Jaky objektiv nejvice pouzivate na sve DSLR?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod landov 25. 12. 2022 11:01

Vodnár potočný, Nikon Z 100-400/4,5-5,6

Z dnesnej rannej prechadzky pri rieke Hornad. Uz som to chcel vzdat, ked priletel jeden parik.
Toto sklo je neskutocne, aj ked som musel robit velky orez, tak kvalita je absolutne v pohode. Skoda, ze som nemal so sebou aspon TC1,4...alebo fotak so 45 MPx. :-)
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod landov 26. 12. 2022 07:27

Este jedna a s este vacsim orezom, ale stale pouzitelne.
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 26. 12. 2022 07:47

Skorce vodního mám na seznamu ptáků, které bych chtěl vyfotit, ale v mém okolí jsem na něj zatím nenarazil.

400mm a 24 Mpix na FF by na tyhle účely byla pro mne limitující sestava, člověk se musí dostat k subjektu hodně blízko, je to “krátké”. Mám aktuálně 44 Mpix na FF nebo 20 Mpix na DX a 500mm sklo i to mi přijde občas krátké, u mnoha fotek se bez ořezu neobejdu. Uvažoval jsem o 800 PF, ale i přes kompaktnost PF bych ztratil výhodu kompaktnosti sestavy. Ideální sestava na tyhle účely je pro mne je zatím 500 PF se zrcadlovkou, Z9 se po posledním updatu firmwaru hodně zlepšila, ale pořád to není na vzdálené malé subjekty úplně ono (viz můj komentář v jiném vlákně).

Kdybych neměl 500 PF, sáhl bych bych po 400/4.5 Z, to sklo mi přijde jako opticky ještě lepší, než 100-400mm a je ještě kompaktnější, než 500 PF. A kvůli světelnosti i použitelnější s 1.4x konvertorem, protože 500 PF s 1.4x na Z9 teoreticky funguje, ale prakticky jsem na příliš vysokém ISO.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 26. 12. 2022 08:39

No, ved preto cakam na novy fotak s vacsim MPx. Ja som tu Z 400/4,5 chcel povodne kupit, ale stratil by som univerzalnost zoomu, pretoze Z 100-400 budem pouzivat aj na lietadla aj na krajinky.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 26. 12. 2022 12:38

Moje zkušenost po několikaletém focení ptákovin s dvěma těly s větším MPx je, že tím vyměním jeden problém za dva nebo více. Na velkém rozlišení je vidět skoro každá chyba fotografa nebo objektivu, na vyšších ISO je ve fotkách více šumu, velké soubory jsou náročnější na rychlost čtení a zápisu a i jejich zpracování trvá déle, budeš potřebovat dražší karty, ... Nic z toho asi pro tebe není teoreticky nic nového, ale prakticky tě to může zaskočit v tom smyslu, že si řekneš “no za ty peníze, to jsem teda čekal více”.

Já vidím aktuálně lepší řešení ve volbě skla. Když jsem místo 300 PF začal používat 500 PF, výsledek se dostavil prakticky okamžitě a na všech tělech. To, co získáš bazarovou 600/4 nebo 500/4, to podle mne budeš upgradem těla těžko dosahovat. Tvůj problém je ale i to tělo, tím, že máš Z6, tak si nemůžeš dovolit tohle řešení použít, na Z6 i tyhle objektivy budou nepříjemně pomalé (u mojí Z9 je zpomalení prakticky nulové). Takže asi přichází v úvahu jen 800 PF, to by mohlo jakžtakž fungovat i na Z6 a o optickém přínosu by nebylo asi pochyb. Na 100-400mm mi ale překvapivě dobře fungovaly i telekonvertory a u Z6 nebudeš mít problém s šumem na větší ISO.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 26. 12. 2022 13:37

Mám za to, že šum z 45 mpix snímačů po resamplu na 24 není vyšší, detailů může být snad naopak více, pružnost pro úpravy je podobná, možná snad při extrémně vysokých citlivostech hůř zachovává barvy (tradiční silná stránka D5/6).
Jsem docela zvědav, jak se Nikon popasuje s výběrem senzorů pro novou generaci. Asi by mi nevadilo, kdyby starší 24 Mpix snímače zůstaly lowendu (Z5 II), a vše ostatní stavělo na 45 Mpixelech (Z6 III - současný BSI s rychlejším vyčítáním, Z8 a Z9 stacked) a 60-80 Mpix (Z7 III). K tomu DX na 40 mpixelovém snímači jako Fuji. ...Ale mám neblahé tušení, že to bude jinak ;-)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 26. 12. 2022 13:53

Já bych řekl (změřené to nemám), že se při resamplech tak 1/4 EV ztrácí (problém to ale není, navíc tam těch detailů opravdu může být více), každopádně je to úkon navíc. Jakmile ale fotím s úmyslem to následně oříznout, protože mám příliš krátkou ohniskovou vzdálenost, tak tyhle výhody jsou ty tam a zůstávají nevýhody.

Těch 60 Mpixelů na FF mi přijde jako hodně, bude to klást velké nároky na přesnost AF, kresbu objektivů, datové přenosy, paměťové karty, počítač … taktak zatím zvládám 44 Mpix, na to to mám dimenzované, na běžné fotky bych těch 60 Mpix asi zvládl, ale s těmi ořezy už to bude znát.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 26. 12. 2022 14:07

Sony A1 má 50. 60 mi nepřipadá o tolik víc. Každopádně ale očekávám, že rychlé vlajky teď nějakou dobu zůstanou u S, C i N kolem těch 45-50 Mpixelů. 60-80 bude spíš pro studiové použití (beztak všichni používají záblesky a nízké citlivosti), krajinu, makro..., kde rychlost a AF nejsou tak důležité.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 26. 12. 2022 17:32

pemar. píše:Já vidím aktuálně lepší řešení ve volbě skla.

Bohuzial, lepsie sklo mi nevyriesi lepsi AF na Z6. Ona ta Z6 je v pohode na bezne fotky, ale na pohyb alebo tracking to je trapenie . A to sa tyka aj Z6/7II. Jednoducho HW limity su dane.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 26. 12. 2022 17:56

Na pohyb je nejlepší zrcadlovka, není tak nadupaná funkcemi, ale taková D500 nebo D850 sice mlátí zrcadlem, ale vyfotí prakticky všechno.

Špičková bezzcadlovka vyfotí za vesměs relativně větší peníze skoro to samé (“ďábel” je schovaný v tom slově skoro, protože bezzrcadlovka je náročnější na to, jak je velký subjekt a jak je daleko, má větší problém s přilepením, nechci ti brát iluze, Z9 je hodně blízko, ale v některých situacích bez varování selže, stejně jako Sony A9). To nejsou jen HW limity, ale i limity konceptu.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 26. 12. 2022 17:58

To mi je jasne a som s tym zmiereny. Z6 ma vsak tych limitov az prilis vela (na tento typ fotenia).

-- 26. 12. 2022 18:22 --

Kosice, 25/12/2022.

Z 28-75/2,8
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 26. 12. 2022 18:25

Máte to u vás hezké a navíc máte i pěkné počasí, my máme oblevu a šedivo, včera jsem foťák vytáhl, ale s výsledkem jsem spokojený nebyl.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Nikon 70-200/4
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 28. 12. 2022 15:11

Z 28-75/2,8
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod landov 30. 12. 2022 07:10

Hájske vodopády, 29/12/2022.

Z 14-30/4
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod landov 4. 1. 2023 13:22

Kôrovnik (asi kratkoprsty).

Z 100-400
Obrázek
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků