PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Kirtap 12. 11. 2022 02:28

feanoor píše:Ano, samozřejmě že pomůže.
Zejména v dávkovém zpracování to bude zcela jinde.
Pokud máš MSI MAG B550 Tomahawk, ta je dimenzována víc než dobře.
Ale na novější Ryzeny, tedy i 9 5950X, budeš muset flashnout BIOS.
Taky budeš potřebovat lepší chladič, tady už se s Freezerem 34 neobejdeš.
Bude to chtít Dark Rock 4 PRO, nebo Noctua NH-D15.
Pokud máš Be quiet! Silent Base 600, tak se ti tam vejde každý z nich.
Vycházím z té sestavy, co jsem kdysi dával, kdyžtak upřesni co máš za komponenty.


Tak upgrade proběhnul, začalo to grafickou kartou AMD Radeon RX6700RT 12Gb (po počátečních problémech s ovládači které mi podpora Amd pomohla vyřešit). Bios se podařilo flashnout bez problémů, chladič jsem váhal, moc se v tom nevyznám, ten údaj TDP o procesoru říká, že má 105W a ten původní chladič má v parametrech napsáno TDP 150W. Takže by to měl asi zvládnout. Nicméně jsem jej teda vyměnil za ten Be queit Dark rock pro, jak jsi navrhoval (je to teda monstrum). Zatím jsem teda neměl možnost jej nějak zatížit takže jede si na 40 st. Bohužel zřejmě jsem narazil na limity zdroje, měl jsem 600W, grafická karta má psáno minimum 650, začalo se mi to sekat a restartovat, pravděpodobně se podařilo poškodit nějaké soubory ve Win 10 a přestaly fungovat a nešlo ani přeinstalovat. Takže čistá instalace W11, už to jede, jen bohužel zdroj 850 dorazí až pondělí. Doufám, že to už bude všechno a nějakou dobu to vydrží.
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ady_h 12. 11. 2022 12:17

Kirtap, aky si mal problem s ovladacom ? Planujem trochu upgrade grafickej karty...mam teraz NVidiu a pozeram po AMD 6700/6800XT, porovnaval som spotrebu a pod veci ... AMD bolo zname tym,ze ovladace sem tam zablbnu, mam osobnu skusenost z pred par rokov kedy mi zly ovladac uplne rozhodil grafiku,myslel som,ze to uz vyriesili :/ U Nvidie su dve moznosti, ovladace Studio na pracu a potom zamerane na hranie

Su niekde nejake testy kde sa porovnavaju graficke karty pri "praci" ? vsade len zatial hry, to ma az tak nezaujima.
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kirtap 12. 11. 2022 13:15

Nefungovaly mi masky v LR (Win10 a někdo se tam ozval že ani v 11), po nainstalování předešlé veze ovládačů to začalo fungovat. Když jsem to napsal do fóra Amd, tak se ozvali a po novém nainstalování to už fungovalo. Nevím jestli provedli nějakou úpravu, teď to funguje bez problému i v Win11. Jiné potíže jsem nezaznamenal. Podle jakéhosi Benchmarku si stojí velmi dobře.
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 14. 11. 2022 08:01

S upgradom grafickej by sa mozno oplatilo mesiac-dva pockat, prave v tejto dobe prichadzaju na trh novsie modely a napr. AMD ma konecne novy modernejsi Media Engine a mozno bude mat aj lepsiu podporu pre pracu vo foto/video programoch (doteraz boli na to vhodnejsie karty od nVidia - aspon co sa tyka Adobe (a DaVinci Resolve) programov). Predaje im zacnu asi o mesiac, snad budu coskoro aj testy.
Tu sa da najst vela pracovnych testov GPU: https://www.pugetsystems.com/all-articl ... ideo-cards
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kirtap 14. 11. 2022 11:38

Bohužel jsem nemohl čekat, musel jsem to řešit hned a stejně jsem tu informaci nevěděl. Při koupi GA od AMD jsem vycházel z informace (sice několik let staré, ale od odborníka v této oblasti) že právě AMD využívá knihovny lepší pro práci s PS a LR, opengl, nepletuli se, ale všechno může být od té doby úplně jinak.
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 14. 11. 2022 12:24

Kirtap
neboj, udělal jsi dobře s tím lepším chladičem, Freezer 34 by byl v extrémní zátěži a velmi hlučný, Dark Rock Pro 4 je úplně jiná liga, budeš na tom s hlučností v zátěži zcela jinde. Jo, monstrum to je ;-)
Zdroj samozřejmě nutno silnější, pokud jsi koupil tuhle kartu, 850 Wattů bude ok, doufám že jsi vzal něco kvalitního.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar. 14. 11. 2022 18:45

Jako chladič na chlazení Ryzenu 7950x bych si vybral Arctic Liquid Freezer II 420 mm nebo Noctua NH-U14S (do 40% výkonu chladí dobře, ale při potřebě chlazení okolo 165 W už bych asi potřeboval aby šel na 100%, což znamená poněkud vyšší hluk).

Na tyhle méně výkonné procesory bych to asi moc neřešil, ale těm levným bych se vyhnul.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kirtap 14. 11. 2022 20:52

feanoor píše:...doufám že jsi vzal něco kvalitního.


Tak za tu cenu doufám, že je: https://www.czc.cz/seasonic-focus-gx-850-850w/305099/produkt
už je doma, jen není čas ho nainstalovat, snad zítra.

-- 14. 11. 2022 20:57 --

Pemar: vycházím z toho, že běžná práce s fotkama nepotřebuje zas tak vysoké výkony abych musel používat vodní chlazení. O přetaktování neuvažuji, na limity snad tak brzo nenarazím.
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 14. 11. 2022 21:08

Kirtap
jo, to je moc dobrý zdroj...
a vodní chlazení vůbec nepotřebuješ.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod monikash 15. 11. 2022 06:55

Hlavně aby se vešel do bedny. Koupila jsem si BeQuite a měla jsem co dělat, aby se mi vešel do největšího Zalmana, co mám.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar. 15. 11. 2022 06:57

Vzduchem se dá uchladit skoro totéž, co vodním chlazením, ale u většího výkonu jen za cenu masivního nasazení větráku. Mně k většímu výpočetním výkonu dohnaly ty odšumy a DxO (které je jinak podle mých představ), vadilo mi čekání, než to počítač “zchroupe”, zbytek byl relativně OK.

Ale je to také past, protože přes všechny marketingové kecy je to pořád tak, že výkon dnes nejde zajistit bez masivního příkonu a tomu odpovídajícího chlazení, cokoli jiného je založené na nějakém kompromisu, který se dříve nebo později projeví, asi nejnadějnější z nich jsou ty Neural enginy.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 15. 11. 2022 07:47

Je fakt, že v dnešní době se může takový počítač zapínat jen na noční proud. ;-)
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kirtap 15. 11. 2022 09:27

Pemar: Odšumování nedělám, teda ne nějaké speciální.
Monikash: mám 20 hodin denně a právě mi přišlo do emailu požadavek na odsouhlasení rozvržení fotovoltaických panelů ;-]
Tak se už jen zbývá naučit, že v noci když slunce nesvítí, se má spát a ne pracovat :hm
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yorg 15. 11. 2022 10:11

monikash píše:Je fakt, že v dnešní době se může takový počítač zapínat jen na noční proud. ;-)

To už taky ne. Sazba pro nízký tarif je na haléř stejná se sazbou pro vysoký tarif. Na druhou stranu, ušetří na vytápění bytu.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 15. 11. 2022 12:07

Ještě že máme dvě jaderné elektrárny :roll:
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků