Výběr fototiskárny

Tiskneme a vyvoláváme digitální fotografie

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod deepblue 16. 10. 2022 10:53

Jojo,když už jsem dotáhl optickochemický barevný proces k jeho technologickým hranicím a to včetně strojového procesu trojosvitem přes RGB filtry, už zase stojím na začátku:)
Ještě bych tě poprosil zda nemáš nějaké odkazy, pokud existují, na nějaký program pro Epson pro tisk kde se dají DPI nastavovat. Mám totiž nainstalovaný takový ten asi základní program kde nastavuješ jen "nízkou" nebo "vysokou" kvalitu tisku, DPI jsem tam zatím nikde neviděl. No já jsem na digi svět obecně lama, jsem zvyklý pracovat analogově rukama, takže v tom dost tápu:))
deepblue
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Stan35 16. 10. 2022 12:50

Tiskárny Epson neznám, ale ke každé tiskárně musí být nějaký SW, který, kde si volíš co a jak chceš vytisknout, druh papíru, kvalita tisku, apod a měl by si je dostat s tiskárnou, případně stáhnout ze stránek výrobce nebo najít v manuálu.
Zkusil bych mrknout na Epson stránky přes podporu.

Jinak osobně dpi měním v editorech pro fotografie, resp. v bitmapových editorech, které umí nastavovat a přiřazovat icc profily a jiné věci co se týče tisku - color management. Nejznámější Photoshop nebo Affinity Photo. Vše placené, stejně jako ostatní co používám.

Samotnou změnu dpi umí Zoner, Acdsee a jiné.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 16. 10. 2022 13:26

DPI není otázkou nastavení tiskárny, ta umí tisknout z libovolného DPI. Doporučuju si k tomu něco načíst, to jsou opravdu základy. Není to žádná věda - dpi = dots per inch, tedy počet bodů(pixelů) na palec. DPI záleží na rozlišení foťáku a velikosti tisku. Dá se změnit v editoru, ale změna DPI není ve výsledku nic jiného než zmenšení či zvětšení rozlišení fotky.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod deepblue 16. 10. 2022 13:48

Chlapi díky, jdu se v tom vrtat:)
deepblue
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod deepblue 31. 10. 2022 09:00

Tak jsem vše důkladněji prozkoumal, vyzkoušel a bohužel toho bídného řádkování se u Epson L805 se nemůžu zbavit. Když koukám pouhým okem, ještě celkem nic k zahlédnutí není, ale po d běžnou lupou už vidíte ty řádky jasně a bohužel to má vliv i na celkový obraz kde i pouhé oko "vidí" nějaký nesoulad. Koupil jsem si skener Plustek, myslím že není vůbec špatný, přesto tiskárna nedokáže z důvodu řádkování využít potenciál dobrého skenu z negativu. Ještě jsem si pro srovnání pořídil "domácí" tiskárnu Epson 3110 a světe div se, při nastavení "max.dpi" i když jsou kapičky o polovinu větší 3p, v Epson 1,5p, není žádné řádkování vidět. A to študuju pod silnou lupou, jsou vidět pouze kapičky tak, jak bych si to představoval. Ale toto z nějakého důvodu L805 nechce nebo neumí. Mám vždy sken v TiFF, nekomprimovaný, tiskárnu na "vysoký" kvalitu tisku, tisknu ze Zoneru, jiné nastavení než "vysoký" tam není, přesto je výsledný tisk na A4 katastrofa. Nechce se mi věřit, že tiskárna s třetinovou cenou umí tisknout líp než tiskárna která má označení fototiskárna. Tudy to tedy nepůjde, můžu se jen domýšlet jak tisknou jiné značky, ale teď stojím před problémem, že nemůžu od každé firmy nakoupit na zkoušku tiskárnu:)) Proto kdyby zde někoho ještě něco napadalo, mohl poradit byl bych rád.)
deepblue
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomashr 31. 10. 2022 09:38

Deepblue - hele a nemáš prostě fakt nějak "jetou" tu tiskárnu? Když si uděláš "kontrolu trysek", není tam nějaká chybička v tom výsledném obrazci?
Dál občas udělá "podivnosti" znečištění takového toho "pásku s čárkami" po kterém jezdí hlava a opticky čte polohu. A jinak už vyložené poruchy typu nějak blbnoucích krokových motorů a tak.

Podle mne by tam totiž vyložené řádkování nemělo být vidět, nedalo mi to a na tisky z mé L7160 jsem se podíval opravdu lupou a tohle tam fakt nevidím (L7160 je podle teoretických parametrů pro fototisk tak někde mezi tebou zmíněnými 3110 a L805, spíš blíž k 805). V podstatě to, co vidím, je dost v duchu toho, co chceš, tedy "zrno z jednotlivých kapiček", které jsou rozmístěny nepravidelně, ne řádkovaně...
L805 nemám, tak přímý pokus neudělám, ale svého času jsem o ní uvažoval a podobné stížnosti slyším poprvé, tohle je divné.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod deepblue 31. 10. 2022 09:54

Tak to vypadá při makro zvětšení.
ad.jpg
deepblue
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomashr 31. 10. 2022 10:54

No jak píšu - nepřijde mi to normální, mrkni na to, co jsem psal výše... Jinak ideální by samozřejmě bylo najít někoho s L805 na přímé porovnání kusu...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Stan35 31. 10. 2022 13:37

Deepblue - nastavoval jsi nebo nějak kalibroval tiskovou hlavu? Mělo by to být v nastavení tiskárny - něco jako print head alligment, print head calibration...
Pokud ne, zkus, pokud nepomůže reklamace. Může to být chyba kusu.
Nic víc už nevymyslím.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod deepblue 31. 10. 2022 15:25

Na kalibraci hlavy jsem nikde nenarazil, ještě se podívám do Zoneru, ale tam je těch nastavení pomálu, ale i tak díky za tip.
deepblue
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomashr 31. 10. 2022 15:40

To není v Zoneru (vůbec nesouvisí se sw, ze kterého tiskneš), tyhle věci (kalibrace, kontrola trysek a tak) jsou přímo v driverech EPSONu.
Nemám před sebou Windows, ale je to někde přímo v systému, pak nastavení tiskárny, tam budeš mít L805 a tam bude něco jako "tools" či "options"...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Da_Mi 31. 10. 2022 16:09

spíše běžný stav, můžu ti udělat výtisk a scan na L850 kde je vytištěno cca 800 A4 plnobarevných. Budu potřebovat soubor, tisknout budu přímo z Epson SW na Epson ProfiGlass 255g, takže budu potřebovat nastavení:
-kvalita standart / vysoká kvalita (zde je největší rozdíl v množství inkoustu a možná kroku a jemnosti, DPI?)
-zapnutí / vypnutí vylepšovačů tisku, enhancer, živě, jas.....
Da_Mi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod deepblue 31. 10. 2022 18:55

Aha, díky za navigaci:) Omlouvám se, ale roky pracuju analogově, digitální fotokomora je pro mě zatím blázinec.)
deepblue
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pemar. 31. 10. 2022 21:34

Něco podobného jsem měl také a pomohla kalibrace a čištění hlav, ale musel jsem to dělat dost často, tak šla tahle tiskárna z domu.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Da_Mi 31. 10. 2022 22:18

takže scan 1200dpi, tisknuto na kvalitu standard, papír Epson PremiumGlossy 255g, prostě orig. papír co je v předvolbě tiskárny. Zapnuto Enhancer -1, živě a jas +1. S jiným papírek a více inkoustu to dopadne naprosto jinak. Okem ten rastr v tomto případě nevidím, u jemných přechodů je při zkoumání vidět

https://www.uschovna.cz/zasilka/EEX7M2HK6EDR43IM-L6P/

-- 31. 10. 2022 22:35 --

totožný obrázek, pouze kvalita tisku VYSOKÁ, barvy pěkně ujeté :) , nicméně rastru hodně ubylo. SCAN stejný. Kdysi šel vynutit i tisk ultra vysoká kvalita pouze na Epson lesklý papír, ani nevím, zda je to pořád možné, z běžné nabídky to zmizelo

https://www.uschovna.cz/zasilka/EEITMXTLFTEP6A52-84T/
Da_Mi
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků