SW na organizaci fotek

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod waaaw 8. 11. 2022 10:56

Resim filosoficky s jakym SW dal pracovat s fotkama. Fotim s Nikonem, amatersky, rekneme nekolik set fotek rocne. Za ty roky uz to naskakalo a zacinam se v tom ztracet. Logicky by kazdeho napadnul Lightroom. Ano, resil by muj problem asi nejlepe, ale pomer nakladu a cood toho potrebuju se mi zda neumerny. Jak tedy uvazuji:
Na zpracovani rawu mi dostacuji NX Studio od Nikonu nebo Capture One Express pro Nikon. Na pripadne dalsi graficke upravy starsi verze Photoshop CS2.
Problem je ale se spravou a katalogizaci fotek. Nepotrebuji od toho zazraky, idealni by byla slusna a prehledna prace s klicovymi slovy a prohlizeni fotek. Nepotrebuji delat v tom prezentace, pripravu na tisk a odesilani na web. Klidne si ten program jednorazove koupim, jen nechci platit predplatne za superbalicek, ktery bude jako kanon na vrabce.
Zatim jsem zkousel:
Katalogizace v NX Studiu a Capture One Express - dost primitivni, prace s klicovymi slovy je neprivetiva, neumoznuje to hierarchii klicovych slov
Adobe Bridge- je sice zdarma, ale nepodarilo se mi ho stahnout bez celeho Adobe CC a to je pak zbytecne kompexni nastroj na to, co od toho chci, neustale nabizejici dalsi slozky sveta Adobe.
ACDsee Home- zkousim trial verzi, klidne si ji i koupim, katalogizaci ma celkem dokonalou, ale diky komplexnosti ma zbytecne moc veci, ktere ani nepotrebuji a kazda chybicka se tresta. Trochu slozitejsi pri komunikaci s externim diskem. Ale zvazuji to jako cestu pouze pro spravu fotek (ne upravu).

A ted konecne dotaz. Resil jste nekdo neco podobneho a jak? Stoji za to se koukat jeste na nejaky jiny program na spravu fotek? Nebo se rozhodnout mezi tim co jsem uz zkousel?
Diky za kazdou zkusenost.
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 8. 11. 2022 11:05

Za zkoušku stojí opensource digikam - https://www.digikam.org .
Je to free a jako katalog, který pro editaci volá něco jiného, není marný. Umí práci s RAW i sám o sobě, ale tam bych měl námitky, naopak ale jako ten katalog či vznosně řečeno DAM (digital asset management) je docela slušný.

Osobně tedy jedu v Lightroom a myslím si, že to má ve výsledku poměr výkon/cena výborný. Nicméně když mne svého času jistý červíček o "změně" popadl, tak jsem toho zkoumal více a zrovna Digikam mi vyšel jako takový "nestranný katalog" pro kombinaci s jinými SW asi nejnadějněji.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod waaaw 8. 11. 2022 11:23

Díky, mrknu na nej.
Mé proste vadi princip predplatneho jako takovy. Klidne bych dal mnohem vic za jednarovy nakup programu i s vedomim, ze bude mit casove omezene aktualizace (treba na tri roky), ale pak me zustane. Takzhle je to na predplatnem za tri roky pres 10 tisic a clovek plati ikdyz LR nejakou dobu nepotrebuje a navic nevi, jak nastavi podminky v budoucnosti.
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 8. 11. 2022 14:28

Já si fotky organizuju v ZPS (Zoneru), podle mě to má všechno, co k tomu člověk může potřebovat. Je možný, že se dnes už najdou lepší, nevím, neměl jsem potřebu měnit, resp. zkoušet jiný.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod waaaw 8. 11. 2022 16:25

Re: Ferin 8. 11. 2022 14:28

Diky, ale to je jen jina varianta pronajimaneho systemu, coz je cesta, kterou nehledam

Re: tomashr 8. 11. 2022 11:05

Tak muj prvni dojem z DigiKamu je dobry. Ma (temer) vse dulezite. V nekterych situacich neni zrovna rychlik, ale co chtit kdyz je zadarmo. Jedina prozatimni nevyhoda je, ze neumi (nebo jsem nenasel) kombinaci vice klicovych slov/kategorii. Ale s tim se asi da zit. Jeste budu zkoumat a uvidim.
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 8. 11. 2022 16:42

Dokonalé není nic (ani Lightroom) :-(
Jinak ale u té správy fotek ve smyslu katalogu je stejně zásadní spíš ochota fotografa držet nějaký koncept a ten poctivě dodržovat. Lepší poctivě dělaná správa diskutabilním nástrojem než použití nějakého "zázraku", ale totálně odfláklé a nekonzistentní...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod waaaw 8. 11. 2022 17:48

Souhlas, presne to je duvod, proc se nechci vydat cestou zbytecne moc sofistikoveneho komplexniho sw. Kdyz jsem si hral s ACDsee, tak tam ceka tolik nastrah, kdyz se to nedela na 100%. Ano, skoro vse se da nekde najit, vyresit, nastavit, ale vse zere cas a vyplati se to delat nekomu, kdo to vyuziva kdyz ne na 100%, tak alespon na 60. Ja jsem nekde u 30% max.
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 8. 11. 2022 19:05

K tomu Bridge:
Pro instalaci Bridge je potřeba mít Adobe Creative Cloud, ale není to celý kompletní balík, jde o správce Adobe CC aplikací. Je to nástroj pro aktualizaci a instalaci nových verzí. Těžko bude Adobe nabízet Bridge s nějakým separátním instalátorem, když má univerzální řešení pro všechny aplikace.

Ten správce se pak dá deaktivovat. Sice musí být nainstalovaný (asi by se dal natvrdo smazat), ale nepouští se po spuštění, takže o něm ani nevíš. Využiješ ho jednou za čas na instalaci nové verze Bridge.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod waaaw 8. 11. 2022 21:38

A jak se da CC deaktivovat?
Ja ho zkousel odinstalovat, ale to chce nejdrive odinstalovat vsechny aplikace navazane na CC, tedy i Bridge.
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 8. 11. 2022 22:37

Je to přímo v nastavení CC - https://windowsreport.com/disable-creat ... uto-start/
Tou deaktivací mám na mysli, že se nebude spouštět při startu Windows. Tím je neaktivní a to že je na disku už není nijak zvlášť podstatný. Pod admin účtem půjde natvrdo smazat i adresář s CC, ale kdoví co by to udělalo s funkčností Bridge.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod waaaw 8. 11. 2022 23:05

Siky, nekde v nejke recenzi jsem prave cetl, ze Bridge muze fungovat uplne nezavisle na CC a ze muze bezet i kdyz v pocitaci vubec CC neni. Takze by to smazani teoreticky vadit nemelo. Pokud ale nekde tise spi a nerusi, tak OK.
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 9. 11. 2022 07:39

Ad Bridge - s tím CC souhlas s flor.cz, je to tak, jak píše. Tedy CC úplně odinstalovat je diskutabilní, ale zakázat autostart atd. je naopak dost reálné.

Jen bych ale podotkl, že podle mne Bridge zas tak úplně neplní zadání, to není typický sw pro katalogizaci atd.
On umožňuje k fotkám přidávat klíčová slova a další věci (píše do tzv. XMP sidecaru), je perfektní browser atd. Na některé operace (přejmenování souborů, změny času atd.) je to dokonce možná vůbec nejefektivnější řešení, sám jako podpůrnou aplikaci používám každou chvíli i když mám plnou licenci LR.
Ale nedá se říct, že by to byl plnohodnotný katalog pro správu desetitisíců fotek s ukládáním dat v databázovém stylu, je to pořád primárně o adresářích.
Tím od toho vyloženě neodrazuji, někomu to může stačit úplně a pokud ne, tak metadata v XMP umí načíst spousta komplexnějších programů (i výše zmíněný Digikam), takže práce v Bridge nebude ztracená.
Nicméně úplně ideální to není, navíc jak si waaaw všiml sám, je to hodně linkováno na další Adobe - geniální je třeba jako startovací místo na dávkové úpravy se skriptováním Photoshopu, bez toho to není kompletní, ale to už není zadarmo...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 9. 11. 2022 12:59

waaaw píše:Re: Ferin 8. 11. 2022 14:28

Diky, ale to je jen jina varianta pronajimaneho systemu, coz je cesta, kterou nehledam


Jsou i "doživotní" verze (já používám ZPS14), nevím ale, jak je to teď s možností jejich pořízení.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 9. 11. 2022 13:24

ON1 Photo RAW? Je to vše v jednom. Vůči tomu programu mám nějaké výhrady, ale třeba zrovna správa a třídění fotek mi přijde fajn.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 9. 11. 2022 13:33

Zoner se jako perceptuální licence už dávno koupit nedá, dokonce snad byla i nějaká aférka, že některé starší dříve zakoupené přestaly chodit kvůli aktivačnímu serveru (ale to se snad vyřešilo). Teoreticky se možná může někde objevit v prodeji nějaká nepoužitá krabicová licence, ale přijde mi to lehce rizikové (není 100% jistota, jak projde prvotní aktivace) a navíc to je bez podpory a dost přežité, oni ten produkt za poslední roky objektivně vzato posunuli docela o hodně.
Ve výsledku je Zoner pro odpůrce předplatného zcela mimo, bohužel (minimálně pro nové zájemce, držet si starou verzi jako ferin dejme tomu).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků