Kdo a proč přešel z Canonu na Nikon a obráceně

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Miloš 66 2. 1. 2007 19:39

elho_cid

To vím ale tady je debata co je lepší a stále se bavíme o kompromisu,co je lepší za sklo, nikoho nezajímá na kolik to sklo vyjde, které je na srovnatelné úrovni nebo lepší jako tělo foťáku bez kompromisu.

Myslím asi přirovnání tělo 30000, pevné sklo 30000, zoom 80000
Vím že to není tak jednoduché (různé použití objektivů)
Miloš 66
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Maročan 2. 1. 2007 20:12

elho_cid:
Máš pravdu, na Nikkoru 18-70 nikdy nedocílím takové ostrosti jako u 50mm/1.8 i při nejnižší cloně a zatím ve všech testech píšou, že je ten rozdíl zanedbatelnej.....asi jsem slepej
Foto: Nikon D3000 + Nikkor 35/f1.8 + Nikkor 18-70 DX; Canon G12
PC: HP 6550b + HP 6440b + Lenovo IdeaPad S10-3
Mobil: Nokia E52 black
Maročan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elho_cid 2. 1. 2007 22:59

No jednoduchý to vážně není. Já zatím nákupy objektivů pozastavil, ale kromě nějakého širokoúhleho "základního" zoomu k digitálnímu tělu, co plánuju na tenhle rok, už asi další zoomové objektivy kupovat nebudu. Jen pevné. Když chci zoomovat, vezmu si s sebou tu Fujinu.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod domecek 3. 1. 2007 09:07

Předně, skvělé zadání ovšem pak je to již stará známá písnička.

Fotografuji s CZ 80/2,8, Nikkor 45/2,8 a SC 150/5,6. Vlastnil jsem: Canon 50/1,4, Nikkor 85/1,4. Zkušenosti mám s Minoltou a flexaretem.


Tedy k dotazu... pochopil jsem, že tazatele zajímají optické vlastnosti tj. problematika.

1. Canon: optika Canonu je navržena tak, aby bylo vždy dosaženo výsledné fotografie, která bude nadstandardní a proveditelná i nezkušeným amatérem, bohužel vynikajících fotografií lze dosáhnout pouze ze ideálních světelných podmínek.
Barevnost fotografií je přirozená a neurazí. Celkově optika je řešena tak, aby byly ostře zobrazeny opakující se obrazce a v testech vycházel nejlépe tj. tkanina je zobrazena dokonale, póry na obličeji jsou vyhlazeny.
Nelíbí se mi: hranová ostrost, kontrast, rozostřené pozadí a postrádám detaily.

2. Nikon: u optiky Nikkor vsadil výrobce vše na dosažení co nejvyšší hranové ostrosti a kontrastu. Toto má bohužel neduhu v tom, že se musíte naučit opravdu dobře fotografovat a z počátku vypadají fotografie z Canonu lépe, ale vše se postupem času může obrátit, záleží pouze na technické zdatnosti fotografa.
Barva fotografií klade důraz na syté odstíny barev a tím podporuje i umělecký záměr fotografa, bohužel né vždy to může být žádáno.
Nelíbí se mi: při odcloněném objektivu si musíte hlídat barevné přechody, protože díky vysokému kontrastu a ostrosti je zachována hrana i v rozostřeném pozadí. Objektivy umí i sčítat barvy na hraně - červená bunda, zelená zeď = bílí povlak na bundě (viz. propagační materiály objektivů z roku 2003)

3. Sony (Minolta): Objektivy jsou navrženy tak, aby bylo dosaženo rovnováhy všech vlastností, takže fotografie vypadají opravdu dobře. Rozostřené pozadí je nejlepší jaké jsem kdy kde viděl (vyjma flexaretu :)
Barvy jsou pastelové a vzniklé fotografie svou barevností mohou připomínat obrazy.
Nelíbí se mi: optice není co vyčítat ...

A rada ode mne... nelze radit, napíšu z čeho bych vybíral já...

1. Nikon D70s cca 17tis. + 50/1,8 cca 4tis. (set D70s + 17-70/3,5-4,5 cca 26 tis.)
2. Canon D30 cca 32tis. + 17-40/4 cca 22tis.
3. Sony Alfa 100 cca 24tis. + Zeiss 16-80??/3,5-4,5 cca 22tis)
domecek
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod russianblue 3. 1. 2007 11:02

vracím se k prvnímu postu:
osobně mám pocit, že většina e-migrací se točí okolo servisu.

řešit to, jestli má C-N-S-O lepší skla je blbost, protože ono se to nedá porovnávat tak všeobecně. A navíc co je pro jednoho výhoda, pro druhého může být nevýhoda.

sám mám nikon a zatím sem nereklamoval, takže jsem spokojenej.
russianblue
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod headshot69 4. 1. 2007 20:45

...takze som amatera ale mam takuto skusenost:

...kamoska profi-fotografka si kupila canon 300D...s tym hnusnym setakom...nevedela ho vynachvalit, aj ked vsetky fotky napriek tomu ze boli ostre vyzerali ako fotene cez sedy filter...odstranit sa to dalo len veeeelmi dobrym svetlom alebo v atelieri/detto/...prevedenie objektivu je lacne s dorazom na slobo velmi...raz sa stalo ze objektiv na tele spadol cca 30cm na lino a ohol sa tak o 30°...oprava 1500,-...celkovo som velmi nerad fotil na tento fotoaparat aj ked som dlho nevedel preco...vadilo mi :

- zlozite ovladanie
- lacny vzhlad tela a jeho opotrebovanie po 2 rokoch
- male telo a zly pristup k funkciam
- lacny,lacny setak
- ziadna podpora vyrobcu v tej dobe - firmware atd

...potom sa mi dostala do ruky D70 a napriek tomu ze ma dotycna znama odhovarala tak som ju kupil a som vyteseny...sklo setove 18-70 kazdy poznate, fotak mi sedi do ruky, jednoducho sa ovlada, firmware pravidelne od zaciatku upgradovane, ovladanie genialne jednoduche...mam ho 2 roky a pohodicka pohoda

...je mi jedno ze snimac je taky alebo onaky, ze to ma len 6MB chip, ze to nema samocistenie...to vyuzije len profik alebo kurwa narocny amater...ostatni si tu len fukate ega...normalny amater ked chce odolne a poctive telo tak nech si kupi nikon...canon je okrem profi veci nad 100k penazi len meno na standardnom tele...nic az tak super genialne som na nom nevidel...mam nikon ...fotim rad a jednoducho ten fotak je DOBRY...

jedine co ma serie su ceny objektivov...ale napr vo viedni vedla SOYKA predajne je bazar a tam nakupite genialne objektivy za neuveritelne nizke ceny...nerobim reklamu, je to fakt...lacnejsie ako v CR aj SR...howgh
headshot69
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod beat 4. 1. 2007 23:14

headshot69 píše:..kamoska si kupila canon 300D
vadilo mi :
- male telo a zly pristup k funkciam
firmware pravidelne od zaciatku upgradovane, ovladanie genialne jednoduche...mam ho 2 roky a pohodicka pohoda

normalny amater ked chce odolne a poctive telo tak nech si kupi nikon...canon je okrem profi veci nad 100k penazi len meno na standardnom tele


Nedá mi to a musím reagovat.

EOS 300D a malé tělo? Neměl to být 350D?
K čemu stále nové verze FW? Mám v 350D jen jedno přehrání..opravili nějaké chyby ohledně některých CF karet. Jiné funkce opravy nepotřebují. Tak k čemu nové FW?
Kvalitní tělo má i 30D a to nestojí 100k. Myslím že za tu cenu je hořčíkové tělo docela slušné....

Zkus příště trochu objektivity..
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod headshot69 4. 1. 2007 23:28

...ano male telo,blbo umiestnene displaye a ovladace atd...o 350D ani nevravim...D70 je pohodlnejsia...a FW?...opytaj sa kolko ludi si napalovalo do 300D rusky FW lebo canon ani po roku a pol nedokazal=nechcel opravit chyby ktore vsetkym vadili...tych 100k som myslel obrazne...klasicky sa zadrapujes do kokotin... + a - oboch fotakov tu boli spominane uz tisic krat ja som napisal co mi okrem toho co bolo spomenute vadilo...nebudem opakovat stokrat povedane...

...osobne napr. jeden chalan/canonak/ co ma fotosalon mi povedal ked sme urobili asi 50 skusobnych snimok ze je to nahovno fotak /D70/ a neda sa nastavit atd...pletovka taha do cervena atd...to su take objektivne veci do ktorych podobni ako ty rypu...blbosti...stacilo nastavit parametre a prehrabat sa v custom nastaveniach a fotky ako vino...

...som amater a uz ma vytaca co vsetko vam dokaze vadit...
headshot69
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod headshot69 4. 1. 2007 23:31

...tym som chcel povedat to ze som dva roky fotil na 300D a potom som si radsej kupil nikon...
headshot69
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 5. 1. 2007 18:53

//Pety: Vymazal jsem neinformativní příspěvky a lock.

//Pety: Na žádost admina to zase odemykám. Prosím, pište k věci, příště nepomůže ani admin.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Petr Březina 5. 1. 2007 21:13

Pety: díky

ostatní: opravdu zkuste mluvit k věci, jinak vůbec nemá smysl tyhle debaty začínat, souhlasím s výše uvedeným, je v podstatě jedno jakou zrcadlovku si pořídíte, důležité je, aby vám sedla, a na to je potřeba si ji osahat. Všechno ostatní je jen věc toho, jak to dokážete vyfotit. Jak říkla mistr Sudek: buď TO tam je nebo TO tam není...

Osobně mi rukama prošlo poměrně dost foťáků a co se týká ovládání, nemůžu dopustit na svůj starý Nikon F80 s gripem, na druhou stranu se mi ale velice dobře pracovalo s Olympusem E400, kupříkladu Canon 5D se mi špatně drží, i když je to profi foťák....

takže jak říkám, až to budeš mít v ruce, tak se rozhodni, tyhle debaty v jemných nuancích příliš nepomůžou, na to je potřeba si osahat vytipované kousky.
Petr Březina
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod joX2 8. 2. 2007 23:21

Rád by som konečne odpovedal na vašu otázku, alebo zadanie. Plánujem prezbrojiť z Nikonu na Canon, lebo mám pocit že sa s ním lepšie fotí. Odkedy mám digitálny Nikon pre samé labórovanie v počítači nemám čas na fotenie. Pár známych s Canonmi odfotí, napáli na CD a koniec. Mal som Pentax, Canon, Minoltu, Mal som, alebo som používal Nikon F801s (slušný), 90X(nepodarok), D100(predčasný), D70(protichodný) + čo nikon to nový blesk, lebo starý sa už nedá a sedem skiel. Nikon AF systém na rozdiel od Minolty a Canonu je použitelný len v ateliéri. K ospevovanému D70+18-70 setu: fotil som- bajonet zle justovaný rovina ostrosti bola nesúbežná s rovinou CCD-ďakujem. Prosím nerozoberajte moje skúsenosti, sú len odpoveďou na otázku. Možno niekto je nadšený zo zašumenej čiernej, moare a prepálenej bielej u nikonu, ja nie. Ďalej platí to čo všetci radia: osahať, vyskúšať. Ešte jedna skúsenosť: napoprvé to za moc nestojí. Pri druhom už budete vedieť čo chcete. Takže je to aj tak lotéria.
joX2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Episyrphus 9. 2. 2007 07:04

joX2: Nemal si vadnú D70? Osobne mám skúsenosti s D50 a 350D, ale Nikon mi je srdcu bližší...
Episyrphus
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod joX2 9. 2. 2007 10:25

Keď mne pripadajú všetky od 801 vadné. 90X merala záblesk podla momentálnej nálady a použitelné výsledky dávala s bleskovou korekciou +3EV, v servise tvrdili, že je všetko v poriadku. O D70 som písal a D100, je môj zlý sen, kúpený v predstave že Nikon je Nikon a keď už mám blesk, ktorý som musel bleskovo vymeniť za SB80DX a sklá, musel som si kúpiť 18-35 aby som sa zmestil aj v interiéri, tak za 120tisíc no nekup to. (september 2002) k D70 som zasa musel kúpiť SB800. K počítaču Apple som si musel prikúpiť PC, lebo Capture Editor3 na Macu sa iba vliekol, aj na PC pod 3GB RAM žiadna sláva. Ale 4ka už na dvojjadre s 2GB RAM celkom ide. Keď to zrátam, vyšiel by ma v tej dobe prechod na špičkový Canon na tie isté prachy. Takže účet za moju skúsenosť je more hodín za monitorom pri úpravách do použiteľného stavu a v korunách cez štvrť milióna: Nikon D100 120tisic, 18-35 40tisic, k tomu leasing, blesky 36tisic a PC + soft 50tisíc. D70+18-70 si len požičiavam a to že v tej dobe stál 1GB microdrive 18tisíc nie je chyba Nikonu. Ta 1/500 synchrón u D70 je vonku moc fajn, to sa divím, že to drahšie Nikony a iné firmy nepoužívajú. Viem, je to hybridná závierka a nižšia kvalita a tak, ale keď nedosvietiš, lebo do 1/180 máš 16 clonu, tak by si aj zhoršenú kvalitu oželel. To bol jeden kladný bod pre Nikon, aby som len nekritizoval. Posledná rana je krásny modrý krúžok, ktorý vzniká pri zaclonení objektívu v strede obrazu. Pri protisvetle mimo stredu a je veľmi dobre vidieť v rovnomernej jednofarebnej ploche, či už je to pozadie, alebo oblek. To ťa fakt poteší, keď každý obrázok retušuješ. Odpoveď servisu Nikon: " " Já myslím, že stačilo. Samozrejme, než kúpim Canon, požičiam si ho a budem skúšať a fotiť a porovnávať než sa rozhodnem.
joX2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod decibel 27. 2. 2007 09:55

Nuz bohuzial s tym upravovaním fotiek je to pravda, s nikonom sa natrapite viacej, Napriked ked fotim promocie nie je sranda upravovať Za sezonu cca 10 000 fotiek za sezonu (mam N D200), Predtym sme mali na to N D70 no a to bol neuveriteľný porod (podotykam ze viem na co je AUTOMATE-BATCH v CS2), s D200 je to trochu lepsie, ale ked som videl konkurenciu ako cvaka s 350D a rovno napali fotky a tie vyzerajú lepsie ako tie moje co pracne upravujem ako fasinger, skoro ma svihlo! Samozrejme ze to cvakali na ISO 800 a so setakom 18-55, a kukal som aj exif-ziaden Photoshop ani iny editor!!!! Takze asi neporadim dobre ale keby som sa este raz rozhodoval zoberiem Canon aj s ostatnými nevýhodami...
decibel
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků