Entry level fotoaparát 15-25k

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 2. 2022 01:23

Mám tu zkušenost, že nemít k dispozici široké ohnisko má kladný vliv na kompozici fotek. Lidi (a mě taky) širokáč svádí narvat do fotky všechno. S delším sklem musí člověk víc přemýšlet, jak fotku pojme, a často dosáhne jednoduššího ale lepšího výsledku. S širokáčem se musí opatrně, je třeba dbát na plán - popředí, střed, pozadí, což se lépe plní někde v epické krajině s exotickými květinami a horskými štíty, než v zarostlém lese plném pařezů za Horní Dolní. Když dojde na vážnější focení, výlety na lokality, kde širokáč dává smysl, spíš bych zauvažoval o speciálním širokáči (např pevný 14/2,8 nebo 10-24/4) než o seťáku 15-45, který má proti 18-55 nevýhodu nižší světelnosti a konstrukce, takže je méně univerzální na ostatní věci.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 14. 2. 2022 07:52

Mě přijde, že se širokáčem je potřeba přemýšlet daleko víc, právě proto aby na fotce nebyl chaos (narvané úplně všechno). Dlouhé sklo je jednoduché v tom, že se dá zaměřit na jeden objekt a ten umístit na nerušivé pozadí, případně si lze pomoct malou hloubkou ostrosti. Tohle u širokáče nejde, tam je potřeba právě pracovat s jednotlivými plány, ale výsledek pak stojí za to. Fotka má silně prostorový efefkt, který diváka víc "vtáhne".

Takové epické lokace jsou i v ČR, např. České Švýcarsko, České středohoří ale se širokáčem se dá vyblbnout např. i na popílkovišti (a v kombinaci s nasvícením jsou z toho hodně zajímavé fotky). Taky je širokáč ideální na focení architektury a urbexu.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 14. 2. 2022 07:58

No jo, ale on je v Kanadě, tam je vše větší, mohutnější, epičtější. :-)

Ten XF 10~24mm f/4 je už taky proslulý a na bazarech jeho první verze (není WR) je za dobrou cenu. Ale je to už docela "hovádko" ve srovnání s 18~55 a hlavně 15~45. Kompaktnost jde do kelu.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 14. 2. 2022 08:44

Já za sebe musím přiznat, že jsem za dlouhá léta focení nepřišel úplně na chuť ohniskům kolem EQ24mm (což je právě oblast, kam by to u APS-C posunul 15-45 proti 18-55).
Vyhovují mi buď "tradiční" širokáče EQ28-35mm a pak naopak "extrémy" s EQ16-17mm.
U těch prvních se dá snímek ještě poskládat přehledně, u druhých se zas už dá hrát se záměrně extrémní perspektivou atd. Ale někde mezi EQ22-24mm prostě tápu a moc mi to nejde. Klidně připouštím, že to může být jen moje nešikovnost, chci tím spíš poukázat na to, že univerzální rady zkrátka neplatí, každý si musí zkusit, co mu vyhovuje :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 14. 2. 2022 10:22

Tady bych ultraširoká ohniska řešil pevným manuálním objektivem. Cenové rozpětí je tam docela široké a v dnešní době to nabízí více značek pro X-Mount a další bajonety. Zn. 7Artisans, Pergear, Laowa, Meike, NiSi, Samyang... Laowa a Samyang (a Zeiss Touit) jsou dražší (a opticky dobré až výborné), zbytek je levný a opticky je to docela dostačující až dobré.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Signature 15. 2. 2022 06:06

Díky všem za vyjádření. Koukal jsem se na různé objektivny, jak pevné, tak zoom a cenově nejlíp k sehnání tu je ten 15-45mm. I kvůli velikosti to bude asi dobrá volba do začátku s tím, že později případně dokoupím širokáč a nebo mě zaujalo pevné sklo 90mm, to je teda spíš na portréty.

Asi si i nějaký půjčím, abych si udělal obrázek, protože každý má jiné chutě, ale oceňuju vysvětlení a doporučení. Je mi jasný, že nelze přímo říct “kup tohle”.

Každopádně to vidím na X-T2 s tím 15-45, jelikož 18-55 je cenově jako samotný tělo a bazar nemůžu na zdejších shopech najít.

Ješte teda mrknu na ostatní značky, jak psáno výše. Já měl za to, že Fuji skla dělá jen samotný Fujifilm a jsem tím tak “limitovaný”.
Signature
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod OnderCZ 15. 2. 2022 06:54

A zrovna na tu větší X-T2 by 18-55 seděla jak ulitá. FUJINON 18-55 je zrovna dost povedený, 15-45 má jen výhodu širšího konce, jinak bude proti 18-55 o dost slabší. I podle recenzí, na 18-55 nedá většina fuji fanoušků dopustit, ale najdeš taky horší recenzi, moc jich ale není.

A na video, které jsi okrajově zmiňoval v úvodu, je velká výhoda v tom, že 18-55 má stabilizaci (OIS). Navíc bsence clonového kroužku na 15-45 a to, že je to powerzoom by pro mě byla stopka. Pokud bych šel do 15-45, udělal bych to jen pro ten širší konec a na nějaké malé tělo řady X-EX nebo X-TXX.
OnderCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Signature 15. 2. 2022 07:02

Rozumím, našel jsem ještě ten 18-55mm za dobrou cenu nakonec, takže to budu tlačit spíš tímhle směrem, navíc když vidím ty ohlasy a recenze na to jsou dobré.

K tomu jsou od ostatních značek dobře dostupná pevná širokoúhlá skla, tak bych vzal jedno na zkoušku k tomu.

Mimo záznam, 15-45 má myslím taky stabilizaci. Jinak powerzoom znamená, že nemám otočnout lunetu na objektivu, jestli to chápu správně?
Signature
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 2. 2022 07:09

Powerzoom znamená, že zoomování není zajištěno mechanicky ale motorem
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod wikxzen 15. 2. 2022 08:12

Výrobců objektivů s autofokusem pro X-Mount pomalu přibývá. První byl Zeiss se svou řadou Touit a měl od Fujifilmu dodané AF protokoly. Nicméně v době uvedení byly Touit skla dražší a i dnes to není nejlevnější (i po slevě) - vyplatí se jen bazar. Nabízí pevná skla 12mm, 32mm a 50mm.

Pak přišel Viltrox s prvními pevnými skly, AF protokoly si musel zpětně vytvořit sám (s tichým souhlasem Fuji). Aktuálně nabízí pět pevných skel - letošní novinku 13mm a 23mm, 33mm, 56mm a 85mm. Vše se světelností f/1.4, resp. f/1.8 u 85mm.
Ten Viltrox 85mm f/1.8 by klidně mohl být alternativou k Fuji XF 90mm f/2, opticky je to velmi podobné. A třeba i 56mm f/1.4 může být namísto Fuji XF 56mm f/1.2.

Viltroxe pak následovala zn. Tokina, opět s triem skel 23mm, 33mm a 56mm, zdá se, že rozdíl je jen pouze v jiném šasi. Tokina údajně má AF protokoly přímo od Fuji, což by mohlo teoreticky být důvodem, proč jsou dražší než Viltrox.

Tamron naštěstí nekopíroval nabídku předchozích značek a vydal se cestou zoom objektivu 18~300mm. Od Fujifilmu má AF protokoly přímo dodané a zdá se, že tam bude užší spolupráce, přibudou další skla od Tamronu.

No a prý 21. února představí oficiálně Sigma trio AF skel 16mm, 30mm a 56mm se společnou světelností f/1.4.

Co se manuálních skel jiných výrobců týče, tak tam je nabídka pro X-Mount mnohem širší. Bývá tam větší výběr z ultraširokých a širokých ohnisek. Nabídka bežných ohnisek samozřejmě také.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 15. 2. 2022 09:28

wikxzen: encyklopedie :D

Petre, 9.3. mame v Ostrave fotokafe s jednou malou fotobandou, klidne se ukaz :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 15. 2. 2022 14:48

To mám z toho nefocení, aspoň si trénuji paměť. :D
Termín si píšu v každém případě. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 15. 2. 2022 15:21

:D

Dam pak vedet misto ;-) Kamarad by mel prijit s Leicou Monochrome, tak jsem zvedavy :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Signature 15. 2. 2022 18:45

Wikxzen, díky za vysvětlení a srovnání všeho, dost mi to pomohlo :-D

Ostatním taky díky samozřejmě, nakonec teda radši přitlačím a koupím tu 18-55mm, abych toho pak nelitoval. K tomu tedy jedni pevné sklo, to ještě uvidím podle možností a možná počkám na tu Sigmu.

Myslím, že toho zatím víc není potřeba, ale kdyby někdo měl ještě něco důležitýho, sem s tím prosím. :-)
Signature
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod OnderCZ 15. 2. 2022 21:05

Myslím, že to je dobré rozhodnutí. Sám 18-55 mám a je to skvělý univerzál. Z těch širších osobní zkušenosti nemám, ale mám Viltrox 33/1.4, TTArtisan 50/1.2, TTArtisan 40/2.8 Macro.
Ta padesátka od TTArtisanu je skvělá, je to objektiv s ručním ostřením, ale když si člověk zapne focus peaking, tak po chvilce cviku ostří celkem rychle a přesně. Koupil jsem si ho jen na hraní, z bazaru, ale jsem z něj nadšený.
Uvažuji, že ještě koupím FUJINON 16/2.8, taky celkem dobrý malý objektiv, po přepočtu na FF 24 mm. Větší „širočinu“ neplánuji, asi bych se s těmi ohnisky necítil až tak svůj. Ale s fuji budeš snad spokojený ;)
OnderCZ
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků