DXO Photolab

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar. 8. 10. 2022 15:14

Tak jsem zkoušel DeepPrime a tu novou funkci DeepPrime XD a jediný rozdíl vidím zatím v tom, že to trvá déle. Teoreticky by to mělo zlepšit kvalitu fotek focených na vysoké ISO, měly by být vidět více detaily v přirozených barvách, zatím mi to přijde jen jako marketingové blafání.

Obrázek

Obrázek

aspoň tedy na ISO 1250.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 9. 10. 2022 05:01

Tak to je určený pro trochu jiný citlivosti. ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 9. 10. 2022 09:51

Až bude čas, zkusím něco nafotit na ISO 6,400 nebo 12,800. Když mi ale někdo pošlete nějaký RAW, mohu to příští víkend zkusit (dříve se k tomu asi nedostanu). Nicméně, i když si stěžuji na malou světelnost 500 PF, mívám ISO někde kolem 2,000 a šlo by stlačit i dolů, takže se na to dívám ze svého pohledu.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 10. 10. 2022 07:15

Upřímně při rozumných citlivostech je opravdu použití podobných sw spíš zbytečné. Třeba u MFT Olympusu je zlom až někde nad ISO800, při této citlivosti je přínos "jak kdy" a někdy to může být i na škodu. Teprve při ISO1600 a více začnou být tyto sw jasným přínosem, při ISO6400 se dostáváme do roviny "zázrak" :-)
Tak logicky mi vychází, že ISO1250 u fullframe bude určitě pod "limitem smysluplnosti", proti MFT se uvažuje posun o 1-2EV, takže by minimum, aby to mělo smysl, vyšlo někde u ISO1600-2500, jasný přínos pak od ISO3200 nahoru.

Jinak si myslím, že pokud ti u skla s f5,6 vychází ISO do 2000, tak se nutně musíš hodně situacím vyhýbat. Osobně mám u MFT vyšší motivaci držet nízké ISO a navíc mám výhodu o něco lepší stabilizaci (světelnosti podobné), ale i tak se někam k ISO3200 dostávám dost často a úplnou výjimkou není ani více. U fullframe bych asi někam k 6400-12800 chodil poměrně často a jsem přesvědčen, že s moderními sw to vůbec není problém...

Jo a právě tyto sw rozebral Petr Bambousek, včetně rozdílu mezi PL5 a 6 - https://www.sulasula.com/cs/jak-vyzrat-na-sum/ , je to úplně nový článek, jen asi den starý . Za mne hodně slušný článek s jedinou výhradou - podle mne není úplně fér k Topazu proto, že se nějak nesnáší s jím užívanou C1. To tam píše správně, v tom vše OK, jen podle mne mohl udělat nějakou porovnávací ukázku jinde a ne to úplně odsunout. Z mého pohledu totiž poslední verze DeNoiseAI šly hodně nahoru a někdy vycházejí vůbec nejlépe. Nové PhotoAI pak má potenciál velký, ale tam bych souhlasil s tím, že se to hodně dynamicky vyvíjí a zatím je na místě jistá opatrnost.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod LoboC 10. 10. 2022 12:05

Sony A6600+70-350, ISO 12800 panda červená:
DXO6 DeepPrime XD vs DXO5 DeepPrime
+ original


-- 10. 10. 2022 13:21 --

ISO 10000 velbloud
DXO5 DeepPrime vs DXO6 DeepPrime XD
Přílohy
10000.jpg
original.jpg
orig.jpg
DXO6vs DXO5.jpg
LoboC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 10. 10. 2022 19:01

Vypadá to, že máte pravdu, vyplatí se to na vyšší ISO.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 10. 10. 2022 19:21

Jinak ještě poznámka - to, co jsem výše psal o citlivostech, "kdy se vyplatí", se týká odšumu. U DXO PR/PL je pak ale ještě samostatnou kapitolou korekce objektivu a doostření právě ve vazbě na korekci objektivu, což se někdy projeví i při nízkých ISO. Dával jsem tu kdysi příklad s mrňavým Lumixem GX880 s pancake 12-32, kde se fotky po aplikaci PureRAW neskutečně "projasnily" i na základním ISO, tam o šum nešlo vůbec, ale nějak u této kombinace čipu a skla nadprůměrně pomohla právě korekce optiky. Je dost možné (spíš pravděpodobné), že se nějaká podobně výrazná kombinace najde i u jiných značek včetně fullframe (v rozích dokonce může být u některých skel dopad u FF ještě větší). To je ale trochu jiné téma a navíc zrovna u pemarova 500PF bych tento vliv nečekal, tohle je asi víc patrné u širších skel.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 10. 10. 2022 19:39

Ta korekce je viditelná (na EIZO monitoru) i u 500 PF.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 11. 10. 2022 04:27

Ač dle článku Bambouska jsem "ackar" kombinující se s "beckem", tak ze zvědavosti jsem stáhnul trial, zatím pro Fuji není DeepPrime XD dostupný. Jinak jsem zkusil na starší nikoní fotky ten XD Prime a hodnotím pozitivně. Přirozené a slušně prokreslené, žádné do očí bijící žehlení.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 11. 10. 2022 04:51

Pokud bych nefotil ty ptáky nebo nefotil někde v interiéru, tak bych odšum asi také moc neřešil.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 10. 2022 14:30

pemar. píše:Ta korekce je viditelná (na EIZO monitoru) i u 500 PF.


Vidět je to skoro u každého skla, myslel jsem to ale tak, že u řady (asi většiny) skel je to v relaci "drobné plus" a někdy dokonce spíš mínus, když to naruší nějaký specifický charakter. Je ale pár případů, kdy je dopad této korekce opravdu zcela zásadní a zvedá to "o parník", to už zas tak samozřejmé není...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rodri 19. 10. 2022 19:48

Pánové, potřebuju poradit. Když v DXO PL otevřu fotku upravenou v Lightroomu a uloženou v dng, tak se mi nezobrazí žádný úpravy který jsem v Lightroomu udělal. Nevíte někdo kde dělám chybu?
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 20. 10. 2022 19:15

rodi: formát DNG je vlastně takový univerzální RAW. Takže ty jsi v Lightroom upravil RAW z nějakého foťáku a uložil to do formátu DNG. Tím se ti uložil ten samý surový RAW jako byl zdrojový a k tomu se do toho DNG přidali informace o úpravách v Lighroom. Takže pokud to otevřeš v Lightroom tak to uvidíš upravené, v jiném RAW editoru uvidíš jen surový RAW bez úprav jak vypadl z foťáku.
Pokud by jsi ten zdrojový RAW upravil v DxO PL a tam uložil do DNG tak po otevření v Lighroom to bude zase opačně, tedy opět bez úprav.
Vysvětlil jsem to srozumitelně?
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rodri 20. 10. 2022 19:46

foto 1997, můj problém je, že pokud fotku upravím v DXO (ořez, odšum atd.), tak LR moje úpravy načte. Proto jsem doufal, že třeba existuje nějaký nastavení LR, aby úpravy v něm provedený uměl načíst i DXO. Chtěl bych odšum provádět až na konci procesu a ne prakticky na začátku. Hlavním důvodem je, že v DXO nedokážu obraz zpracovat tak jako v LR.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 20. 10. 2022 20:13

Aha, tak to jsi mě zaskočil, myslel jsem, že úpravy v RAWu jsou mezi editory nepřenosné...
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků