SW na organizaci fotek

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 15. 11. 2022 13:14

Já teda nevím, jak to myslel nous, ale podle mne tag a keyword je někdy to samé, třeba Digikam ti z LR načte Keywords a říká tomu tag, ale je to stejné. Případně se to někdy bere jako terminologie IPTC, kdy tag je defakto jakýkoli popis, zatímco keyword je samostatný chlíveček, který se chová trochu specificky.

Ale něco jiného je celkové hledání (věta "umi hledat tagy jen v klicovych slovech") - to zásadní je a užívám v LR. Tam to totiž (pokud víc nespecifikuješ) hledá opravdu ve všech metadatech. Takže máš třeba keyword "ptáci" a jako headline popisku "Sýkora modřinka...." - v tom případě ty prostě chceš, aby to našlo oboje, tedy když napíšeš sýkora, tak ti to vysype, ať už to popis (tag) sýkora udělán formou "pravého keyword" anebo popisku někde jinde...
Obecně celé IPTC má docela inteligentní strukturu (třeba pro geotag city, country, ISO...) a je žádoucí, aby to sw pro katalogizaci opravdu využíval, což kupodivu samozřejmost není (ač je tento koncept "starý jak hnědé uhlí"). K pojmu IPTC viz třeba https://cs.wikipedia.org/wiki/IPTC :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod nous 15. 11. 2022 14:05

Diky za reakci tomashr, ano, ja povazuju TAG za znacku, kterou znackuju fotku. Ty TAGy (SLOVA) dodava do chlivecku, kdyz jsou ty tagy ve skupine KEYWORD, tak je dava do chlivku klicovych slov, kdyz je to v PLACE, dava to do IPTC a trva no konvenci COUNTRY, STATE, CITY, LOCATION. Kdyz je to v PEOPLE dava to do XMP-iptcExt do sekce Personinimage.
Vetsina programu cumi prave jen do Keyword a ty tagy tam nacte a muze podle nich hledat. Ty ostatni moje TAGY uspesne ignoruje.

Mne jde o uplnou blbost a to sice najit fotky, ktere chci. Hledam: dovolena, sumava, adam a vysledkem je ve vetsine programu, ze mi najde jen DOVOLENA, protoze to jedine se nachazi v KEYWORD. Prave ten Daminion nebo Supreme perfektne filtruje vse. Jinak ja mam jen JPEG namlacene z fotaku a nejvice z telefonu, takze zadne umeni. Neni mi jasne jak vyhledavate ty fotky vy? Ja mam zatim 150tagu a to jsem teprve zacal. Vy vsechno valite jenom do KEYWORD ?
Diky
nous
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomashr 15. 11. 2022 14:20

Já využívám keywords pro nejzákladnější členění. Pak z IPTC location, tam dávám country/countrycode plus někdy lokalitu (city). Plus někde mám GPS, což je exaktní, ale to je jasné (mimochodem LR a další programy při existenci GPS umí města a státy doplnit v textové formě i automaticky).
Z textů pak headline, kam píšu u zvířat přesný druh, u akcí popis závodu a tak. Tohle píšu jako volný text, ne exaktní strukturu.
Víc do hloubky zatím nepotřebuji, LR to dává. Plus ještě do jisté míry užívám hvězdičky jako hodnocení a občas barvičky, ale ty spíš na temporary výběry, kdy si to pro označení barvím a pak nakonec s tím něco udělám a barevné označení zruším.

Do budoucna si myslím, že bude sílit využití AI, kdy leccos software opopiskuje sám, už jsem o tom v jiné diskusi psal... Ale nedá se říct, že by to byla náhrada klasického popiskování, spíš doplněk a rozšíření.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod waaaw 16. 11. 2022 10:04

S vyrazem “tag” zachazi kazdy vyrobce SW po svém. Např. ACDSee oznacuje jako tag znacku, ktera ma binarni charakter. Bud snimek zatrhnes (1) nebo nezatrhnes (0).
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 11. 2022 15:25

Tak na okraj jedna zajímavá novinka pro uživatele Apple... V diskusi jsem zmiňoval zajímavé řešení PeakTo od Cyme - https://cyme.io/peakto-photo-organizer-software/ - nyní uvedli novou verzi, která kromě vylepšení také odstraňuje jeden "opruz", kterým byl hodně problematický přístup k trial verzím. Dosud se fakticky muselo zaplatit a trial spočíval v možnosti vrácení peněz, nyní už je trial verze "normální" na 15 dní, což je fajn.
Celkem stojí za pozornost, je to zajímavé pojetí katalogizace...
Sám o tom lehce uvažuji, ale nikoho nechci ovlivňovat (už proto, že sám zdaleka o posunu tímto směrem rozhodlý nejsem).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků