Výměna AA filtru na D600 - nevyčistitelný snímač

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Asanoth 26. 4. 2020 10:32

Ahoj,
potřeboval bych vyměnit AA filtr na Nikonu D600. Jsou na něm nečistoty, které nejdou dolů běžným čístěním - suchým, vlhkým (JJC, Eclipse (methanol), i v Nikonu to bylo). Nečistoty nepřibývají, foťák je z bazaru, jejich zdroj neznám.
Nevíte o někom v Česku, nejlépe střední Čechy, kdo by to zvládnul udělat? Zatím jsem narazil pouze na Dušana Veselého, ale to je v Bratislavě.
Případně nějaká firma, co dělá konverze IR: Ale taky jsem nedohledal... :-/
Díky.

PS: Nějaký příběh a obrázky k tomu zde: https://www.dpreview.com/forums/thread/ ... t-63745313

PPS: Myslím, že by ty nečistoty povolily spíš nějakou organikou, toluenem nebo DCM, ale bojím se, že by to rozpustilo celý foťák. Kdyby měl někdo tip, sem s ním :) .
Asanoth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod djicee 26. 4. 2020 10:54

Spise pomuze pokusit se zbavit fotaku. D600 casto trpi vyrobni vadou a necistoty se dostavaji (prej olejoveho typu) na senzor a okoli. Proto ti to asi nejde vycistit.
Prave proto tehdy nikon jeste rychle vydal tehdy D610
djicee
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 26. 4. 2020 12:16

To vypadá na další foťák z bazaru spíše. To bude rychlejší.

Já mám trvalé nečistoty na snímači vyřešené aktivní vrstvou (clone layer) v raw editoru, kde jsem si vytvořil síť klonovaných bodů, které eliminují nečistoty ihned po aktivaci oné vrstvy. Řešení kratší než 1 s.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavelmeli 26. 4. 2020 12:37

Asanoth >>> Myslím, že Tvé nároky na čistotu čipu (skleněného AA filtru) jsou z mého pohledu trochu přehnané. Ta poslední fotka po čištění v servisu mi přijde úplně v pohodě...
Já osobně jsem nikdy nefotil nad clonu f 11 (snad jen jednou na makro s mezikroužkem na f 16 tak před 5-ti lety), jinak ani netuším co fotit nad clonu f 11. Na otevřenější clonu už žádné uvedené nečistoty na čipu vidět nejsou a vidím to jako bouři ve sklenici vody. Čím více se bude člověk do toho s**t, tak to bude jen horší. Podle mě tam nejsou žádné fleky od oleje, jen pár drobných smítek a v případě častější výměny objektivů, to bude za nějakou dobu to samé.

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Asanoth 26. 4. 2020 15:17

Nový foťák z bazaru by sice byl rychlejší, ale (doufám) o poznání dražší. Já ten příběh D600/D610 znám, ale bohužel jsem si nevšiml těch nečistot asi týden potom, co to Nikon přestal opravovat zadarmo. Předtím jsem měl poměrně slabý počítač s ještě slabším monitorem, a vyvolat jeden RAW trvalo asi 5 minut.

pavelmeli: No, ale ta poslední fotka je skoro úplně stejná, jako ta první: Jen je tam trochu jiný kontrast, což je dáno (post)expozicí. Čištění nezměnilo vůbec nic. A na fotkách to je vidět, jinak bych to neřešil. Pokud by ten filtr byl skutečně ze skla, pak by měl jít vyčistit čímkoliv a nebál bych se tolik jít do toho tím toluenem. Ale na některých aparátech je ten filtr plastový: A to bych pak už asi nevyfotil vůbec nic.

Každopádně, tip na servis?
Asanoth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod djicee 29. 4. 2020 16:13

pavelmeli: Vetsi clona se pouziva treba u krajinek.
Ja osobne se snazim pouzivat clonu mezi f 8-11 ale nekdy se nevyhnu i clone f 16

Asanoth: Sice nemam zkusenosti s cistenim ale i sklo bych se bal ve vnitrku vycistit. To ze je to sklo neznamena ze nema nejake povrchove upravy ktere by se lihem ci toulenem mohli narusit.
djicee
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Asanoth 5. 5. 2020 15:02

To sklo je kryté nějakým oxidem cínu.
V Nikonu používají buď ethanol, nebo nějaký roztok z Japonska, jehož složení prý neznají. Methanol je čistící roztok od Eclipse, který garantuje náhradu škody při poškození snímače.
Staří harcovníci poradili ether, už jsem se do toho ale nepouštěl.
Obepsal jsem pár lidí a dostal několik na sobě nezávislých tipů na to, že ty nečistoty jsou zřejmě pod filtrem nebo přímo na snímači.
Asanoth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Asanoth 25. 7. 2020 18:36

Opraveno, výměna snímače. Skvrny byly prý pod filtrem i přímo na snímači. Jediná teorie s kterou kdo přišel bylo navzlínání nečistot při čištění snímače příliš mokrou tyčinkou (nebo dovnitř někdo něco vylil).
Cena 5445 Kč, z toho 4235 za snímač (vč. DPH). Nikon chtěl za totéž 14500.
Servis nepracuje v bezprašném prostředí, takže pár skvrn od prachu na snímači je, ale rozhodně pokrok :) . Ta čára nahoře je něco z postprocessingu JPG, nikoliv šmouha na snímači.
Obrázek
Asanoth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Piccard192 7. 4. 2023 01:41

mohu se přidat a zeptat zdali by se dal levně řešít maličko ,,poškrabaný,, snímač na Nikon D810 ? myslím že jsme to trochu poškrábali při čištění, fotoaparát je jinak v dobrém stavu, slyšel jsem že podobné problémy se někdy řeší výměnou IR nebo AA nebo UV filtru, který je před snímačem a že výměna nemusí být nijak drahá,
na fotkách není poškození skoro vidět . . děkuji
Piccard192
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod duves 12. 5. 2023 13:34

Určite take vymeny sa dajú urobiť. Takto dajako sa to rozoberá:
https://www.lifepixel.com/tutorials/inf ... n-tutorial
Čo je to "výměna nemusí být nijak drahá"? Neviem si nič konkretne pod tým predstaviť.
IR a ASTRO konverzie, OPRAVY poškriabaných snímačov
http://fotoduves.ephoto.sk/
duves
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků