makrokroužky Soligor 36 a Kenko 25. Ten cenový rozdíl je tam vidět a IS také není k zahození, ale...
- Rozdíl v obrazovém výstupu (C 7D, C 6D a C 5D a ještě předtím C10D) není až tak markantní. Co se týče rychlosti ostření, je eLko určitě rychlejší, ale stejně při focení hmyzáků tak z cca 80%, používám MF a ostřím na oko - "na kolébku".
- na detaily u pohyblivých objektů, je potřeba dostatek světla na zkrácení časů a IS Ti tady moc nepomůže. Takže raději přidám ISO a pod 1/500s nejdu a clonu podle potřeby, málokdy pod F4. Přisvětluji si to Led panelem, nebo u 7D odpaluji externí blesk z jiného úhlu.
- Jako portrétní 100mm často nepoužívám, jelikož mám 70-200/2.8, který je pohotovější, rychlejší, ale několikrát jsem jej již použil, bez jakchkoli problémů.
- Taky jsem pár krát zkoušel makro s 50/18 STM a mezikroužky (zajímavý bokeh s kapkami vody v rozostřeném pozadí, vzdálená obdoba starých manuálních skel) a koupil jsem si i redukci na přední závit tohoto objektivu, na jeho obrácené nasazení na tělo. Toto je spíš na focení statických objektů s MF, když člověk musí jít s přední (tady vlastne zadní) čočkou hodně blízko. Nastavení clony se dá obejít, jinak by šlo fotit jen na f1.8. Často to nepoužívám.

Já tedy z mého pohledu doporučuji C 100/2.8 USM, klidně i bazarový, ale i Tamron s VC nebo Sigma bude dobrá volba. Jsou to vše objektivy stavění na velké přiblížení a jsou +- srovnatelné.

Když tak konkrétně, můžu doplnit... :)

P.
pavelmeli
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků