Úpravy rawů - geometrie

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod foto1977 20. 6. 2020 15:14

Možná si vyfotil výherní kombinaci do sportky a jedno číslo na kraji je mimo ořez. Nedělní tah se blíží... :)
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jozef6 20. 6. 2020 16:02

Michal855, ano asi vsetky fotoaparaty aj profesionalne RAW editory nevytvaraju fotku z celeho snimaca. Pravdupovediac nerozumiem tomu co ich k tomu vedie. Otvoril som tvoj raw subor pomocou pluingu v IrfanViewe a ukazal mi fotku o velkosti 6112 x 4060. Pritom tvoj Pentax KP oficialne robi fotografie s rozlisenim 6016x4000.
V technickych udajoch fotoaparatov sa uvadza celkovy pocet pixelov a efektivny pocet pixelov. Tipol by som, ze tam bude pes zakopany.
Viem, ze este dcraw vytvara velke fotografie a mozno aj nejake dalsie raw konvertory. Takze ak pouzijes ten IrfanView alebo dcraw, tak zadarmo ziskas trosicku sirokouhlejsi objektiv, napr. z 18 mm spravis 17,5 mm :-)
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Michal855 20. 6. 2020 17:54

díky, tak s tím Irfan View se mi to konečně povedlo, zobrazit fotku celou.
A to u těch ostatních editorů nejde udělat nějáká úprava, třeba něco přepsat v nějakém tom souboru co určuje formáty jednotlivých foťáků, aby to taky zobrazily celé?
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 20. 6. 2020 18:49

Sorry, ale povedz mi jeden prakticky dôvod tejto obsessie!?
landov
Expert

Odeslat příspěvekod OnderCZ 20. 6. 2020 20:05

Také si říkám. Místo takového mordování budu radši myslet na to chci mít na fotce už při samotném focení. Když vím, že nezvládnu udělat přesný „ořez“ samotnou kompozicí, tak si nechám malinkou rezervu pro ořez v editoru. Těch pár pixelů prostě neřeším.
OnderCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Michal855 21. 6. 2020 12:13

Já to nepotřebuju u všech fotek, ale občas chci dostat co nejširší záběr, třeba když budu fotit interiér bytu, tak tam vždycky platí že záběr není nikdy dost široký.

Ještě mě napadla možnost, když fotku otevřu tím Irfanem, a uložil bych ji do formátu TIF, bez komprese a TIF by měl ukládat 16 bitové barvy. Tak pak budu mít fotku bez ztráty dat, kterou můžu upravovat jakýmkoliv editorem rawů stejně kvalitně jako původní RAW?
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 21. 6. 2020 12:14

A co ti brani vyskusat to ?
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 22. 6. 2020 11:42

Michal855 píše:Ještě jsem narazil na zajímavou věc. Už dřív jsem řešil, že editory neukazují v RAW úplně celou fotku, ale kousek ořezávají. Dělají to tak snad všechny editory které jsem zkoušel.


Všechny ne. DxO systematicky zobrazí na všech stranách o dost větší fotku než foťák nebo jiný editory. A je to zcela použitelný (snad jen u ultraširokáčů jsou ty úplný okraje v horizontálním směru trochu měkčí).
Ferin
Pokročilý

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků