Canon R6 nebo Sony A7 IV nebo ?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod vojtazx9r 18. 11. 2021 13:52

Ahoj, prosím o radu, jelikož se nemůžu rozhodnout, do čeho jít. Budu se zbavovat mého NIkonu D610 a chci přejít na bezrcadlo, které bude vhodné jak k focení (priorita na sport,kynologie, agility atd. ) i k natáčení 4K videa (4K 60p ideál). Co tak projíždím obchody, tak Canon R6 vychází o dost levněji, ale má k dispozici pouze "drahé" Canon objektivy, zatímco Sony tělo je sice dražší, ale má možnost alternativních (Tamron, Sigma) objektivů. Kterou cestu byste doporučili i s ohledem na systém a možností do budoucna? (Sony prý nějak moc neřeší optimalizaci novějšími FW ..? ) Popř by jste doporučili úplně jiný stroj?
vojtazx9r
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 11. 2021 14:09

Já jsem tady asi za Canon ... :-)

Ale Sony ti rozmlouvat nebudu.

U R6 je jediná nevýhoda, myslím, a to je rozlišení 20 Mpx. Jedná se o nevýhodu trochu relativní, protože 20 Mpx je víc než dost, ale pokud má člověk objektivně srovnávat, tak je fakt, že ti 33 Mpx dá větší vůli při ořezu.

Co se týká objektivů, tak se zdá, že Sigma se probouzí, Viltrox má pevnou 85 s AF a hlavně - přes jednoduchý a levný adaptér máš možnost používat všechna EF skla a většinou lidi tvrdí, že jsou jako politá živou vodou a fungují výborně.

Takže můžeš klidně koupit třeba EF70-200/4 bez stabilizace za pár šupů, nebo bazarovou Sigmu 105 nebo 135, popřípadě Canon 135/2, a udělá ti to spoustu parády.

Co se týká CAF u R6, tak podle mých zkušeností je to jeden z top foťáků, co se dneska dá koupit.



Tu Sony zatím nikdo nezkoušel, ale myslím, že to bude taky na úrovni.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 18. 11. 2021 14:46

Alternativní objektivy mají různou úroveň. Mnoho z levnějších alternativ pro Sony nemá tak rychlý ani spolehlivý AF jako originální high-end objektivy. Například u Tamronu 70-180/2.8 je docela dost stížností na spolehlivost AF i obrazovou kvalitu, je to objektiv na pomalejší cíle, portrét, krajinu, není to náhrada profi telezoomu 70-200/2.8 na sport (např Tamron 70-200/2,8 VC II pro DSLR je jiná liga). V podobném duchu je třeba si kriticky vyhodnotit i ostatní levnější alternativy. V reálu můžou mnohem lépe posloužit starší profi objektivy určené pro Canon DSLR. Adaptované fungují většinou výborně, je jich v bazarech mnoho a ceny bývají mnohem nižší než nové zboží od Tamronu a Sigmy. Takže vyskládat si cílovou sestavu objektivů včetně očekávaných nároků na ně a podle toho se rozhodnout. Agility je extrémně rychlý sport, požadavky na objektivy musí být vysoké.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod oldbas 18. 11. 2021 14:59

Já bych pro tvé potřeby bral Canon R6 a přes redukci bazarový Canon EF 70-200/2,8 L IS II USM, nebo III verzi.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 11. 2021 15:10

A pokud by finance tlačily víc, nebál bych se jít i do nestabilizovaných verzí.

IBIS leccos ustabilizuje a na pohyb stejně budeš volit krátké časy.
Naposledy upravil Davidof dne 18. 11. 2021 15:19, celkově upraveno 1
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod vojtazx9r 18. 11. 2021 15:13

Díky za rady. Já se právě té redukce na objektivy bál, dle špatných zkušeností u Nikonu Z6 ii. U Canonu jsem nezjišťoval, ale jak říkáte, že to funguje dobře, tak se na to mrknu detailněji ;-)
vojtazx9r
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod feanoor 18. 11. 2021 15:16

Rozhoduj se podle objektivů.
Pro tvé zaměření bych volil 70-200/2.8, jak píše oldbas, teď už jsou i za zajímavé ceny na bazarech

https://www.paladix.cz/bazar/inzerat/ca ... -usm-is-ii
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 11. 2021 15:18

Já tu redukci používám na dvou objektivech, jeden z nich dokonce zrovna i na ty psy :-)

Řekl bych to tak, že u R6 s redukcí a EF objektivem bude limit vždy ten objektiv.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod oldbas 18. 11. 2021 15:55

Používám základní redukci Canon EF-RF na objektivem Canon a Tamron a vše šlape bez nejmenšího problémů. Jediný neduh je to, že se může objevit drobná vůle jak mezi redukcí a tělem, tak mezi redukcí a objektivem.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 11. 2021 16:03

Mě přijde spojení RF tělo x RF adaptér celkem těsné. Mezi EF sklem a bajonetem malinká vůle je.

Rozhodně RF sklo x RF tělo je ideál, ale té vůle bych se nebál
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 18. 11. 2021 16:29

Adaptované Canon sklá fungujú výborne s R6, toho by som sa nebál - dobré je foto aj video.
Ak nebude prekážkou rozlíšenie, tak to tiež vidím skôr na EOS R6 a k nemu bazárové EF objektívy. Je ich plno a vôbec nie sú zlé, navyše zaujímavé kúsky ako 70-200/4, 50L či 85LII sa dajú kúpiť celkom rozumne a najmä tie svetlejšie fungujú omnoho lepšie, ako na DSLR :)

Ja pozerám po A7IV, no mám Sony sklá, takže skôr tam je ten dôvod :)
Navyše sa mi páči vyššie rozlíšenie (teraz mám 42Mpx), aj keď v poslednej dobe som nerobil nič väčšie ako A2 formát, takže skôr to využívam na orezy ak treba
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomm007 18. 11. 2021 21:26

Mně u A7 IV velmi mrzí ten crop u 4k 60fps. :(
tomm007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fotofanda 18. 11. 2021 21:36

vojtazx9r píše:(Sony prý nějak moc neřeší optimalizaci novějšími FW ..? ) Popř by jste doporučili úplně jiný stroj?

Jako uživatel Sony A7III s tímto nesouhlasím. FW aktualizací bylo dost a minimálně jedna z nich byla hodně zásadní a přinesla výrazné zlepšení a zrychlení AF včetně Eye AF.

Nyní budu přecházet na 7IV a jak už psal Ondrej i u mne je to hlavně kvůli objektivům. Canon by se mi také líbil, ale ty ceny objektivu jsou zatím brutus. Sony má také drahé objektivy, ale má i zajímavé alternativy v nižších cenových kategoriích a navíc moře 3P objektivů.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vojtazx9r 19. 11. 2021 14:25

Tak jsem si prošel různé recenze , testy a Canon R6 by mi vyhovoval nejvíce, jen jediné, co mě děsí, je to jeho přehřívání u natáčení, které skoro ve všech testech zmiňují. Má s tím někdo zkušenost? Nerad bych, aby se mi po pár minutách v létě vypínal.
vojtazx9r
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 19. 11. 2021 15:18

Nasim kameramanom sa na 3 svadbach vypli, kedy sa tocilo na kratke zabery 4K60 + dlhsie 4K30 nizka kvalita - bud sa vypli este pred kostolom alebo pocas omse a nahodit sa podarili az neskor na hostine, no bolo to len s prvym FW, neskor to vypinanie trocha oddialili. Na kratke rychle zabery je to OK, na pravidelne a dlhsie pouzivanie pocas jedneho dna skor nie.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků