Focení makro

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Qanogoz 9. 2. 2023 14:59

Dobrý den,

ja bych prosila o radu ohledně fotoaparátu a asi i objektivu k foceni. Chci se zaměřit na focení minerálů, krystalů jako treba v příloze. Je to makrofotografie, ale asi neni třeba uplně top přistroj, to zvětšení tam není jako třeba při focení hmyzu. Na netu se dají najít různá doporučení, ale většinou to není aktuální z hlediska toho. že článek a přístroj jsou už starší, nebo technika je moc drahá. Co doporučíte jako takové minimum? Děkuji.
Přílohy
1676c48ad95b78da998b6d2e7debc407.jpg
Qanogoz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomashr 9. 2. 2023 15:00

A co znamená pojem "je moc drahá"?
Jinak tohle lze opravdu fotit ledasčím, spíš je na místě podívat se po nějakých LED světlech atd.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Qanogoz 9. 2. 2023 17:21

Lze se vejít i s objektivem do 30tis? Doporučíte třeba nějaký konkétní přistroj po kterém se podivat? Nebo to lze fotit i na mobilu?
Qanogoz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fotofanda 9. 2. 2023 17:33

Já bych začal těma světýlkama a fotil bych tím co bych měl. Klidně i tím mobilem, abych si udělal vlastní představu. A až pokud by to nešlo, tak bych se pídil po makru.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 9. 2. 2023 17:45

Jinak zrovna na ty krystaly focené staticky by dost seděl Olympus s jejich makroobjektivem 30/3,5. Objektiv je levný, 8400 nový, ale secondhand hravě do 5000, tělo pro podobný statický motiv asi ideálně bazarový E-M5II (má už docela slušné funkce vhodné pro makro), který se dá pořídit už někde u 10 tisíc ve výborném stavu. Celkem tedy už někde u 15 tisíc a za zbytek opravdu raději lepší LED světla a další doplňky, ty jsou důležité (v jistém smyslu důležitější než fotopřístroj).

Pro zadání na krystaly (tedy statický motiv) neuškodí slušný objektiv, což výše uvedený splňuje, naproti tomu nároky na tělo fotopřístroje jsou poměrně malé - nevyžaduje velkou rychlost, dá se nasvítit, aby nebyl problém se šumem atd. V podstatě je zmíněný bazarový E-M5II spíš nadstandard, klidně by to šlo i vyloženě levným bazarovým E-M10 či nějakým levnějším PEN, tohle téma je víc o šikovnosti a pečlivosti než o potřebě "technických zázraků" :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 9. 2. 2023 18:26

Já bych se i poptal v rodině a příbuzných jestli nemají doma v šuplíku déle nevyužívaný digitální fotoaparát / zrcadlovku. Pak už jen objektiv v rámci jeho bajonetu (pokud už není k dispozici). Solidní výsledek udělá i kompakt s makro funkcí.
wikxzen
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků