Portrétní objektiv pro Canon R7

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Michal Trávníček 7. 1. 2023 12:19

Zdravím. Potřeboval bych poradit ohledně výběru portrétního objektivu pro Canon R7. V interiéru, kde není moc místa používám Canon EF 50mm f/1.8 stm. Jde mi spíše o focení portrétů venku. Tam bych potřeboval co nejvíce oddělit pozadí. Tudíž malou hloubku ostrosti. Doteď jsem používal Canon EF 70-200mm F4 L USM většinou na ohnisko 200mm. Ale člověk už musí stát od modelu docela daleko. Pokukuji po SIGMA 85 mm f/1,4 DG HSM Art. Bude ten rozdíl nějak patrný? Přece jen stojí 30 000, tak aby se to vyplatilo. Ale má lepší světelnost a mohl bych blíže k objektu. Ještě je možnost SAMYANG 85 mm f/1,4 AF Ale tam nevím jak to bude s kvalitou, neboť ta Sigma je chválená až do nebes. Díky za rady
Michal Trávníček
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 7. 1. 2023 12:55

Portrét na 200 mm s APS-C je už docela dost i na hlasivky. Mně vyhovují kratší ohniska a například 105 na FF už se mi zdá omezující, ne všude se vejdu, 85 je praktičtější. Jiní lidé ale zase raději dlouhá skla, takže těžko radit ze své pozice. Asi jedině obecně, pokud ti jde o maximální technickou kvalitu = bezvadné rozlišení, minimum aberací a co nejjemnější bokeh, tak je Sigma 85/1.4 Art asi nej volba vedle Sigmy 105 1.4 Art, která je ale obrovská. Jemnost bokehu je zase věc názoru, někdo má rád úplně hladký bokeh jako tyto Sigmy, někdo má raději, když se v bokehu něco děje, což je případ Samyangu 85/1.4. Není tak ostrý a korigovaný, ale je považovaný za charakternější. Možnost je i Sigma 135/1.8. Předpokládám, že vše má být přes adaptér. ...U nativních Samyangů pro RF je třeba si zkontrolovat AF. Samyang začal vyrábět AF skla, ale Canon ho zažaloval a znemožnil další prodej, čili Samyang už asi nebude pracovat na FW, aby eventuelně napravil nekompatibility.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Michal Trávníček 7. 1. 2023 15:20

Tak Sigma bude asi cesta. Jde mi hlavně o oddělení postavy od pozadí, jako je to cca u ohniska 200mm. Jen potřebuji blíž. Třeba když se fotí svatba, tak v obřadní síni 200mm nehrozí � Sigma 135 by už asi byla také dlouhá. Ale jde hlavně o focení venku, ale i tam jsou někdy místa, kdy člověk potřebuje blíž. Ale priorita je oddělení postavy od pozadí. Což by snad na 85 mm a F1.4 mohlo být?
Michal Trávníček
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 1. 2023 16:39

no to je jasný, nic moc lepšího není :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Michal Trávníček 7. 1. 2023 18:46

A bude tedy na 85 mm na nízké cloně objekt výrazně oddělený od pozadí jako i těch 200mm? Pořizoval bych ho právě kvůli tomu. Je mi jasné že FF foťáky to dokáží lépe, ale v rámci možností jestlinjento na APSC na 85mm také možné. Na 50mm objektivu od Canonu co mám, musím být hodně blízko postavy a pozadí dál. Takže v záběru mám třeba půl postavy. Tak jestli těch 85 mm je schopné na cloně 1.4 oddělit postavu, i když bude v záběru celá a budu dál od ní.
Michal Trávníček
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 1. 2023 19:02

tady si to můžeš zkusit nasimulovat

https://dofsimulator.net/en/
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Michal Trávníček 7. 1. 2023 21:15

Díky. Určitě půjdu do 85mm to rozostření pozadí na cloně 1,4 je super. Ještě mi ale padl do oka ten SAMYANG 85 mm f/1,4 AF pro Canon EF. Je tam velký rozdíl na plné otevřenou clonu oproti Sigmě? Ten SAMYANG je o polovinu levnější. Tak jestli spíše neuvažovat o něm. Ale zase ne na úkor velkého rozdílu ve kvalitě.Na co mít pak světelný objektiv, kde budu muset clonit o dalsi 2-3 čísla, aby byla fotka alespoň na středu ostrá. Pokud ale může Sigmě konkurovat, raději ušetřím nějakou kačku, kterou můžu použít jinde.
Michal Trávníček
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chvd 9. 1. 2023 09:56

Michal Trávníček píše: Jde mi spíše o focení portrétů venku. Tam bych potřeboval co nejvíce oddělit pozadí. Tudíž malou hloubku ostrosti.

V popsanem pripade jde hodne ovlivnit praci se vzdalenostmi fotak-objekt/objekt-pozadi (resp.jejich pomerem).
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků