scanner na staré filmy a 6x7

Tiskneme a vyvoláváme digitální fotografie

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Piccard192 6. 4. 2023 22:17

Ahoj
vyplatí se pořídit si nějaký scanner na staré filmy, diapozitivy a 6x7 Pentaxy nějaký scanner,
něco jako je Epson V600 (našel jsem na internetu) ?
nebo je lepší něco jako Nikon + Nikkor 60mm macro + Nikon ES-2 adapter a filmy si naskenovat sám + upravit v programech jako je Lightroom ?

chtěli bychom nejdříve zkusit si sehnat někde nějaký použitý sranner a zkusit si to, poté kdyžtak zkusit druhou možnost, nevíte kde by se dal zapůjčit nebo koupit dobrý a použitý scanner na filmy, aby to nebylo tak drahé

na internetu jsem našel jen že existuje Epson V600 a V700 se kterými jsou dobré zkušenosti,
se starými scannery prý už ne, protože ty byly jen na stará windows a na nových už nejdou...

nikdy jsme to doma nedělali, než bysme zanesli filmy k profesionálnímu naskenování, tak to nejdříve chceme zkusit sami. . doma máme Nikony D5200, D600, D800, který ma 36 megapixel. . takže časem bysme asi i zkusili sehnat tu sadu ES-2 a makroobjektiv a porovnali výsledky . .


děkuji mockrát za názory . .
Piccard192
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Clona 3.5 až 6.7 7. 4. 2023 04:42

Epson V600 mám. Podľa mňa je to celkom dobrý výstup na domáce použitie. Hranica je asi tak okolo 3600dpi. Vyrábal sa aj model V550, ktorý bol v podstate identický ako V600. Len 600 mala Digital ICE technológia na odstránenie škrabancov a prachu), mne sa nie vyložene nutne páčilo. Som mal rád radšej surový TIFF výstup a potom som si to retušoval radšej nakoniec sám.
Clona 3.5 až 6.7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Piccard192 8. 4. 2023 02:47

a existují lepší scannery než tento Epson V600 ? na výběr moc není v obchodech . .
Piccard192
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Clona 3.5 až 6.7 8. 4. 2023 17:32

Už v čase, kedy som kupoval Ja (začiatkom roka 2017) bol na výber v takej cenovej relácii tuším jedine ešte niečo od Canonu. Epson som si tuším vybral za lepšiu podporu. Tak už vtedy som vybral radšej ten...
Clona 3.5 až 6.7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomashr 9. 4. 2023 14:12

Na kinofilm je jednoznačně lepší to přefotit digitálem - optická lavice s držákem a optimálně makroobjektiv. Fakt se není o čem bavit, je to kvalitnější než jakýkoli flatbed scanner a hodně to konkuruje i speciálním na negativy a navíc je to řádově rychlejší.
U 6x6 je to trochu na diskusi, ale u kinofilnu ne.

Mimochodem V600 má reálné rozlišení necelých 1600dpi, těch 3600dpi, co se nastavuje, opravdu nedosahuje. O dost dražší V850 umí skutečné rozlišení cca 2300dpi, tedy posun tam je, ale ne nějak propastný.
Pokud si to pamatuji, tak nejlepší hodnotu pro kinofilm dosahuje Reflecta Pro10 - cca 4100dpi, to je asi vrchol vývoje scannerů (který bohužel fakticky skončil) a tady se asi dá debatovat o tom, že to jistý přínos proti přefocení je. Ale u deskových na podobné hodnoty lze zapomenout...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ady_h 9. 4. 2023 18:08

hlavne sa vyplati kupit k tomu software napr SilverFast, tie co su dodavane k skenerom ci Canon alebo Epson maju o dost horsie vysledky, skusal som aj 35mm film a rozdiel bol rapidny, 6x6 absolutne super. Este sa daju kupit ine drziaky na negativy a zasa sa kvalita posunie inde
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 9. 4. 2023 19:14

Upřímně - Silverfast pomůže něco navíc "vydojit" v multipass režimu (podobně i levnější VueScan), má i některé další plusy, ale s tím limitem reálného rozlišení moc nenadělá (spíš se dá zlepšit DR). To samé držáky na negativ - ty ti trochu zvednou ostrost u prohnutých filmů (u některých filmů je prohnutí nulové, tam nepřinesou nic), ale zase nehnou s principiálními limity.
Ona je skutečně holým faktem, že když na kinofilm vezmeš DIY "udělátko" ve stylu https://www.thingiverse.com/thing:3146065 , tak prostě nemá V600 šanci, tohle není téma na diskusi, prostě to tak je...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Piccard192 10. 4. 2023 17:07

díky za odpovědi, já jsem uvažoval právě o nákupu nástavce Nikon ES 2 ale ta cena mi trochu vyrazila dech
je celkem dost velká, na to že to je pár plastových věcí . .
tak jsem si to nejdříve chtěl osahat a zkusit všechny možnosti a pak to kdyžtak znova skenovat . .
případně půjčit nějaké doma spichnuté plastové udšělátko od někoho kdo to teď nepotřebuje

uvažoval jsem že bych kvůli tomu koupil bazarový
Nikkor 60mm G nebo D (a pak jej prodal zase, toto ohnisko nepotřebuji)

(v rodině máme starou Sigmu makro 105mm . . ta už je asi moc na to aby ten film zachytila celý)

filmy zkroucené nejsou . .
máme Nikony D600 a D800, ten D800 má myslím nějaké čáry na snímači, ale na fotkách nejsou vidět /jen na vysoké clony . .

nevíte jaké ,,DPI,, by to mělo když to je vyfocené tim Nikonem ? ten Epson V600 by asi pro začátek stačil a potom jaké výsledky vylezou z toho by se vidělo dál . .

jako SW máme starší Adobe Lightroom a Zoner

fotky které chceme byly většinou ze starého Pentaxe s 28 + 40mm, manuální
pak nějaké diapozitivy a pár ks středoformátu
Piccard192
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dj márty 18. 4. 2023 16:51

Zdravím, před asi dvěma lety jsem také řešil digitalizaci filmů z Pentaxu 6x7. Dal jsem je přeskenovat do jednoho brněnského specializovaného obchodu, výsledek stál hodně peněz a s obrazovou kvalitou jsem vůbec nebyl spokojený. Tak jsem si je přefotil s pomocí Sony A7III, vintage Macro Pentaxe 50mm/F4, staré LCD televize s vymontovaným LCD panelem a jako držák foťáku jsem použil kamerový rig, ale určitě by šel vyrobit i z něčeho jiného. Přiložené foto ukazuje jen princip; pro finální přefocování jsem musel zatížit okraje filmu, aby byl rovný, a vymaskovat (zakrýt) okolí podsvětlovací plochy, aby nesnižovala bočním osvitem objektivu kontrast pořizovaného snímku. Pro lepší homogenizaci podsvětlení filmu jsem ještě pod něj přidal úlomek mléčného krytu od nějaké staré dlouhé zářivky.
Snímek obrazovky 2023-04-18 173748.jpg
Přefocoval jsem do RAWu, zpracovával nejdřív v Lightroomu s pomocí pluginu Negative Lab Pro, pak v TIFFu přenesl do Capture One a tam finalizoval.
Není to rychlé ani jednoduché, ale s trochou praxe to přináší solidní výsledky a za málo peněz.

-- 18. 4. 2023 18:00 --

V předchozím příspěvku mám diapozitiv, ale dělal jsem takhle většinou negativy, proto ten Negative Lab Pro. tady je odkaz na pár fotek, co jsem popsanou metodou zpracoval: https://flic.kr/p/2nD7QVu
https://flic.kr/p/2ouderx
dj márty
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků