Výběr "poloprofi" fotoaparátu do cca 35 000 Kč

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod vacoma 12. 10. 2021 14:12

Ahoj,

pro manželku sháním nový fotoaparát, ale máme problém s tím, co vybrat. Situace je asi taková, že manželka si focením přivydělává aktuálně při mateřské a výhledově by se focením ráda živila - jsou to zejména portréty, narozeninové focení, vánoční atp. Nicméně v současné době je ten budget omezený a volby jako Nikon D780 jsou mimo finanční možnosti. V současné době používá levnou zrcadlovku řady D3xxx s tím, že má základní portrétní objektiv nikkor 35mm f/1.8. Uvažujeme tak o zakoupení těla Nikonu D750 s tím, že do lepšího skla by se investovalo třeba za pár měsíců. Těch 35 000 Kč je tak současný budget na fotoaparát. Nicméně otevírá se otázka, zda nekoupit nějaké bezzrcadlo, jako je třeba Sony Alpha A7 Mark II + portrétní objektiv? Případně něco jako Nikon Z50 nebo něco od Canonu?

Je to dostatečné, aby s tím šlo v budoucích letech profesionálně fotit po čas, než se našetří na něco, jako je třeba zmiňovaná D780, případně jiný vyšší fotoaparát?

Moc všem děkuji za odpovědi.
vacoma
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod feanoor 12. 10. 2021 14:22

feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 12. 10. 2021 15:39

Nikon D750 určitě nezklame, je to patrně nejlevnější smysluplná vstupenka mezi FF fotoaparáty pro profi focení. Sháněl bych spíše použitý kus, jsou kolem 20 tisíc Kč. Za zbývajících 15 tisíc se dá pořídit FX verze Nikoru 35/1.8 spolu s 85/1.8 G a máte vystaráno.

Nikon Z5 je také ideální kandidát na tento typ focení, dobře se s ním dá zvládnout i svatba. Výhodou proti D750 je detekce obličejů, výborná funkčnost přes zadní LCD a kompatibilita s novými objektivy pro Nikon Z bajonet tak s objektivy pro Nikon DSLR přes adaptér FTZ. V budoucnu může sloužit jako záložní tělo. Váš Nikkor 35/1.8 DX na něm bude plně funkční přes FTZ adaptér, jen zaznamenáte vyšší vinětaci. Díky vyšší automatizaci AF (detekce očí) je s ním focení lidí a zvířat jednodušší než s DSLR.

Alternativou může být bazarový Z6, který lze sehnat o něco levněji (okolo 30 tis Kč), a jeho výhodou je o něco lepší AF v šeru. Z praktického cenového hlediska je Z5 výhodnější zejména kvůli levným SD kartám, protože 1 ks XQD nebo CFE karty 64GB + čtečka pro Z6 bude začínat na 3-4 tisících Kč a ještě se snahou.

-- 12. 10. 2021 16:51 --

Kdybych to měl shrnout. D750, pokud je cílem dostat se co nejlevněji ke kompetentní sestavě. Měl jsem ho 4 roky a je to fantasticky schopný fotoaparát. Z5/6, pokud již žena chce používat výdobytky bezzrcadlovek, zejména možnost fotit i jinak než s hledáčkem u oka. Fotím děti/psy často a přechod z D750 na Z6 mi výrazně zvedl komfort focení z dětské/psí perspektivy. Eye detekce navíc usnadňuje zaostření na oči na otevřenou clonu v chaotických situacích. Start je ale dražší.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vacoma 12. 10. 2021 21:08

Hezký večer,

moc děkuji za vyčerpávající odpověď. Nikon Z5 vypadá doopravdy ideálně a během hledání nejlepšího kandidáta na koupi mi, nevím proč, unikl, takže moc děkuji.

Ještě se pro jistotu zeptám, adaptér FTZ vychází na cca 7 až 8 tisíc Kč, že? Ptám se jen, jestli nehledám náhodou špatně. Jde o to, zda má vzhledem k nízké pořizovací ceně objektivu, který žena aktuálně používá, cenu rovnou kupovat adaptér, nebo spíš zatím koupit například objektiv NIKKOR Z 40 mm f/2 za cenu 7 000 Kč?

Myslíte, že ten levnější objektiv by byl aktuálně lepší volba než naše současná 35/1.8 DX s využitím zmiňované redukce? Vzhledem k tomu, že cena redukce a objektivu je téměř stejná, nevím, co je lepší zvolit.

Do budoucna by manželka chtěla stejně pořizovat objektiv Sigma 35 mm f/1,4 DG HSM Art, ale to je v kombinaci s redukcí 31 tisíc korun, což je aktuálně mimo rozpočet.

Ještě jednou moc děkuji za pomoc.
vacoma
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 12. 10. 2021 21:45

FTZ bych koupil bazarový (bývá za 3-4 tisíce, např paladix.cz) nebo v kitu společně se Z5 (příplatek 4 tisíce). Nikon mívá pravidelně slevové akce na tenhle typ kitů, ale teď je všechno jinak kvůli subdodavatelským kanálům. Nicméně tak na 70 % nějaká akce do Vánoc nastane. Samostatně za plnou cenu bych FTZ určitě nekupoval, cena 7 tisíc je vysoká.

Pokud žena plánuje Sigmu 35/1.4 nebo další objektivy pro DSLR kvůli ceně, což chápu a dělám to stejně, bude FTZ potřebovat tak jako tak. 40/2 bych vynechal, bylo by to pravděpodobně stejně jen dočasné řešení.

Další možnou variantou je jít pouze cestou nativních objektivů zcela bez FTZ, ale v rozumných cenách to jsou zatím jen f/1.8 Nikkory (15-20 tisíc) nebo Viltroxy (levnější). Další výrobci včetně Sigmy se pravděpodobně přidají až v příštím roce/letech.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod feanoor 12. 10. 2021 23:16

vacoma
pokud chce žena do budoucna Sigmu 35/1.4 Art, tak je alternativou Tamron SP 35mm f/1.4 Di USD.
Mám verzi pro Canon a je to úžasný objektiv.

https://www.makofoto.cz/nikon/objektivy ... n35f14.htm
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milann88 13. 10. 2021 06:17

Podle všeho bohužel Vas Nikkor 35 1.8 DX nebude fungovat, jak pise Dolgor. U Zetek je DX natvrdo DX a nelze zapnout FX zobrazení, jeli byste tedy pouze v režimu výřezu. Tím pádem mi dává ten Nikkor 40 F2 mnohem větší smysl než FTZ a původní objektiv.

Cestu FTZ bych hodně zvážil, je to od začátku kompromis a zvětšuje to celou sestavu, nativní objektiv je určitě investici do budoucna.

Ještě mě napadá, pokud není problém nákup z druhé ruky, kouknul bych po Fuji XT3, jsou teď za super cenu a objektivy podle mě také docela spadly.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 13. 10. 2021 09:06

Já bych doporučoval si to zetko velmi dobře rozmyslet. Je to výrazně vyšší investice proti kvalitě na úrovni D750. Rozdíl v kvalitě obrazu nulový a ta výhoda detekce tváří je dost sporná. Sporná v tom, zda je tato výhoda vidět na fotkách. Zda trochu nedochází k idealizaci této funkce. Třeba Christopher Malcolm na fstoppers psal, že velmi oceňuje detekci tváří na bezzrcalovkách, jenže když přišlo na fakta a srovnal kvalitu ostření s DSLR tak zjistil, že o žádné zlepšení úspěšnosti ostrosti nejde a s D850 pořizuje stejně přesné snímky jak s R5.

Ostrost snímku v rozích na 100% zvětšení řeší jen fotografové na fórech, zákazník nikdy. Takže ten investici do "lepšího" objektivu nezaplatí. Po exportu na 6MB jpg není vidět vůbec nic.

Jelikož tady je výška investice citelným omezením, tak bych byl opatrnější, je to jiná situace než pro fotoamatéra který si to kupuje pro zábavu. Manželka bude muset fotit hodně a dlouho, aby se ta vyšší investice vrátila. Variantu s FTZ bych vůbec nebral vážně.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 13. 10. 2021 09:51

A taky bych zkusil nějak zorganizovat možnost vyzkoušení obou potenciálních strojů.

Každý z nás vnáší do těch rad svoje zkušenosti, vzpomínky a pocity, ale tvoje žena bude ta, kdo s tím pak bude pracovat.

Takže aby se mohla rozhodnout, určitě bych zkusil nějak zařídit, aby mohla chvíli fotit s dobře nastavenou bezzrcadlovkou a zkusila si využití té detekce tváře.

Ten článek na fstoppers (Malcolm) je dlouhý a složitý, ale v podstatě říká, že detekce tváře je skvělá, ulehčuje mu práci ale s D850 to taky dokázal zaostřit dobře.

Ale jedná se tu o zkušeného praktika, který D850 ovládá jako své boty a D850 je naprostý vrchol segmentu DSLR.


Rozhodující podle mě je, jestli tvá žena řekne - jo, s tou detekcí mi to vyhovuje, nemusím honit body po hledáčku ale prostě komponuju, nebo řekne - no, hezký, ale asi to nebudu moc používat.

A tím bych se řídil :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 13. 10. 2021 09:59

Aha, toho DX formátu natvrdo u Ztek jsem si nevšiml. Používal jsem 35/1.8 DX nějakou dobu na D750 a tam to šlo v plném FX formátu. Tedy by bylo nutné pořídit objektiv pro FX formát.

Ohledně D750 vs Z5/6 a zda kombinovat s FTZ. To je nejlépe si vyzkoušet, každý jsme jiný. Pokud není nikdo v okolí, existují půjčovny, například Fotori. Měl jsem po mnoho let paralelně bezzrcadlovku a DSLR. Konkrétně s D750 jsem se necítil ničím limitován, pokud šlo fotit přes hledáček, všechna skla mi zaostřovala bezvadně. Cena/výkon je bezkonkurenční. Výhoda bezzrcadlovky v Eye detekci/rychlém LiveView AF přestává být sporná při focení od země, těsně nad hladinou vody apod., zkrátka všude tam, kde by bylo obtížné hledět do OVF zrcadlovky (LV u D750 je už příliš pomalý, u D780, pokud je opravdu na úrovni Z6, bych už ale neviděl žádný problém). Vzhledem k tomu, že z těchto úhlů fotím často, plus makro od země, zdála se mi být pro mne natolik zásadní, že jsem přešel. ...FTZ mi při používání vůbec nevadí. Klíčem je sestava objektivů, která minimalizuje nutnost přehazování FTZ sem a tam. Tedy například mít FTZ vyhrazen pro jeden objektiv nebo jeden typ objektivů (já ho mám jen pro makro a teleobjektivy), nebo ho mít pro všechny.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod feanoor 13. 10. 2021 10:13

Mně se ten Nikkor Z 40/2 docela líbí, konečně taky udělali objektiv pro lidi a ne pro instituce s rozpočtem NASA.
Na Z5 bych si ho uměl v klidu představit.
A po koupi fajnovější pětatřicítky, nebude jeho případný prodej finančně nijak bolet.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milann88 13. 10. 2021 13:31

To řešení s FTZ z velké míry funguje dobře, pokud se nebavime o sportu s rychlými teleobjektivy, ale dává mi to smysl až v momentě, kdy mám ty objektivy doma v brasne. Pokud bych vybíral nový systém, tak bych se maximálně vyhnul nákupu DSLR objektivu a redukce, pokud k tomu nemáš nějaké specifické důvody, nebo bych to minimálně řešil nákupem z druhé ruky, kde není takový pokles pri následném prodeji.

Prehazovani objektivu s FTZ a bez je otravné, hodně mi vadí nárůst velikosti díky FTZ u menších objektivu. Celý komfort používání te sestavy je tím celkem snížený. Na ta popisovana témata by bylo ideální tělo s něčím jako je 35 1.8 a 85 1.8, raději bych oproti Sigme obětoval světelnost a vypustil FTZ. Třeba na Sony bys měl ty objektivy z druhé ruky á 10k, ale tělo to chce minimálně A7III.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 13. 10. 2021 14:05

Můžu přidat svou zkušenost z paralelního používání Z5 a D750. Pokud bych se měl rozhodovat podle použitých objektivů, tak jdu do D750 a D nebo G pevných skel. Cena za takovou sestavu (ideálně mírně použitých) bude bezkonkurenční z pohledu právě cena/výkon. Z5 je super foťák, který se v ničem zásadním neliší od Z6I(II) a má obrovskou cenovou výhodu v použitý "obyčejných" SD karet a i jejich kompatibility s většinou notebooků bez použití spec. čtečky (další náklad navíc). Ale z pohledu praktického využití pro portréty nemá opravdu asi D750 v současnosti na trhu konkurenci.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vacoma 13. 10. 2021 15:58

Hezký den všem,

moc děkuji za informace. V současné době se přikláníme tedy pořízení Z5 se zmiňovaným objektivem NIKKOR Z 40 mm f/2 jako dočasným řešením s tím, že za pár měsíců by šel z domu ven po pořízení adaptéru FTZ + ideálně asi té Sigmy nebo ještě zkusím nadhodit nikkor z 35mm f/1,8.

Manželce se oproti D750 hodně zamlouvá dotykový displej pro jednodušší obsluhu i vyspělejší detekce tváří, jak píšete. Takže vlastně od chvíle, kdy jste navrhli Z5, tak se jí D750 tolik nezamlouvá. Zrovna absence dotykového displeje byla věc, kterou řešila jako vcelku výrazné negativum už předtím, ale nevěděli jsem o podobném řešením s ním.
vacoma
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod runner42 13. 10. 2021 17:05

feanoor píše:vacoma
pokud chce žena do budoucna Sigmu 35/1.4 Art, tak je alternativou Tamron SP 35mm f/1.4 Di USD.
Mám verzi pro Canon a je to úžasný objektiv.

https://www.makofoto.cz/nikon/objektivy ... n35f14.htm


Rozhodně Sigmu. Tamron jsem měl, Sigmu stále mám (Canon FF) a Tamron má oproti Sigmě dvě slabiny:
- výrazně větší vinětaci při 1.4-1.8.
- bokeh v rozích jsou ošklivé citrónky
runner42
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků