Lightroom Classic CC

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 18. 11. 2022 15:44

Já teda nevím, ale já tam základ toho artefaktu vidím i když dám všechny posuvníky do nuly. Highlights/Shadow na to skoro nemají vliv, spíš to clarity. Přijde mi to spíš jako nějaký artefakt rovnou v RAW. Něco na ten způsob tam totiž vidím i v náhledu v OS na Apple, což jede přes Apple RAW, ne přes Adobe. V ACR pro otevření v PS to vypadá identicky jako LR, takže bug by to byl spíš někde na úrovni ACR, ne LR.
Večer si to na druhém počítači zkusím ještě v nějakém úplně jiném sw, na pracovním už nic dalšího nemám.

Jinými slovy opraveno není, ale vypadá to spíš na nějakou chybu se složitějším podtextem a kdoví zda to je opravdu chyba v pravém smyslu slova...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod drive18 18. 11. 2022 21:17

Ondrej Bobek píše:Ten LR 5.7 by sa mal dať odhlásiť z Adobe konta (ak je tam pridaný), odinštalovať, dať tam nový LR CC a o rok postup urobiť rovnako pro návrate na 5.7.
Možno bude treba technickú podporu pri inštalácii 5.7, ale s LR 6 sa to dalo.


Diky Ondrej za postup (bude sa hodit ked budem presuvat LR6 na novu masinu) a ponuku kupy, ja dufam ze este bude tohto roku akcia (mozno cez vikend), aj vlani tak bolo 2x sa mi zda.

Ja mam LR6 na jednom ucte s Win10 (ale uz ho nepouzivam asi rok) a LR11 mam na Macu v dalsom ucte Adobe, takze oddelene v dvoch urovniach a Adobe CC Manager sefuje len na Macu.
drive18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ph-f 18. 11. 2022 22:20

Děkuji za vyzkoušení (ač tedy s nepříznivým výsledkem).

tomashr píše:Přijde mi to spíš jako nějaký artefakt rovnou v RAW.

Což o to, teoreticky je to jistě možné, např. nějaká chyba v rádobybezeztrátové komprimaci. Bylo by pak ale divné, že se týká jednak vodorovných hran stejně jako svislých, jednak RAWů minimálně ze dvou různých Nikonů (D90 a D7200).

tomashr píše:kdoví zda to je opravdu chyba v pravém smyslu slova

No, kdyby tam byl kupříkladu temný kontrastní kruh na nebi a editace kolem něj udělala mezikruží, šlo by říci, že to není chyba, nýbrž vlastnost. Clarity prostě zvyšuje lokální kontrast, a když ji přeženu, může způsobit překmit jasu; s tím bych se smířil, resp. při své profesi uznal, že software takové věci dělává. Tohle však ty bílé linky vkládá jen vodorovně a svisle, což jednak nasvědčuje chybě v algoritmech, jednak právě kvůli tomu směru (často téměř rovnoběžnému s hranou) to bohužel je vzhledově mnohem rušivější.
ph-f
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomashr 19. 11. 2022 14:27

Já tam ale vidím nějaký artefakt i jak jsem psal ve zobrazení s úplně jiném RAW konvertoru. A přijde mi, že to defakto je to, co pak vznikne při vytažení clarity - prostě zvednutí lokálního kontrastu, že to udělá linku.
Podle mne to je něco původem od aberace. Podívej se na tenhle screenshot z ACR zvětšený na 800% - tam je veškeré nastavení na nule (expozice, shadows i clarity), ale ta linka tam fakticky je i tak... Že při změně nastavení v jisté chvíli vyleze hodně je fakt, ale upřímně pokud by nevylezla, tak je trochu otázka, zda to je jednoznačně dobře. To by spíš naznačovalo, že daný SW nějak více cvičí s hranami, což by v tomto konkrétním případě prospělo, ale v může to zase přinést jiné nesrovnalosti.
Screenshot 2022-11-19 at 14.22.29.png


EDIT - co jsem se koukal na nějaké fotky u mne podobného typu, tak ty hrany mi u mne (Olympus OM-1 a třeba 8-25/4Pro) nějaké artefakty dělají taky, ale spíš to jde do klasické barevné aberace (ne velké), která se buď odstraní anebo ne, ale tak či onak jsem se na podobnou výraznou linku prostě nedostal. Popravdě u mne jsem "něco" viděl opravdu jen na 400-800% zvětšení, co mne upřímně nezajímá, to je extrémní pixelpeeping. Na té zaslané ukázce to je opravdu výraznější, tam je občas "linka" vidět už na 100%, což už tak přehlížet nejde.
Takže asi vysvětleno, proč jsem nikdy neřešil - ono se to u mé sestavy fakt neděje (anebo alespoň velmi výrazně méně).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferdin 19. 11. 2022 18:36

Já bych netipoval na aberaci. To by mělo barevný zelený/fialový nádech. Ale podobné problémy dělá algoritmus pro kalkulaci z bayerovy masky na kontrastní hraně. Vsadil bych na něj..
Ferdin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ph-f 19. 11. 2022 22:48

tomashr píše:ale ta linka tam fakticky je i tak...

S tím bych si dovolil nesouhlasit. Na Tvé ukázce totiž kolem té hrany podél každé vodorovné přímky ubývá jasu zleva doprava monotónně. Zatímco mně tam (k mému roztrpčení) vzniká (nežádoucí a realitou nepodložená) 1 px široká špička jasu.

tomashr píše:to je extrémní pixelpeeping

Ano i ne, řekl bych. Jednak u toho Nikona vygenerovat obrázek třeba 4800 × 3200 px pořád ještě přidává další detaily oproti menšímu, pořád ještě to není prázdné zvětšení. Pak třeba takovéhle rozlišení použiju, abych měl čitelné malé nápisy např. na firemních štítech kdesi v pozadí (a to budou, drobných detailů se tenhle bug netýká, jak jsem psal výše), jenže obrázek bude ošklivě pokažený těmi nápadnými artefakty kolem větších objektů; že ty samy nepotřebují být zobrazeny tak detailně, tady není rozhodné.

A za druhé, je sice pravda, že ty artefakty tam jsou jen v interní bitmapě, s níž LR pracuje, takže při generování obrázku např. 1800 × 1200 px se bezpečně zprůměrují a zmizí. Ale jejich účinek zmizet nemusí. Příkladem toho je třeba tlustý kabel nadzemního silového vedení. Ten bývá všelijak mírně pokroucený, samozřejmě prověšený, ale všude stejně silný. Jenže tam, kde ho kus visí „vodorovně“, vznikne ta bílá, přesně vodorovná čára, při generování zmenšeniny sice zprůměrováním zmizí, avšak ve skutečnosti je do průměru započtena, ten kus kabelu tedy vyjde celkově světlejší, a proto oku se jeví tenčí. Výsledkem je, že kabel na obrázku vypadá nerovnoměrně silný, místy jakoby zaškrcený, a to bohužel je na pohled nápadné až až.
ph-f
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 11. 2022 10:46

No zas tak "monotóně" to neubývá - na pohled to vypadá, že máš tam za hranou světlejší linku a pak tmavší... Já s tebou na 100% souhlasím v tom, že se to po vytažení clarity výrazně zhorší a že je to blbé (začne to být vidět i při menším zoomu), to ano, jen tvrdím, že je celkem jasně vidět, z čeho to vznikne už před najetím těch problémových úprav :-(
Je to problém, souhlas, zkusil bych pro srovnání nějaký úplně jiný sw, ale přijde mi, že to má původ někde hlouběji, buď opticky anebo to, jak píše Ferdin, kdy občas vznikají artefakty vinou bayer masky.
Ale bráno z druhého konce, pokud bys zjistil, že třeba DXO, Luminar či ON1 se s tímto specifikem u tebe snáší lépe, tak bych to prostě bral jako fakt a přešel jinam. Sám píšeš, že máš LR staré a nové předplatné jsi nekoupil, tak to ber pozitivně jako šanci k tomu zkusit nějakou zcela jinou alternativu.
To je naprosto normální, úplně stejně jako LR není moc vhodná pro uživatele Fuji s XTRANS, tak třeba jsi narazil na jiné specifikum...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 20. 11. 2022 11:50

Clarity +40 mi nepřipadá jako standardní ani žádoucí způsob úpravy, v kombinaci s Contrast +40 je to šílenství (viz screenshot z LR, kde mi to nastavení celkově připadá dost extrémní). Někdy mě vyděsí i fotka s Clarity +10, funkci využívám v minimálních hodnotách a lokálně. Často Clarity lokálně naopak snižuju. ...Jedná se o problém i u relativně dobře exponovaných fotek? U té odkazované se jde s úpravami na hranu.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 11. 2022 12:15

Dolgor - no popravdě tohle mne napadlo taky, ale nechtěl jsem příliš rýpat, sám bych to také takto nedělal :-)
Ale objektivně když jsem to u sebe otevřel, tak jsem ten "artefakt s linkou" dokázal vyvolat i při menší úpravě, to byl asi hlavní důvod, proč jsem primárně nekritizoval úpravy.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ph-f 20. 11. 2022 18:16

tomashr píše:No zas tak "monotóně" to neubývá - na pohled to vypadá, že máš tam za hranou světlejší linku a pak tmavší....

Jo, vypadá, moje oči tam takovou světlou linku vidí taky, ale ve skutečnosti tam není. Tady je kus hrany z Tebou zaslaného obrázku, ale zvětšené ještě 4× :
Obrázek

tomashr píše:je celkem jasně vidět, z čeho to vznikne už před najetím těch problémových úprav

No, právě kvůli problémům, které mi Clarity v LR dělá (nejsou to jen ty čáry, ale také halo a „temné halo“), leccos čb edituji v Silver Efex Pro (jakožto pluginu do LR, po vynulování jeho základního nastavení vč. Contrastu a Clarity). Tam tyhlety problémy tolik nemám, totiž s halem trochu a s těmi zdvojenými svislými a vodorovnými hranami vůbec ne. Přitom užité úpravy v Silver Efex obecně mají povahu právě zvýšení lokálního kontrastu. Tady jsem si na to v rychlosti vzal nějaký recept, s nímž jsem kdysi editoval cosi jiného (takže bych se předem omluvil z případné debaty o vhodnosti nastavení):
Obrázek

Pro úplnost ještě TIFF jedna k jedné, alespoň výřez z kritické části (jinak by to bylo velké jak blázen):
https://www.formica.cz/photo/DSC52715-Edit.tif
Hrany kříže pokládám za správně ostré (a bez jakýchkoliv artefaktů). Jiná věc pochopitelně jsou hrany těch komínků v pozadí, mimo HO. Tam ten lokální kontrast (nebo snad skládání dvou úprav přes sebe uvnitř Silver Efex) vede k něčemu, co vypadá jako zdvojené hrany, ale to je cena, kterou asi nezbývá než zaplatit.

tomashr píše:zkusil bych pro srovnání nějaký úplně jiný sw (...) tak bych to prostě bral jako fakt a přešel jinam

No, tohle je problém, který by myslím zasluhoval samostatné vlákno. LR jsem si pořídil v okamžiku, kdy do něj přidali vyrovnávání svislic. V době, kdy jsem narazil na ty potíže s hranami kontrastních objektů, konkurenční SW toto ještě neuměl, alespoň ten prakticky použitelný ne.

Výhody LR (krom kvalit samotného programu, v lecčems diskutabilních) bych s ohledem na jeho rozšířenost viděl
• v šanci, že časem proces zlepší, takže kdysi mnou pracně vytvořené editace bude schopen spočítat lépe;
• v lepší šanci, že jednoho dne nějaký konkurent přijde s co možná plnohodnotnou migrací úprav z LR do svého SW (zatím, co jsem zkoušel, už nepamatuji, jestli v DxO nebo C1, to bylo spíše takové symbolické).
Nejde mi o to, abych nějaké fotografie v dohledné době publikoval; jak se SW chová v detailech dnes, je pro mne méně důležité než vyhlídka, jak se bude chovat časem.

-- 20. 11. 2022 19:36 --

Dolgor píše:Clarity +40 mi nepřipadá jako standardní ani žádoucí způsob úpravy, v kombinaci s Contrast +40 je to šílenství

Což o to, takhle jsem LR tehdy nastavil jen pro vygenerování toho testovacího obrázku, který měl zdvojené hrany ukázat co nejzřetelněji. Jinak ale je třeba mít na paměti, že kombinace Highlight = -100, Shadows = 60 jde proti kontrastu a je tedy sama o sobě důvodem jej zvýšit.

Jinak ale zvýšit Clarity, když je motiv špatně osvětlený a cílem je dobrá čitelnost struktur a textur, ne nutně přirozený vzhled, mi nepřipadá zas tak běsné. Kolik byste mysleli, že je Clarity tady?
Obrázek
ph-f
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 21. 11. 2022 06:23

Zaujimava fotka na hranie sa, je slabsie zaostrena, pohybovo rozozostrena a ma aj pomerne vela aberacie, takze tazsia na upravu. Ja som sa s tym pohral takto:
https://uloz.to/folder/6luVvTxeaIUd#!ZJ ... WeMzEwLj==
V LR mi vznikal biely okraj pri "clarity" uz nad 20, no pri "texture" nie (ani na 100).
Dokonca aj na tej "starsej uprave" zverejnenej vyssie je silny zeleny okraj okolo celeho kriza, siroky niekolko pixelov. Je to narocna fotka na upravu a okrem clarity to dost ovplyvnuje aj doostrenie.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 11. 2022 07:38

Dobrá zpráva - LR akce je zpět, jen malinko jinak... Je to za 89.9EUR na https://www.amazon.de/Adobe-Creative-Cl ... 9hdGY&th=1 a tentokrát je pro ČR dostupný kód online (v minulosti tohle nešlo a daly se koupit jen kartičky poštou).
Už mám koupeno a prodlouženo :-)

Moje osobní spekulace - opravdu si myslím, že to bleskové vyprodání na konci minulého týdne byla spíš nějak zpackaná logistika než záměr, v minulých letech žádné podobné problémy nebyly. Je možné, že právě kvůli tomu problému nyní naopak více uvolnili tu variantu "online kód"...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod R.I.P 21. 11. 2022 08:16

Ondra Bobek tvrdil, že kartička fungovala i po roce. Může to někdo potvrdit/vyvrátit?
R.I.P
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drive18 21. 11. 2022 15:47

Ja som kupoval presne na den pred rokom. a kod z karticky som zadaval cca pred mesiacom. Ondra nebo nekdo jiny pisali tu na fore v roku 2018/19 ze kod platil aj po 2 rokoch.
drive18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 11. 2022 16:15

Mimochodem tohle má smysl řešit jen pokud počítáš, že předplatné ukončíš a kartičku navíc třeba někomu dáš... Jinak se totiž dají zadat i dvě po sobě a logicky prodlouží předplatné o dva roky místo o jeden.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků