PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar. 30. 5. 2023 08:35

Pokud vím, tak zátěže u posledních Ryzenů také stouply, ale jsou tam technické problémy při přetaktování, proto jsem ještě zůstal u Intelu, i když mne už dost štve.

On mne začal vadit i ten koncept té velké 50 kg bedny, která sice má výsledek rychle, ale tichá není ani náhodou. A takové ty výhody, jako třeba čtečka na CD/DVD použiji tak jednou ročně, možnost snadno upgradovat CPU nebo GPU nebo paměti jsem použil jednou, tablet, telefon a notebook mám od Apple, takže přejít na jeden systém vypadá jako dobrý nápad. Navíc je to obtížně přenosné i z pokoje do pokoje, je to velká a těžká kraksna.

Co se týče toho řešení přes Apple studio, asi nejlepší by bylo počkat na M2 verzi, ale není to nutné, u CPU problém nevidím, to 20-ti jádro šlape solidně. Problém vidím u GPU, tam bude výkon někde na úrovni 3080. Tohle by mohly u některých úloh typu odšum vykompenzovat neuronové sítě, bohužel nemám možnost to v Real life režimu otestovat.

Každopádně to mám na bucket listu a jakmile se rozhodnu pro výměnu, zkusím jít tímto směrem a pak dám vědět, jestli to fungovalo nebo byly mé předpoklady udělané na nereálném základě.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 30. 5. 2023 10:34

Pemare, jak tak čtu diskuzi, tak naprosto nechápu tvá rozhodnutí, to je ode zdi ke zdi. Podle toho co píšeš, tak si kvůli 5% výkonu navíc přetaktoval GPU tak, že žere dvojnásobek a stěžuješ si na hlučnost a hmotnost toho monstra.

Na druhou stranu uvažuješ o Apple studiu, které je zavřené v malé krabičce a principiálně má spoustu omezení.

Přitom 4000 řada nVidií se teď velmi zlepšila jak ve výkonu, tak efektivitě. Pochybuju, že GPU v Apple studio nabízí lepší poměr výkon/žravost. A zrovna v tomto se ukazuje ta obrovská výhoda mít možnost upradu HW. S novou generací GPU není potřeba měnit celý komp. A je možné mít dimenzované chlazení podle potřeby.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar. 30. 5. 2023 11:23

Já jsem si dal za cíl, aby ta sestava měla výkon s rezervou na 3-5 let a za tím cílem jsem šel důsledně, tomu jsem přizpůsobil nejen CPU a GPU, ale i ostatní komponenty a nemohu říci, že by to po této stránce nefungovalo. Řešitelné jsou i ten hluk a kompatibilita, v případě malé zátěže mám nastavené větráky na malé otáčky a přes One Drive a iCloud mám vyřešené i předávání souborů mezi systémy. Neřešitelná je velikost a hmotnost, cpát to do menší skříně by vedlo k problémům. Mám pochybnost o tom, zda mi něco přinášejí Windows, nemám problém přejít na Linux nebo já MacOS, pod MacOS poběží všechny mnou používané fotoaplikace bez nějakého doprogramování.

Celé je to o tom, nepřejít na větší rozlišení nebo něco, co si vyžádá větší výkon. Že ten Apple má slabiny, to je mi jasné a je to důvod, proč ho ještě nemám na stole. Poměr výkon/žravost by měl být výhodou Applu.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 30. 5. 2023 12:22

ja som nateraz skoncil u ntb Lenovo Legion 5 Pro s AMD Ryzen 7 5800H, 16RAM, 2x 1TB SSD a RTX 3070 8GB 140 W s 16"2k LCD.
vykon ma v nicom neobmedzuje, mechanicky v poriadku, Windows 11Pro stabilny, akurat to ma 2,5kg, je to na stole ako "desktop" s 27"2k Dell.

pozeral som aj na M1/M2, v podobnej cene, bude to lahsie (ntb) a menej hucat (vobec, pri pasivnom chladeni).
len neviem, ci sa to vyrovna tej RTX.

ale skor som nauceny roky klikat vo Windows aj poslepu, naopak macOS bol pre mna iny, ked som za tym chvilu sedel. podobne sa "trapim" aj so sluzobnym mobilom iPhone, je to proste ine ako moj sukromny Android (jedno aku znacku som uz mal)
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 30. 5. 2023 12:33

Pemar: To bude asi ten problém, že si chtěl mít rezervu na 3-5 let a vypadlo z toho 50kg monstrum s vodním chlazením. Daleko efektivnější mi přijde postupně upgradovat. Ušetřit peníze a hmotnost na přetaktování a vodním chlazení a po dvou letech koupit novou grafiku. S nepřetaktovanou rtx 4070 by ten komp byl výkonější a míň by to žralo.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar. 30. 5. 2023 13:32

Ty postupné upgrady jsem vzdal, protože po chvilce člověk zjistí, že musí vyměnit kvůli kompatibilitě desku, paměti … a pak už preferuji vyhodit to všechno a dát všechno tak, aby to spolupracovalo. A měnit počítač po 1-2 letech se mi také moc nelíbí, je to zbytečná práce navíc, člověk se zbavuje i toho starého, ten interval 3-5 let mi přišel jako dobrý nápad, fungovalo to v době, kdy pokrok v čipech a kartách byl založen na technologiích a ne na zvyšování TDP. Začalo to skřípat až v době, kdy Intel zaspal a doháněl to hrubou silou. Chvilku bylo lepší přejít na AMD, ale to mi přijde, že jde ve stopách Intelu, proto mi dává smysl dát šanci Applu, který jde směrem k 3nm technologii.

Výměna 2080 Ti za 4070 by sama o sobě smysl dávala, ale kromě toho tam mám žravý i9 a DDR4 paměti, což je také na výměnu.

S iPhonem a iPadem problém nemám, ale u MacOS se někdy trápím, když něco detailnějšího měním v nastavení systému, naposledy to bylo FTP.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 31. 5. 2023 16:58

Mám divokou myšlenku nechat Apple Studio Ultra doma, odjet na dovolenou někam do ciziny jen s iPadem Pro a pracovat s Apple Studio Ultra z iPadu na dálku přes Parallels. Zní to naprosto šílené a příliš komplikovaně, ale ta myšlenka odjet sbalený nalehko a přitom mít k dispozici výkonnou mašinu na zpracování fotek mi přijde zajímavá.

Asi je to hlavně na tomashr, ostatní asi moc zkušeností tohoto typu mít nebudou, ale pokud budu dost rychlé připojení, tak nevidím moc důvodů, proč by to nemělo fungovat. Dnes i v takovém Thajsku nebo podobných lokalitách rychlé připojení je. Víceméně to chci jenom na Topaz a DxO, zbytek úprav udělám relativně v pohodě v iPadu.

GPT mi na otázku tvrdí, že to fungovat bude a že Studio Ultra i takto připojené výkonem zadupe MacBook Air do země, že mohu očekávat až 96% výkonu Studia Ultra, jen musím počítat s prodlevami v řadu milisekund.

Nemáte to někdo vyzkoušené ? Z iPadu ovládat Mac přes Parallels, ztráta výkonu, odezvy, … nechce se mi kupovat Apple Studio a Parallels, abych to vyzkoušel.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 31. 5. 2023 17:07

Ja mam ešte divokejsiu myšlienku. Choď na dovolenku, foť co ti srdce raci, potom užívaj dovolenku s rodinou...a úpravám fotiek sa venuj po dovolenke :-)
...sorry za OT, ale mňa by takáto dovolenka prudko nebavila.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod monikash 31. 5. 2023 17:28

Jo, a když se ti některé záběry nepovedou, tak aspoň víš, kam jet/letět na příští dovolenou. :-)
Ale jinak s Landovem úplně souhlasím. Člověk si má o dovolené odpočinout a zregenerovat. Stačí, že se honíme za povedenou fotkou po zbytek roku. ;-)
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar. 31. 5. 2023 17:47

My to většinou spojíme s oddychem. Ráno vyrážíme na nějakou aktivitu a pak se vrátíme a pak něčím vyplňujeme ten čas oddechu, abychom jen neleželi a nechlastali, předstíráme nějakou činnost, manželka kouká na seriály a já třeba upravuji fotky, případně jdu nějaké dodělat, když je třeba zrovna pěkný západ slunce. Pak ale stejně přijedu po skončení dovolené domů, nahraji RAWy do desktopu a opravím to, co moc šumí nebo co má posunuté barvy. Notebook už dlouho nechávám doma, přijde mi na cesty příliš velký a těžký, i manželka vozí jen iPad.

Ta myšlenka iPad a vzdálený desktop na úpravu fotek mne láká, ale možná je to slepá cesta. Možná bych to mohl vyzkoušet na desktopu, ale tam mám Windows a ty se budou z iPadu asi ovládat hůře, než MacOS.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 1. 6. 2023 06:04

pemar. píše:Mám divokou myšlenku nechat Apple Studio Ultra doma, odjet na dovolenou někam do ciziny jen s iPadem Pro a pracovat s Apple Studio Ultra z iPadu na dálku přes Parallels. Zní to naprosto šílené a příliš komplikovaně, ale ta myšlenka odjet sbalený nalehko a přitom mít k dispozici výkonnou mašinu na zpracování fotek mi přijde zajímavá.

Asi je to hlavně na tomashr, ostatní asi moc zkušeností tohoto typu mít nebudou, ale pokud budu dost rychlé připojení, tak nevidím moc důvodů, proč by to nemělo fungovat. Dnes i v takovém Thajsku nebo podobných lokalitách rychlé připojení je. Víceméně to chci jenom na Topaz a DxO, zbytek úprav udělám relativně v pohodě v iPadu.


Mě to přijde trochu jako nesmysl - myslím pro tento účel... Podobné postupy jsou zcela běžné třeba pro vývojařinu atd., ale u práce s obrazem konvenčními programy je to docela opruz. Narazíš už při uploadu, říkáš "rychlé připojení", ale na kolika místech budeš mít fakt rychlý upload? Já ani doma nemá nějak zázračný, při nesymetrickém kabelu jen 50Mb/s - spočti si to pro 10GB dat, budeš někde u půl hodiny, ale jsem přesvědčen, že to většinou bude daleko horší.
Dobře bude pak fungovat nějaká dávková korekce typu DXO PureRAW, to jo, tam se využije plný výkon a přitom na tom není co sledovat. Ale cílená editace fotek narazí na pořádnou latenci ve zobrazení, ona tam nějaká akcelerace je, ale nepočítej, že změny uvidíš stejně plynule jako lokálně. Je to o zobrazení, výpočty skutečně pojedou prakticky na 100%.
Mimochodem Parallels Access funguje i proti Windows a mám pocit, že v té akceleraci dost podobně, takže vyzkoušet to asi můžeš ihned...

Já bych doporučil spíš zkusit nějaký workflow přímo s iPadem Pro. Co třeba zapomenout na ty "principiální kecy" proti Adobe a zkusit si LR v té cloud verzi s iPadem? Z hlediska pružnosti práce je to hodně dobré a na iPad to moc alternativu nemá. Dokonalé to není, sám taky kvůli jistým výhradám pořád jedu raději LR classic, ale já taky neužívám iPad. Pokud bych ho užíval, tak bych asi názor změnil. Třeba Honza Březina (Alisczech) takto na cestách pracuje primárně a má o tom i pár videí. Můžeme si o něm fotograficky myslet ledacos, ale pro travel postupy je docela etalon, on je na cestách prakticky pořád a praxe v tomto má hodně...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 6. 2023 07:14

Já nechápu, že dokážete na tom IPadu nějak smysluplně editovat fotky.
Mě to prostě nejde :-)

V tom máte můj obdiv.

Já bych na to volil MB Air nebo nějaké ty mašinky, jak psal Flor.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 1. 6. 2023 07:22

Já iPad momentálně neužívám, ale jde to - dá se použít i tužka a tak. A třeba v LR pro iPad při připojené klávesnici s touchpadem jedeš vyloženě jako na desktopu - myslím vážně, tohle jsem zkoušel.

Jinak ale osobně mám právě MB Air a nic neřeším. Podle mne to je na cesty optimum - výkon stačí (pro normální lidi na vše, pemar by jistě "pyčov.l" :-) ), výdrž dlouhá a je to plnohodnotný OS.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 1. 6. 2023 07:38

Vzdálený přístup je ok do té doby než přestane stolní počítač fungovat (zamrzne, vypnou proud, porucha APC). Takže pro jistotu nechat někoho z dovolené, aby byl doma a jistil provoz PC.
V práci taky musí být někdo, komu můžu zavolat do jiného kanclu z pohodlí svého domova a požádat o kontrolu PC, eventuálně připojení... :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 6. 2023 07:57

Mě se to nelíbí vizuálně, jinak technicky to zvládám

Ta klávesnice to ovšem zase posouvá k tomu Airu, že :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků