Lightroom Classic CC

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod landov 25. 5. 2023 16:16

Ja to využijem pri "vyčistení " fotky napr. od vetviciek atď. Ale nejaké pridávanie objektov a podobné zvrhlosti idú mimo mňa. Ale vývoj týchto AI enginov je impozantný.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 26. 5. 2023 01:56

Tak Photoshop je imo vyvijeny predevsim pro vytvareni composit ů a v tomhle smeru AI urcite muze hodne pomoci.
Stejne jako AI obecne nam muze pomoci nebo nas muze naopak zahubit.
Ale jak psal Houghs, co z toho se stane je zase jen a jen o nas.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cadjobss 26. 5. 2023 06:20

já to včera zkusil na jedné fotce z posledního focení. A modelku mi to převléklo do topu :-D
Akorát byl problém s končetinama ,ale výsledek docela hustý na to že je to uměle generované
cadjobss
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 27. 5. 2023 08:57

Checkol som teraz ci LR podporuje Z8, ale nie je este v zozname podporovanych fotakov. O co vacsie bolo moje prekvapenie, ked som fotky normalne teraz do LR naimoprtoval :-)
Super prijemne prekvapenie.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 27. 5. 2023 11:54

On se ten formát nebude lišit od Z9, která už je tam dlouho.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 27. 5. 2023 11:56

To ano, ale Adobe aj pri fotakoch D7100/7200 robilo drahoty. Teraz mam aspon pokoj od konverzie do DNG , mozem rovno importovat NEFy.

-- 27. 5. 2023 13:02 --

landov píše:U mna i7 9700K, 32GB RAM, SSD disky + karta RTX 3060 12GB (Studio Drivers):

- LR Denoise, 24MPX ISO 12800: 10s


45MPx zo Z8: 20s
landov
Expert

Odeslat příspěvekod landov 13. 6. 2023 06:04

Dnes vysiel LR 12.4
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 13. 6. 2023 06:59

Tu su popisane zmeny: https://helpx.adobe.com/lightroom-class ... s-new.html
Dost ma zaujala hned prva - maskovanie sumu - dufam ze pojde nastavit aj podla jasu, tj. vo svetlejsich miestach menej sumu a v tmavsich viac - tak ako by to malo byt.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 13. 6. 2023 07:06

Co teda trochu nechápu - přímo u updatu se píše na prvním místě něco o vylepšení/zrychlení navigace u filmstrip v develop modulu, což by se hodilo, ale v podrobném popisu o tom není ani tečka. Na to se musím podívat.
Jinak ale i to, co je v popisu jasné, je zajímavé, je to prostě posun.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 13. 6. 2023 07:40

Popis som pozeral aj ja, mixuju tam starsie a nove zmeny - niektore sa tykaju vseobecne "LR 2023" a niektore len konkretnych verzii.

Uz som maskovanie sumu vyskusal a neda sa to pouzit ako samostatny "ISO adaptive preset" - maska ostane rovnako nastavena bez ohladu na to, ake ISO sa na fotoaparate zvoli.

Oklamat sa to da tak, ze sa v Develope urobi klasicky "ISO adaptive preset" pridavajuci zrno podla toho ake ISO bolo pouzite a maskovanie sumu postupne znizuje sum vo svetlejsich castiach (ako na kinofilme). To sa da ulozit ako jedna predvolba, ktora sa bude menit v zavislosti na zvolenom ISO.

Takto - podla ISO sa meni hodnota Grain (napr. do ISO 1600 je "17", potom postupne klesa na "0" pri ISO 6400) a maska nad tym vzdy mierne uberie zo sumu vo svetlejsich miestach
Grain + mask.jpg
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 13. 6. 2023 14:15

No, ale bug tykajuci sa nefunkcnosti Denoise u RAWov z GRIIIx zatial neodstranili.

-- 13. 6. 2023 15:29 --

Ale ocenujem, ze je naozaj citelne rychlejsie nacitanie fotiek po prepnuti do Developu.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod 25Paladin 17. 6. 2023 18:51

Chalani ako je to s predplatným u LR prosím.

Ak si ho predplatím teraz (na rok) viem si potom nahodiť počas Black Friday predlženie, keď bude cena výhodná?

A ešte otázka koľko to zvykne stáť cez BF a ako to najlepšie obstarať?

Ďakujem
25Paladin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 17. 6. 2023 18:56

Jassne, predlzenie nie je problem. Ja mam predplatne cez Amazon.de do 02/2025...cena rocnej licencie cez BF bola 80€.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 30. 6. 2023 10:32

Zaujimavá obrazová chyba v hornej časti fotky po Denoise - urobilo mi to iba pri jednej sérii fotiek - fotky ktoré som odšumoval pred/po sú v poriadku. Na každej fotke je tá chyba rovnaká a originály ju nemali.

DSC03345web.jpg
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 30. 6. 2023 18:57

No tak ti trochu zvyraznil sourek, to je toho ;-) ne vazne, zrovna jsem chtel adobe pochvalit, jak se dotahuji na konkurenci co se odsumu tyce. Sam jsem si k teto magii pricichnul teprve letos a da se rict, ze v pravy cas, kdy uz to opravdu stoji za to. Nejakou dobu pouzivam PureRaw 3 plugin + Lightroom. Ale po tech poslednich updatech LR uz mozna DxO vynecham. Kvalita odsumu a zachovani detailu je min. na stejne urovni (alespon na tech par fotkach co jsem zkousel). Navic se mi libi zjednodusene WF, zivy nahled + temer okamzita uprava sily odsumu (ikdyz i tady je co zlepsovat) a v neposledni rade rychlejsi zpracovani oproti PR3. Jeste jsem to nezkousel, ale treba by se dalo neco vytahnout i z DNG z mobilu, kde PR3 odmita soubory zpracovat...tak doufam, ze ty chyby opravi naslapnuto maji slibne...
Naposledy upravil kultus dne 30. 6. 2023 20:37, celkově upraveno 1
kultus
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků