Nikon D5300 - nový - ovládání

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Yaro01 26. 2. 2020 15:52

Právě jsem se zde zaregistroval a rád bych se zkušenějších zeptal na pár věcí ohledně nového Nikonu D5300. Ten si koupila moje přítelkyně a tak jsme v pondělí začali zkoumat, jak se stroj ovládá. Doposud vlastnila postarší prémiový kompakt od Nikonu, kterému však odešla mechanika ostření.
Já jsem dlooouholetý uživatel Canonu (od 20d až po 5D MkII, nyní D77).
První problém je, že při zobrazení fotky se v dolní části zobrazují údaje o datu aj., což tam zavazí, a nedaří se mi vůbec toto eliminovat, v téměř čtyřsetstránkové přírůčce, ani přímo v menu jsem to, zatím, nenašel. Předpokládám, že to asi bude jednoduché, jen to nemohu odhalit.
Jediné Fn talčítko je spřaženo s nastavením ISO, což je, zdá se, O.K., jen bych tam rád nastavil něco jiného, ale to, co bych si přál, tam nejde (buď aktivace/dekativace stabilizace, nebo aktivace/deaktivace ISO-Auto). Obě tyto položky je možno měnit jen přes klikání v menu, což je tedy dost mimo.
Přes talčítko "i" se zobrazí nabídka na nastavení mnoha parametrů (AWB, expozice, HDR atp.), ale u ISO jen pevné hodnoty bez Auto a Stabilizace tam není vůbec.
Chci-li ostřit manuálně, musím se také hrabat v menu... Jsem zvyklý stabilizaci i ruční ostření ovládat jedním klikem na objektivu, takhle je to ale dost mučírna.
Dalším problémem je, že pokud chci komponovat přes hledáček, nevypne se mi vůbec display a svítí mi do oka. To, předpokádám, bude asi nějaká závada čidla - nevím?
Jinak obrazové výstupy se zdají, zatím, být O.K, což je nejdůležitější, ale ta obsluha a jisté záhady a nelogičnosti jsou dost nepříjemné, i když chápu, že u takovýchto zákl. modelů je nutno s mnohými omezeními počítat.
Budu rád, za Vaše názory a rady. Moc děkuji!
Jarda
Yaro01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod landov 26. 2. 2020 16:26

První problém je, že při zobrazení fotky se v dolní části zobrazují údaje o datu aj., což tam zavazí, a nedaří se mi vůbec toto eliminovat,

stvorsmerny volic, stlacaj sipku dole...
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Yaro01 27. 2. 2020 15:42

Děkuji za radu, ale toto - bohužel - nefunguje, to už jsem samozřejmě zkoušel. Šipka dolů zobrazí sice celou fotku, ale v poloviční velikosti, což nic neřeší. Zbytek displaye zabírají histogramy, a na dalších pozicích jsou stále další informace, které neumožňují fotku vidět/vyhodnotit celou... :-|

landov píše:
První problém je, že při zobrazení fotky se v dolní části zobrazují údaje o datu aj., což tam zavazí, a nedaří se mi vůbec toto eliminovat,

stvorsmerny volic, stlacaj sipku dole...
Yaro01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod landov 27. 2. 2020 16:00

Ach jaj...minuta hladania na gugli...
https://www.dummies.com/photography/cam ... kon-d5300/
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Allydamm 27. 2. 2020 22:19

Tak nějak, ale ostatní "problémy" nevyřešíš. Pomůže menu Recent settings/poslední položky, ale z podstaty funkce to stabilní rychlý přístup do menu není. Je třeba si zvyknout, přítelkyně mít problém nebude, a ty, proč by sis zvykal že ano :-)
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Yaro01 5. 3. 2020 08:54

Děkuji moc za tip - to je přesně, co jsem hledal - funguje. Dummies... nejsou pro můj ročník tak úplně v kurzu - já vyrostl na ruštině. :oops: :D

landov píše:Ach jaj...minuta hladania na gugli...
https://www.dummies.com/photography/cam ... kon-d5300/


-- 5. 3. 2020 10:09 --

Také děkuji za názor. Myslel jsem, že Nikon v digitálu časem opět dohnal prvotní ztráty oproti mému Canonu, ale že dopustil takovou "ergonomii", mne děsně překvapilo. Ještě že ty obrazové výstupy jsou pěkné. Jinde jsem zjistil, že D5300 to očnicové čidlo opravdu nemá!, takže se displej po přiblížení oka nevypne a oslňuje zrak. Displej se vypne až po namáčknutí spouště, což už nic neřeší, a nebo je nutno/možno displej vypnout tlačítkem "i" (ještě jsem nezkoušel), což je taky řešení jak z ruské kovárny. A pro změnu ISO Auto a Stabilizace se asi tedy bude moje muset stále proklikávat do menu. Je to celé nepochopitelné, smutné a docela škoda... :/
Tak dobré světlo všem!

Allydamm píše:Tak nějak, ale ostatní "problémy" nevyřešíš. Pomůže menu Recent settings/poslední položky, ale z podstaty funkce to stabilní rychlý přístup do menu není. Je třeba si zvyknout, přítelkyně mít problém nebude, a ty, proč by sis zvykal že ano :-)
Yaro01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod landov 5. 3. 2020 13:45

Toto všetko samozrejme nikon má, len musíš mieriť do vyšších rád.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod lemming 5. 3. 2020 22:02

ISO AUTO se na Nikonech standardně přepíná podržením ISO a otočením druhého rolleru, jenže D5300 má jen jeden :/
lemming
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků