od bramborkax 29. 3. 2007 16:14
ty brďo, tak typičtějšího uživatele už snad člověk nepotká :-))))))
1. Megapixely - jseš na úplným omylu. Opak je pravdou - vzhledem k tomu, že už se asi nedají sehnat foťáky s míň než 4 megapixely, tak si uvědom, že v rámci současné nabídky foťáků, čím MÍŇ megapixelů, tím LÍP. Jinak řečeno - čím víc máš "pixelů" na snímači, tím jsou menší a tím pádem narůstá šum v obraze. Na druhou stranu - vzhledem k tomu, v jakém rozlišení se vyrábí fotky v minilabech, tak na fotku 10x15 postačuje rozlišení 0,8 Mpixelu!!! pro fotky o velikosti A4 stačí i 2 Mpixely.
Takže si radši dej podmínku, aby to mělo maximálně 4 megapixely
2. v požadované cenové relaci se vyrábí i tzv. ultrazoomy s 10x zoomem. Větší nemá smysl, protože to neudržíš v ruce. Spíš se ale ptej po rozsahu ohniskových vzdáleností - např. 38-380 mm je 10x zoom, stejně tak i 28-280 mm je 10x zoom. Čím menší je to menší číslo, tím líp (tím je objektiv širokoúhlejší). Objektiv, který začíná na hodnotě větší než 35 je např. pro rodinné focení nebo focení architektury nepoužitelný (na oslavě se ti tam nevejde celá skupiny lidí, při focení kostela se ti tam nevejde celá věž - pokud teda nepůjdeš půl kilometru daleko a pod)
3.) Stabilizátor je dobrá věc, (ale skutečně jen optický) - ale většinou jen při focení nehybných objektů (krajina, architektura). Pokud fotíš lidi, kteří se hýbou, tak nepomůže ani stabilizátor - ten ti jen odfiltruje to, že se ti při focení třese ruka). Jiný stabilizátor, než optický je naprostá prasárna - normálně se zvětšuje ISO (citlivost), čímž nepoužitelně narůstá šum v obraze.
4) No právě že scénické režimy má každý foťák - před takovýma 3 roky měly i poměrně levné foťáky prioritu clony, času, k tomu pár režimů (portrét, krajina, rychlý pohyb). Teď se tyto režimy vytratily a namísto toho má foťák třeba 35 scénických režimů (děti, zvířata, pláž, sníh, ohňostroj, rostliny,......) Člověk se v nich stejně nevyzná a nemá ani čas je při focení vybírat...
5) cena za komplet - no třeba by nikoho nenapadlo, započítávat do ceny foťáku i kartu... to bys taky mohl říct, že tam samozřejmě chceš započítat nabíječku, náhradní sadu baterek, brašnu, stativ a podvodní pouzdro...
6.) Ano, mezi foťáky za 4500 a 6500 může být poměrně velký rozdíl.
Dramatický může být ale i rozdíl mezi fotkami ze stejně drahých foťáků.
Obecně - neber rozhodně žádné Benqy, Samsungy, HP, Casia a pod. Dívej se spíš na značky jako Canon, Nikon, Kodak, Olympus a docela překvapivě i FujiFilm - ten má svoje vlastní snímače, které produkují velice kvalitní fotky
Vykašli se na:
a) velké rozlišení (víc než 6 megapixelů bude příčinou hnusných fotek)
b) velká citlivost (víc než ISO 200 je příčinou odporných fotek- teda myslím u kompaktů, zrcadlovky jsou na tom samozřejmě jinak)
c) jiný, než optický stabilizátor nemá smysl (tozn. lepší žádný, než ten "neoptický"
d) velký zoom, pokud nevíš, z jakého rozsahu je spočítaný (viz bod 2.)
Dále:
e)mrkni se na velikost snímače (čím větší, tím lepší) - např. 1/1,8 je rozhodně lepší, než 1/2,5
f) nedej se ošálit velikostí LCD - mrkni se i na jejich rozlišení. A koneckonců - velký LCD displej rozhodně nesouvisí s kvalitou nebo nekvalitou fotek.
g) rozhodni se, jestli ti víc vyhovují nabíjecí baterky (klasické tužkové monočlánky), nebo firemní akumulátory. Ke klasickým tužkovkám si ještě musíš dokoupit nabíječku, jsou levnější, ale o dost míň vydrží. Akumulátory vydrží o dost víc (jak fotek na jedno nabití, tak i doba života), ale jsou o dost dražší. Nabíječka je ale v ceně foťáku
h) pokud možno, vezmi si ten foťák do ruky a zkus si vyfotit pár fotek - po namáčknutí foťák vždycky chvilku zaostřuje - ta doba je individuální a záleží jak na foťáku, tak i na konkrétních světelných podmínkách. Po zaostření ale musí na zmáčknutí reagovat OKAMŽITĚ vyfocením scény. Jakmile je tam prodleva (třeba i jen 2-3 desetiny vteřiny, tak je v podstatě pro focení čehokoliv pohyblivého nepoužitelný)
i) paměťová karta - cenově i rychlostně jsou nejlepší SD a CF karty, horší jsou na tom xD (i když už to začíná být v pohodě - 1 GB xD se myslím sežene cca za 800.