16 GB vs 32 GB RAM na Lightroom v notebooku

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod airman26551 22. 1. 2021 07:17

Ahojte,
riešim kúpu nového laptopu prioritne na editáciu fotiek. Áno viem, laptop :) Bude k nemu ale externý monitor a kvôli mobilite pri iných aktivitách uprednostňujem laptop pred desktopom.

Riešil som pamäť RAM. Pôvodne som chcel vybrať notebook s 32 GB RAM, respektíve s menšou ktorú by som hneď menil za 32. Naskytla sa mi ale možnosť kúpiť za dobrú cenu kúsok so 16 GB RAM, tam sa však vylepšenie nedá uskutočniť. Aký je reálny rozdiel medzi 16 GB a 32 GB RAM pri práci s Lightroomom? Je to až tak priepastný rozdiel, alebo na 3-4 roky bude stačiť aj tých 16 GB? Doteraz som mal 8 GB RAM, s odretými ušami sa dalo, aj keď som pred editáciou musel všetko pozatvárať, aby to ako tak šlo. Vďaka
airman26551
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 1. 2021 07:31

Na fotky ti to stačit bude, toho bych se nebál. Resp. těch 16 MB paměti určitě nebude slabé místo tvojí sestavy, spíš naopak :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 22. 1. 2021 07:36

Záleží to aj od spracovávaných fotiek, mám 42Mpx RAW fotky, dva počítače (jeden s 32 a jeden a 16GB), myslím si, že procesor je omnoho dôležitejší, ako RAM nad 16GB.
LR využije viac ako 16GB pri robení panorám či náhľadov 1:1 (bez problému aj nad 32GB), bežne pri práci sa hýbe celá zostava medzi 9-14GB.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod airman26551 22. 1. 2021 07:51

No, pri procesore to vyzerá na Ryzen 5 4600H, 6 jadro, nemám s ním skúsenosť ale na notebooky to vraj nie je úplne zlé. Upravujem 24 Mpx fotky, budúci rok budem meniť techniku ale tam to bude nárast len na 26 Mpx, takže zásadný rozdiel to nebude. Panorámy neriešim vôbec, vyslovene základné úpravy v Lightroome ale tak 800 - 1 200 fotiek (svadby). Len pri takomto počte sa mi pri 8 GB RAM už aj len ten pohyb medzi fotkami pri developmente zdá pomalý, ale zas v tom aktuálnom noťase je bordelu až až :) Ale už to nie je úplne plynulé, aktuálne tam mám i5 ôsmej generácie, tak aj ten procesor už nie je mladík
airman26551
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chvd 22. 1. 2021 07:57

Zalezi i na tom, jake mnozstvi tech fotek zpracovavas, jak moc rychle ma byt to zpracovani nebo treba na konfiguraci a vyladeni hw i sw a asi i na dlasich vecech.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 1. 2021 09:01

16GB RAM se neboj. Mám stejné množství na desktopu a stačí mi to na každou běžnou práci v LR, C1, PS a AffinityPhoto včetně panoramat, která obvykle dělám max z 10-15 fotek, nebo focus-stakingu, 3-5 fotek (24 mpixel 16bit Tiff). Rychlost práce ti víc ovlivní, na jak rychlém úložišti budou fotky. Spíš bych tedy řešil, jestli má notebook dost velké a rychlé SSD, případně jestli se do něj dá přidat ještě datové, případně jaký externí disk a přes co připojit.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 22. 1. 2021 09:33

Pocitovo sa Lightroom trocha zrýchli z 16 na 32GB, no pri 24 či 26Mpx by som to neriešil.
Ten mobilný AMD Ryzen je skvelý a 16GB bude akurát aj na výrazne väčšie, než 26Mpx fotky.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 22. 1. 2021 15:19

16GB na notebooku na Lightroom stačí, respektive 32GB notebook rychlí jen málo (oproti výkonnému desktopu). U Apple M1 16GB stačí bohatě, ale to je jiná story, má jinou architekturu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod airman26551 22. 1. 2021 15:26

No, tá M1 bola práve horúci kandidát len s 512 ssd je už mimo budget a chcem počkať na ďalšiu generáciu tých čipov � tak zatiaľ lovím vo win vodách
airman26551
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pemar 22. 1. 2021 16:45

Rozdíl mezi 256 GB a 512GB je celkem snesitelný, když si člověk zvykne na iCloud a má přiměřeně rychlé připojení.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 22. 1. 2021 16:54

Navíc se dá v pohodě připojit M2 SSD jako externí přes USB-C - malinká krabička, to není jako dříve u točivých 2,5inch... Já má k tomu MB Air takto externě 1TB, dnes už jsou externí case snadno dostupné i pro NVMe SSD. Ono je popravdě i těch 512GB na nějaký velký archív fotek málo a úvaha nad něčím kompaktním externím vůbec není od věci, pro vlastní systém se dá v pohodě vyjít s 256GB.
Připojuji fotku toho mého - deska toho externího boxu, už je osazen SSD disk. Pak následuje chladič a posléze hliníkový case...
IMG_2255.jpg
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod airman26551 22. 1. 2021 17:39

No, rozmyslal som aj nad tym ale takto. Akoze nie som velky hrac ale chcem tam dat MS Flight Simulator 2020 a len ten si ukroji 150 GB a tam by uz tych 256 GB bolo na hrane ak by som si zabudol externe SSD. Ale urcite ten Mac raz pride �
airman26551
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Shandorek 14. 1. 2022 16:33

Ahoj ve spolek. Řeším teď podobný problém jako autor.

Používám Lightroom Classic a mám notebook s Ryzen 5 5600H a 16GB RAM. Lightroom se při úpravě větších fotek (41mpx, cca 80MB RAW) už citelně zasekává, například při úpravě expozice, lokálních úprav atp je tam i sekundová prodleva. Překlikávání ve fotkách taky, aplikace presetu ani nemluvě, to klidně trvá i 5 sekund. Notebook má RTX 3060 a když zapnu akceleraci přes GPU, tak to pro jistotů občas úplně zamrzne, občas se zasekne hlavní náhled atd. Zkoušel jsem navýšit cache, zapnout smart previews ale moc to nepomohlo.

Nějaké tipy a triky prosím? Tak nějak pochybuji, že zvýšení na 32GB mi nějak pomůže.
Shandorek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pemar 14. 1. 2022 16:52

Podle mne se z toho notebooku o moc víc nevytáhne, snad jen z těch nových Apple, je tam kompromis ohledně příkonu a spotřeby, a výkon je krátkodobý, kvůli ne zrovna efektivnímu chlazení.

Nejefektivnější řešení je asi, když si člověk postaví desktop na bázi Ryzenu 7 nebo ještě lépe Ryzenu 9. Ta paměť to o nějaké procento vylepší, ale zázrak to neudělá.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Shandorek 14. 1. 2022 17:45

Chápu, desktop jsem měl, ale teď s tím tak trochu létám po světě, takže to momentálně není možné. Říkal jsem si, že když to autorovi běželo na starší i5 a 8GB RAM né úplně plynule a zdálo se mu, že přechod mezi fotkami se mu zdál pomalý, tak mě by to na tomto mohlo přeci jen běžet trochu lépe :) .. Je ale pravda, že používám větší soubory.
Samsung Galaxy S10 // Sony A7R III + Sony 85mm f1.4 GM + Tamron 17-28mm f2.8 + Sony 50mm f1.8// Lenovo Legion 5 Pro - Ryzen 5 5600H/ 16GB RAM/ RTX 3060/ 2x 500GB NVMe SSD/ 16" IPS QHD displej
Shandorek
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků