Jak snížit hladinu šumu ve fotografii?

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Michael B. 4. 7. 2005 13:39

Některé digitální fotoaparáty (obzvláště Minolty a Olympusy) mají v šeru dost zvýšenou hladinu šumu. I když nastavím nejnižší ISO, tak je hladina šumu dost zřetelná. Nevíte někdo, jak upravit šum třeba ve Photoshopu nebo v jiném programu?

Ideální by bylo pokud možno bezeztrátové upravování. Snížení šumu rozostřením fotky není ta pravá cesta, po které bych chtěl jít. Díky
Michael B.
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chloupek 15. 7. 2005 00:14

Levný šmejdy šumí, když si koupíš pořádnej foťák, tak se těhle problémů zbavíš. Do té doby používej Zoner Photo Studio.

Když už musíš do každý sekce tohoto nově vzniklýho fóra cpát nějakou otázku, aby to vypadalo, že to tu není úplně mrtvý, tak sem piš aspoň něco normálního.
Chloupek

Odeslat příspěvekod Méďa 15. 7. 2005 02:30

Levný šmejdy.... to je docela zajímavý názor. Obecně digitalní kompakty a elektronické zrcadlovky mají problém se zvýšenou hladinou šumu. Největší problém je velikost čipu vs. počet bodů na něm. Sám používám Sony F828 a to zrovna moc "levný" šmejd není... :wink: Netvrdím že nešumí... šumí a to docela dost. Ale i přes to s něj jdou vytáhnou moc pěkný fotky. Když už jsou světelný podmínky jo moc špatný tak se hold musí používat softwarová úprava. Nejpoužívanější soft je Neatimage, Noise Ninja, popř. pluginy do grafických editorů jako je Photoshop. Není to ideální řešení ale řešení to je.... Jinak pravidlo používání nižšího ISO.
Méďa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tOplOaDer 15. 7. 2005 02:33

Chloupek se s adminama moc nepare hehe :)
tOplOaDer
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _mk 15. 7. 2005 16:29

Existuje spousta programů, namátkou Neat Image nebo Noise Ninja, které se specializují na odstranění šumu, obsahují sofistikované algoritmy a mají velice dobré výsledky. A od obou se dají stáhnout zkušební verze.
_mk

Odeslat příspěvekod Norax 2. 8. 2005 09:40

Pozor - programy na odstranění šumu jako Neat Image, Noiseware Community Edition ve zkušebních free verzích odstraní ze souborů EXIF informace.
Norax

Odeslat příspěvekod IcemanCZ 2. 8. 2005 12:36

Chloupek je videt ze o tom nic nevis :-) i drahy fotak ma sum pokud s nim neumis :-)
Navic kazdy kompakt ma sum.... At stoji co stoji..
Ale ja fotky i z kompaktu mam hezke takze :-))
Thomas Alva Edison je chlap kvůli kterému musíme dělat na tři směny.
IcemanCZ
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jak 6. 8. 2005 12:02

Mám podobný problém. Nafotil jsem něco při ISO 800 (blesk jsem nemohl použít) a šumí to, ale jsou to pro mě jedinečné fotky. Dá se to nějak vylepšit v Photoshopu (7 ne CS)? Apropos: Mám Minolta Dimage 7i - ten levnej šmejd mě stál ve své době přes 30.000 Kč.
Jak

Odeslat příspěvekod IcemanCZ 6. 8. 2005 16:25

Jak ono treba kdyz jsou nejake koncerty
tak se pouziva velke ISO bez blesku je to se sumem ale pokud das blesk nevidis vubec nic....
Takze i tak je to dobre...
Thomas Alva Edison je chlap kvůli kterému musíme dělat na tři směny.
IcemanCZ
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod riman 23. 9. 2005 12:35

Odstranit šum bez ztráty ostrosti dost dobře nejde. Noise Ninja a Neat Image se umí přizpůsobit typické charakteristice toho kterého foťáku a dávají dost slušné výsledky. Ale NIC NENÍ ZADARMO... a to nemám na mysli jen cenu těchto programů...
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Edison 28. 9. 2005 16:43

A jaký je názor např. na samostatný program DigitalEnhance 1.0 nebo funkci šum ve PhotoFiltre? Osobně začínám dávat přednost DigitalEnhance, který v jedné operaci navíc i optimalizuje jas, kontrast atp. Následně další úpravy např. formátu v PhotoFiltre.
Edison
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků