Panasonic vs. Sony

Diskuze o přístrojích s větším než sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Free30 15. 4. 2006 08:45

gekoncik píše:Jak je RAW nekomprimovaný? To znamený že je to podbný jako BMP? To snad ne velikost jedný fotky 5megáčem by byla obrovská!r/quote]

8Mpix RAW má v případě FZ30 16244224 bajtů (15,4MB)
Free30
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kromec 15. 4. 2006 09:26

RAW je surovy format dat primo ze snimace bez jakekoliv upravy ve fotaku. Nejedna se obrazovy format. abys dostal z RAW obrazek musis na to pouzit konvertor(obvykle je prilozen fotaku)

Podrobnosti zde:
http://www.fotografovani.cz/art/fotech_ ... uziti.html
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TA 15. 4. 2006 21:11

vzhľadom na to, že som s RAW ešte nepracoval, nepovedal by som, že veľké rozdiely v kvalite fotiek sa dajú zapríčiniť aj softvérom. Prečo potom nie je rovnaký problém aj s JPEG?
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Free30 15. 4. 2006 22:29

JPEG = RAW data + aplikovaný FW (firmware) ve fotoaparátu. Jde o to že FW "ví" jaké parametry má obraz pro tu kterou kombinaci clony, času a zoomu a na základě toho řeší "žehlení" surových dat včetně vad (aberace, vinětace.....) do toho co ve finále vyleze ven jako například JPEG. Někde jsem viděl obrazově porovnávaná data JPEG a RAW při krátkých i dlouhých ohniscích, a bylo to znát. Z toho všeho kouká asi to nejzákladnější, RAW je pro Ty kdo to umí a chtějí použít - pokud chtějí mít úplně celý proces tvorby snímku pod kontrolou. Aspoň tak to chápu já :) Ale možná mne Pety opraví :)
Free30
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod goodoldalex 16. 4. 2006 00:45

Pockat pockat. Pisete tu, ze RAW obsluhuje 12 bitov cisto jasovej informacie na pixel, kym vystupny obrazovy format ako JPG poskytuje trojfarebnu informaciu 3*8 bit. To sa mi nezda. Kazdy pixel na snimaci je pokial viem zlozeny z troch subpixlov, pricom kazdy vdaka filtru pred nim obsluhuje jednu farbu. RAW teda pravdaze zbiera iba jasovu informaciu, ale azda z kazdeho jednotliveho subpixla a nie z kombinacie vsetkych troch. Rovnako nezavisle musi tieto tri udaje aj ukladat, inak by uz farbu nikto nezrekonstruoval. Pravdaze tym ze procesor vo fotaku alebo softver vie z ktoreho subpixla signal pochadza tak vie usudit aku ma onen subpixel farbu, a z troch takychto potom vznikne jeden velky pixel s celkovou intenzitou a farbou, ale tato informacia sa posklada az na monitore, respektive si ju da dohromady az oko.

Ostatne bezne obrazove formaty su na tom rovnako. Napr. tie bezstratove obsahuju sice tiez iba jasovu informaciu, ale s rozlisenim ktorej farbe ten jas prinalezi. A vystupne zariadenie potom posle patricny jasovy signal do konkretnej fareby.

Proste mne podla zdraveho rozumu vychadza ze ak sa z cipu zbiera signal s rozlisenim 12 bit, tak je to 12 bit na jeden farebny kanal jedneho pixla, t.j. na celkovy pixel 3*12 bit.

Inak, existuju trojcipove fotaky tak ako kamery?

Edit: No dobre. Wikipedia hovori cosi podobne, dostal som sa k heslu Demosaicing: http://en.wikipedia.org/wiki/Demosaicing

A dalej som sa dopracoval k tomu ze bezny CCD ktory ma rozlisenie X mega ma naozaj iba X-mega pixlov, kym X*3 mega subpixlov ma iba tak Foveon.

Fakticky vzato, ak Bayer filter funguje tak ako to chapem, ma teda bezny snimac rozlisenie X/4 mega.

Divne ...
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 16. 4. 2006 08:04

goodoldalex: U běžných čipů se sbírá z každého pixelu jen jasová informace a to je RAW. Před každým pixelem je ale barevný filtr, takže je zde obsažena i informace o barvách. Barvy jednotlivých pixelů se ale vypočítávají - interpolují - na základě údajů o okolních pixelech. Běžný 6 MPx CCD má tedy 6 MPx černobíle a k tomu 3 x 2 MPx barevně. Oku to stačí.

Tříčipové foťáky snad neexistují, existují snímače foveon s třemi snímacími prvky pro každý pixel. Jsou používány v zrcadlovkách Sigma, žádnou díru do světa zatím neudělaly a dnes to od nich už snad ani moc lidí nečeká (jako kdysi).
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod goodoldalex 17. 4. 2006 13:57

Uz som to pochopil :) Doteraz som si myslel ze realny pocet pixlov na snimaci je 3x vyssi, pre kazdu farbu tretina.
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Wikan 17. 4. 2006 18:00

Pety: no ono je to vetsinou jeste trochu jinak.
6 mpx snimac ma obvykle 3 mpx zeleny a po 1,5 mpx cerveny a modry.
Wikan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 17. 4. 2006 20:00

Ano, tak je to správně. Jen některé snímače od Sony mají po 1,5 M červené, modré, zelené a azurové. Prý se tím dosahuje lepšího podání oranžových odstnínů.
Pety
VIP uživatel

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků