Entry level fotoaparát 15-25k

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Signature 13. 2. 2022 01:11

Zdravím Vás,

zvažuji koupi fotoaparátu a rád bych se zde poradil, co bude nejlepší volba.

Jsem víceméně začátečník a hledám něco lepšího než telefon. Již dříve jsem měl Lumix G7, ale převážně na video, fotky mě tak nebraly a k tomu pouze seťák, takže bych rád pořídil něco ve stejné kategorii, akorát určeno více pro fotky. Mám tedy hrubý přehled, jak fotit a nastavení fotoaparátu se přizpůsobím, nemám tedy favorita, i když...

Hodlám fotit převážně krajinu, treky, občas nějaký portrét, ale obecně hledám něco, co je použitelné rovnou z boxu s možností dokoupení objektivů, když mě to bude bavit.

Cenově jsem nastřelil něco mezi 15-25k, ale nebráním se přitlačit, pokud to má cenu. Nicméně jako entry level by měl budget stačit a budu hledat i starší kusy jako bazar. Obávám se, že nové kusy jsou mimo mě trošku, ale nechám se rád opravit.

Co jsem tu pročítal fórum, vyšlo mi, že nejčastější kusy, co se doporučují jsou:
Canon M50
Sony A6000
FUJI T20


Můj menší favorit je Fuji, líbí se mi retro design a nastavitelnost všech hlavních věcí přímo na horním panelu a prej to fotí dobře :-D

K ostatním se nedovedu moc vyjádřit, koukal jsem spíše na testy a každý foťák si stojí v něčem líp a v něčem míň, logicky. Prosím tedy o případnou radu, co je možné sehnat, nesehnat, kdo má s čím zkušenost.
Nikony prakticky vůbec neznám, v ruce jsem měl akorát toho Panase, Canona a Olympus. Skla nakoukaná nemám, ale dle čtení třeba Sony nemá ty seťáky nic moc. Každopádně, poznám to, jako lajk?

Omlouvám se za delší sloh, budu rád za každou radu a doporučení. Btw, kdyby mělo tělo stabilizaci videa, bude to příjemný bonus.

Jinak momentálně žiju v Kanadě, nevím jestli se třeba liší označení mezinárodně, tak jen pro sichr, protože kupovat budu tady.

Díky, mějte se krásně.
Signature
Signature
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 13. 2. 2022 07:52

Podobná diskuse se tu zrovna vedla, tam o těch tvých finalistech všichni řekli svoje, přinejmenším z hlediska focení.

U Canonu bych já osobně měl obavu, jestli to výrobce myslí se systémem vážně.

Z hlediska zasklení je to o tom, co budeš preferovat, pokud bych chtěl fotit seťákem, tak ten soňáckej má špatnou pověst. V pevných sklech asi najdeš svoje v obou systémech.

Asi bych víc specifikoval, co čekáš od toho videa, tam mohou být rozdíly.

Ale video tu moc lidí nedělá
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod karel7305879 13. 2. 2022 07:52

Ahoj,
otevíráš nové vlákno, které tu diskutujeme posledních 14 dní. Podívej se na odkaz viewtopic.php?f=1902&t=1321855&p=13133091#p13133091

Najdeš zde podrobný rozbor, nebo napiš otázku do stejného vlákna a tohle vlákno smaž.

Světlu zdar :-)
karel7305879
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 13. 2. 2022 09:19

Upřímně - Lumix G7 sice byl oznámený cca 6 let zpět, ale obrazově na tom bude snad pořád dobře. Jestli se chceš fotograficky posunout, neřešil bych změnu těla, ale spíše dokoupení objektivu. S těmi seťáky je to takové, že nemají dobrou světelnost a zpravidla ani neoslní obrazově.

Vyber si téma, které chceš zkusit více - makro, portrét, street, rybí oko, zvířata v přírodě a k tomu si nech doporučit lepší objektiv, který konečně ukáže, co v tom těle je ;-)

Ony se dají udělat výstavní fotky s těly, které jsou 10 let staré - hodně to nahoru posune právě objektiv, dále pak zručnost fotografa, nápad, světlo ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 13. 2. 2022 10:25

Pochopil jsem to tak, že Signature hledá mnohem menší fotoaparát (treky, krajina, portrét občas). Lumix G7 není zrovna prcek (a píše o něm v minulém čase). Má tělo jako dnešní MILC FF foťák.
Naposledy upravil wikxzen dne 13. 2. 2022 11:02, celkově upraveno 2
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 13. 2. 2022 10:25

Souhlas s cportem, lepší je v tomto případě investovat do objektivů. Víc než foťák je důležitých těchto pět věcí - https://www.flor.cz/blog/5-klicovych-do ... i-mobilem/
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cport 13. 2. 2022 14:17

wikxzen píše:Pochopil jsem to tak, že Signature hledá mnohem menší fotoaparát (treky, krajina, portrét občas). Lumix G7 není zrovna prcek (a píše o něm v minulém čase). Má tělo jako dnešní MILC FF foťák.


aha, ono to vypada, ze uz fotak fakt nema :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Signature 13. 2. 2022 15:58

Máte pravdu, omlouvám se za duplicitní téma, pročítal jsem tady více věcí a na tohle zapomněl…

Proluateoval jsem tam názory a osobně se nejvíc přikláním k Fuji nebo Sony.

Jen jestli se můžu zeptat, XT-2, XT20 a XT200 mají nějaké zásadní rozdíly? Hodně se vychvaluje XT-2 s 18-55mm, co ty ostatní? Já koukám na srovnání a přijde mi to stejné �

U Sony se mi líbí AF a možnost lepších fotek ve tmě, nějaké sklo jako u fuji k tomu je, kromě setu?

PS: panase už nemám, ten byl určen na video.

Díky všem za odpovědi.
Signature
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod wikxzen 13. 2. 2022 16:39

X-T2 je utěsněný ("WR"), X-T20 a X-T200 ne.
X-T2 a X-T20 mají zadní displej vyklápěcí, X-T200 zadní displej kloubový plně polohovatelný.
X-T2 má z těch tří lepší a o něco větší hledáček (EVF) a je jemnější.
Jen k X-T2 lze dokoupit bateriový grip (2 další baterie = delší výdrž a lepší AF výkon/boost).
X-T200 je z těch dvou novější a má senzor s bayer maskou.
X-T20 a X-T2 mají senzor s X-Trans III maskou = stejná obrazová kvalita.
X-T200 je řekl bych "konzumnější" typ fotoaparátu - nemyslím to nijak pejorativně.
X-T2 má z těch tří nejlepší grip na úchop atd.
X-T20 a X-T200 mají zadní displej dotykový, X-T2 nikoliv.
X-T200 má zadní displej větší a s lepším rozlišením.

Zoom objektiv XF 18~55mm je už dnes osvědčená klasika s optickou stabilizací ("OIS") a solidním AF motorkem (LM). Netřeba pak řešit foťák se stabilizovaným snímačem ("IBIS") jako má např. Fuji X-S10 nebo mohutnější X-H1 či X-T4.
Nicméně Fuji nabízí i kompaktnější zoom objektiv XC 15~45mm a také je s OIS. Narozdíl od XF 18~55mm může být v rozích slabší, nicméně záleží na fotoscéně a myslím si, že to je spíše drobnost. Je to PZ typ (powerzoom).

Vidím to tak, že k většímu tělu (X-T2) sedne pěkně XF 18~55mm, pro menší X-T20 (nebo raději X-T30) a X-T200 pro zachování lepší vyváženosti a kompaktnosti bych doporučil vzít XC 15~45mm objektiv.
V prvním případě však sestava X-T2 s XF 18~55 bude podobně velká jako ten Lumix G7 se seťákem.
Viz zde: Camera Size Comparison
Dobrý a malý lehký set může být Fuji X-T30II s XC 15~45mm OIS PZ.
X-T30 nabídne lepší parametry pro video, z obrazového hlediska je to skoro identické jako X-T2 a X-T200.
X-T30II bych volil nejspíše - protože je to aktuální model a bude ještě několik let podporován (firmware). X-T2 a X-T20 jsou už starší a myslím si, že Fujifilm je přestal podporovat.

Jako alternativa za zoom objektivy se tu nabízí malá kompaktní pevná skla se světelností F2 (XF 23mm, XF 35mm a XF 50mm) + malý XF 16mm f/2.8. Ještě existuje levnější verze 35mm, a to XC 35mm f/2, který není utěsněný a nemá clonový prstenec. Je více z plastu (a lehčí).

Určitě mě někdo ohledně Fuji doplní. Beru ohled na to, že prioritou je lehká sestava do terénu, kopců atd.

Na ostatní značky a varianty jsou tu dobří jiní.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 13. 2. 2022 17:36

X-T2 je vyšší třída, tj. má lepší hledáček, lepší funkcionalitu, je utěsněný a má všeobecně lepší tu tolik diskutovanou ergonomii. Daní za to je malinko větší velikost.

Mj, Signature, co bys vlastne rad fotil?
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Signature 13. 2. 2022 18:42

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Obecně koukám na porovnání, ale těch řad a značek je tolik, že člověk neví u čeho přesně se zastavit.

Nicméně, podívám se na konkrétní typy a uvidím co bude dostupné a za kolik. Líbí se mi hlavně ta varianta mít jeden zoom objektiv se stabilizací, protože to mi do tačátku bude stačit. Velikostně, jak odhadl kolega správně, bych radši něco skladnějšího než byl ten Lumix.

Co se týče zálib focení, teď to je převážně krajina, prostě cestování a baví mě i portréty.
Ta stabilizace videa, jak jsem psal dříve, není nutnost, ale je možný, že si rád občas něco natočím, mám k tomu ještě GoPro a to mi pokryje ty adventure věci relativně dobře.

Ale vážně díky za detailní popis Fuji, mrknu na to. Buď teda 18-55mm nebo 15-45mm, pro mě to nebude asi takovej rozdíl ve kvalitě, tak podle toho co bude kolik stát.

Když budete mít další poznatky, rád si počtu. Díky.
Signature
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cport 13. 2. 2022 22:12

Signature: jestli priroda a portret ... to je mozne, ze vyhledove budes shanet sirocinu (cca 10-25mm) a portretni sklo (cca 50-85mm)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Signature 13. 2. 2022 23:23

Teď asi stupidní dotaz, pokud se bavíme o objektivu 18-55 pro APS-C, jak moc bude “cropnutý” obraz, oproti širokoúhlému objektivu, například 10-25mm jak uvádíš?

U pevných skel mi je ohnisková vzdálenost jasná, ale tím, že jsem měl dřív pouze seťák, tak nemám zkušenost s druhy objektivů a jak moc se budou lišit.

Díky
Signature
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cport 13. 2. 2022 23:38

No dost :) Na sirokem konci je znat kazdy milimetr

https://www.samyanglens.com/en/product/ ... r/lens.php

Ale je mozne, ze se bez toho obejdes - preci jen sirokac neni uplne primocara disciplina. Davidof tu dava fajn ukazky z akci ;-)

Ale urcite je fajn mit i neco svetelnejsiho nez jen ten setak ... treba prave na ty portrety.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Signature 13. 2. 2022 23:47

Díky za odkaz, dost se mi to osvětlilo :-D

Koukám, že znát to bude dost. Určite se podívám, jestli najdu nějakej bazar nebo budu řešit později, když se do toho dostanu.
Signature
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků