tomashr píše:Tak že by to Macbook před 6ti lety neuměl je nesmysl... Samozřejmě to šlo (i před 10ti lety), přímo v OS (i RAW), ani se nemusí jít do žádné aplikace. Při využití aplikací se možnosti dále rozšíří - Adobe Bridge (bezplatné), rychlé prohlížeče jako Xee, jen si vybrat.
Napadá mne jediná možnost, kdy by nastal problém - při prohlížení RAW, pokud by šlo o nějaký nepodporovaný přístroj, Apple RAW v systému má občas nějakou divnou mezeru, ale není toho moc (a třeba Bridge řeší i toto).
A teď k iPadu - tak v první řadě to opět jde i přímo v systému stejně jako na Macu. Otevři Files, připoj kartu a obrázky lze přímo procházet, zase včetně RAW. Přesně jak sám píšeš, triviální to je na iPadu s USB-C, na starších s Lightning to jde s redukcí a má to pár háčků.
Pak jsou různé aplikace, třeba je na iPad dostupné známé ACDSee, ale popravdě pro popsaný požadavek na browsing vlastně nepotřebuješ vůbec nic a přímo ve Files to uvidíš slušně.
Jinak tedy vyzkoušeno to mám s kartou v čtečce, pro připojení foťáku kabelem to asi půjde také, pokud se tváří jako mass storage. U jiných protokolů po kabelu je to jak u čeho, co vím, tak třeba u starších Canonů se to někdy muselo stahovat po kabelu do počítače i ve Windows a to jen v patřičné aplikaci Canon. Čtečka je jistota
EDIT - jen pro ilustraci screnshot pořízený právě teď na iPadu Air M1 - Lumix S5 připojený USB-C kabelem v režimu mass storage. RAW snímek zobrazený přímo ve Files, šipkou (či prstem) tam a zpět se listuje na další...
Tomáši měl bych k tomuto tématu ještě jeden rychlý dotaz. Pokud připojím fotoaparát přímo k iPadu ja Mass Storage a prohlížím si fotky přímo na kartě ve foťáku, nevytváří si Apple nějaké pomocné systém nové soubory na kartě jak to třeba dělá Mac Book?