PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar. 28. 1. 2023 08:28

Apple to má jak u čeho a podle toho, jaké aplikace na něm běží. Na MacBooku používám jen prohlížeč a fotografické aplikace, na iPadu se hodně dívám na videa a na iPadu mi hodně běží CarPlay a muzika. Celkově je battery management u Applu jeho silnou stránkou, telefon mi běží den a zbytek cca 2 dny.

Výkon MacBooku je průměrný nebo jen lehce nadprůměrný do chvíle, než software začne využívat Neural Engine, pak se najednou výkon přiblíží výkonnému desktopu, tohle je vidět třeba na DeepPrime od DxO a M1 je oproti Intel verzi obrovský skok dopředu. Dříve jsem měl třeba 13s na notebooku a 50s na MacBooku, s Neural Enginem se dostanu pod 25s a to je opravdu znát, to jsou časy mého záložního notebooku.

Nicméně můj plán byl se MacBooku pro úpravy fotek zbavit a přejít kompletně na iPad Pro, který má výkonu dost a je o hodně vice nositelný, Apple sliboval sjednocení MacOS, ale zatím aplikace z notebooku nejdou na iPadu jednoduše pustit a třeba DxO nebo Topaz pro iPad nejsou.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 28. 1. 2023 09:04

lennyl_2 píše:widnows si zaseka instalaciou balastom uzivatel, tak ako aj apple, nie?

Ne tak docela... Řešení instalace aplikací v konceptu MacOS ve spojení s tím, že Apple víc u vývojářů vynucuje "korektní chování" vede k tomu, že je daleko méně případů, kdy něco fakt dělá v systému binec a snižuje výkon i když to zrovna není spuštěno. Ne že by se to nedělo vůbec, ale je to zkrátka proti Windows daleko méně časté.

Jinak obecněji k tomu výkonu - tohle nakousl pemar správně, u Applů s jejich M1/2 procesory jsou klasické benchmarky trochu zavádějící, situace se dost změní při použití opravdu plně optimalizované aplikace která využívá všechny podpůrné části procesoru (neural, kodeky, ale i lepší využití GPU části atd.). Zrovna aplikace kolem focení jsou v tomto vesměs velmi dobré a situace se stále vylepšuje a je to hodně poznat. Důležité je, že díky jednotnosti procesorů jsou optimalizace "prostě funkční", což u PC světa zdaleka neplatí, už jen změny driverů často vedou k značné změně...
Ve výsledku je pak i totálně lowend konfigurace MB Air s 8GB RAM v Lightroomu velmi příjemná a použitelná zcela bez problému, stroj s 16GB RAM a M1pro pak pracuje vyloženě s rezervou.
Ironicky bych dodal, že hlavní vadou Macu je, že je s ním nuda - prostě to funguje a člověk si odvykne něco řešit a být neustále ve střehu :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 28. 1. 2023 11:07

pemar. píše:Ty panty na Lenovo jsou tragédie, vylomil se mi i na X1 Carbon. Podle mne jsou konstrukčně poddimenzované.

U toho Reikanu mohou hrát roli megapixely a megabajty, na D500 se mi notebook také nesekal, ale na D850 ano a na Z9 už jsem ho ani nezkoušel (šel z domu). Horší je i výdrž na baterii (o 18h si můžete nechat zdát) a výdrž baterie (za dva roky provozu jsem ji musel měnit).


Z toho co se píše o Applech mám občas pocit, že do Apple zařízení se dávají nějaké magické komponenty. V tomto je marketing Applu nepřekonatelný.

Stačí si ale vygooglit co se do Applů reálně montuje. Baterky jsou od čínské Amperex technology a displeje dodává především Samsung. Tzn. nic speciálního, co by ntb ostatních značek neměly. Podle recenzí Probook s AMD 5800U taky vydrží 18 hodin. Podle aktuální potřeby výkonu se parkují nevyužívaná jádra, snižuje se takt, atd. Toto už mají Windows dávno zmáknuté.

HW akcelerace video kodeků je dnes naprostý standard, nic speciálního. Nová generace Ryzenů má Vector Neural Network Instructions a už je pro ně optimalizovaný Topaz - https://www.hwcooling.net/en/why-is-zen ... els-doing/

Lightroom a obzvlášť Photoshop nijak zvlášť náročné na výkon nejsou, pokud se tedy nepracuje s nějakým extrémním rozlišením fotek. Na PC platformě na ně v pohodě stačí notebook za cca 20 tisíc, nejspíš i míň.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bosonozka 28. 1. 2023 11:57

Ze zvědavosti - jak si stojí Apple Mac mini (M2 základní verze, 16 GB RAM, 512 SSD) proti desktopu s Windows? Ty Mkové procesy od Applu mě zaujaly, ale jestli k tomu je potřeba dokupovat originální klávesnice, myš (co jsem četl, tak pravé tlačítko myši je u Maců řešeno jinak) a určitě ještě externí disk, tak se to třeba proti Ryzenu 7600 vč. dedikované 8GB+ grafické karty dost prodraží..? Ne že bych postrádal výkon, ono je skoro všechno, co používám, víceméně plynulé i s Ryzenem 3600,
bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 28. 1. 2023 12:11

Hele nevěř na pohádky applehaterů... Klávesnice a myši jsou samozřejmě kompatibilní a jde připojit jakákoli, pravé tlačítko se chová stejně už minimálně 20let (jo, kdysi byla apple myš jednotlačítková, ale to je fakt dáááávno) atd.
Externí disk se k tomu určitě hodí, ale opět bude zcela standardní a levný (nějaký M2 NVMe SSD s jakoukokoli rozumnou USB-C enclosure). U disku máš spíš volitelně výhodu v možnosti něčeho dražšího s plnou podporou Thinderbolt 4, ale to není žádná povinnost.
Porovnání už se tu nakleplo - opravdu bych se o výkon nebál...
Osobně bych jen možná uvažoval o té základní sestavě s M2PRO, sice to je proti tomu, co uvádíš, cca 8 tisíc navrch, ale výkon GPU celkem naroste, CPU také (byť o něco méně), ale není to nezbytné.

Ovšem jestli ti to stojí za to fakt netuším, to musíš posoudit sám...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bosonozka 28. 1. 2023 12:21

Díky za info. Uvidím časem - ta sestava, co mám, není špatná, takže by asi stačilo časem nějaké omlazení.
bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 28. 1. 2023 12:28

Tak Ryzen 7600 je výrazně výkonější - https://www.cpu-monkey.com/en/compare_c ... en_5_7600x.

Pokud chceš desktop a nepotřebuješ ho nějak přenášet, tak je obecně Mac mini nesmysl. Mala krabička s omezenými možnostmi chlazení a rozšíření.

Plnohodnotný desktop má oproti Mac mini výhodu v možnosti osadit pořádný chladič a uchladit i výkonný CPU. Taky osadit libovolně výkonou grafickou kartu, mít přímo na sběrnici HDD, víc SSD disků, v budoucnu rozšířit RAM. Ty možnosti jsou oproti malé krabičce (s napevno napájenými komponentami) v podstatě neomezené. A cenově to taky vyjde úplně jinak, protože nemusíš kupovat 8GB RAM od Applu za 6 tisíc kč.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar. 28. 1. 2023 13:18

Neporovnáváš náhodou desktopový procesor s laptopovým? To je úplně jiná liga, minimálně 65 W TDP, účinnější chlazení, …

Bavíme se o notebooku, to je jiná liga. A bavíme se o benchmarkových aplikacích a ne o aplikacích optimalizovaných na ARM. I tak si vede Apple v tomhle měřítku dobře, zejména M2:

https://nanoreview.net/en/cpu-compare/a ... zen-5-7600

To zajímavé je totiž, až když budeš porovnávat Lightroom nebo Topaz, kde u optimalizované verze to u Apple funguje zatím lépe, to je vidět třeba na testech DxO DeepPrime, kdy si Ryzeny nevedou moc dobře, pokud nemají silnou externí grafiku.

Jak jsem ale psal, na náročné věci mám desktop, u Applu by to byl ekvivalent Mac Studio Ultra.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 28. 1. 2023 14:39

Flor.cz píše:Plnohodnotný desktop má oproti Mac mini výhodu v možnosti osadit pořádný chladič a uchladit i výkonný CPU. Taky osadit libovolně výkonou grafickou kartu, mít přímo na sběrnici HDD, víc SSD disků, v budoucnu rozšířit RAM. Ty možnosti jsou oproti malé krabičce (s napevno napájenými komponentami) v podstatě neomezené. A cenově to taky vyjde úplně jinak, protože nemusíš kupovat 8GB RAM od Applu za 6 tisíc kč.


Tyto možnosti na svém desktopu mám, ale protože již skoro 20 roků jde IT mimo mne, tak vím, že tuto možnost nevyužiji. Naposled jsem takto rozšiřoval svůj počítač o CD vypalovačku.

To mi malá tichá krabička Mac mini přijde jako super v porovnání 10 kg hlučnou bednou pod stolem, kterou mi kolega prý navrhl jako tichou s velkým nízkootáčkovýpm ventilátorem.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 28. 1. 2023 15:18

Ten MacMini je něco jako notebook bez monitoru a klávesnice (musí mít externí), není to primárně stavěné na výkon. Je to malé, lehké a tiché. Takový kočkopes. Notebook je rozhodně přenosnější, ale pokud má člověk klávesnici a monitor z dřívější sestavy, tak to může být dobré řešení pro domácí práci.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 28. 1. 2023 15:42

Hele Mac Mini nepodceňuj... Je docela hodně situací, kdy někdo chce stolní počítač, ale je limitovaný místem. Zájem o malý odběr i u desktopu je pak v dnešní situaci s energiemi také zcela běžný. Přitom ale Mac mini ten notebookový procesor docela pozvedne - chlazení je přeci jen o dost lepší než v notebooku, což omezí throtling při delší zátěži. A dražší varianta s M2PRO má na takové mrně až neskutečně dobrou výbavu portů, třeba 4x plný TB4 fakt není běžné ani u velkých desktopů.
Ano, je to kočkopes ve smyslu hybridu notebooku a desktopu, ale podle mne to vůbec není ve výsledku špatné, práce to odvede strašně moc.
Sám momentálně Mac mini nemám a ani s ním nepočítám (měl jsem s Intelem, který skončil u manželky), protože jedu prioritně na noteboocích, které případně připojuji k velkému monitoru (mám vlastní MB Air M1 a k tomu "nadupanější" pracovní MBP14 M1, který případně mohu také použít na fotky).
Ale nemít i ten pracovní notebook, tak si popravdě si říkám, že by nejspíš kombinace Mac mini s iPadem na cesty byla dost možná lepší a přitom cenově lepší než "nadupaný notebook".
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fotofanda 28. 1. 2023 16:31

Nový Mac mini M2 Pro mne zaujal, ale nepotřebuji ho. MBA M1 mi na DXO, Affinity Photo a Office po připojení k 4K monitoru, externí klávesnici a myši úplně stačí. Pro nerozhodné monitor ani klávesnice nejsou Apple. Jsou to běžné produkty Dell a Logitech.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 28. 1. 2023 17:33

Ještě faktická poznámka ke klávesnicím - ono se někdy něco standardního značí jako "pro MAC", příklad tento Logitech https://www.alza.cz/logitech-mx-keys-pr ... 3.htm?o=13 . Ale je to jen o optimalizaci popisků, ne o základní funkci, v reálu tento Logitech "pro Mac" v pohodě funguje i s Windows počítačem, stejně tak naopak verze této klávesnice "pro PC" ( https://www.alza.cz/logitech-mx-keys-cz ... 64.htm?o=1 ) funguje i s Apple. Tohle skutečně problém už není (odhadem těch cca 20 let bude sedět).

Mimochodem zrovna ty odkázané Logitech MX vůbec nejsou špatné - v tomto případně lhostejno zda pro MAC či PC...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fotofanda 28. 1. 2023 17:57

Ano Tomáši vyšpiónoval jsi mne. To je přesně ta klávesnice kterou mám. Používám ji pro PC i Mac a potisk kláves má pro oba systémy.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 28. 1. 2023 18:20

Ja mám logitech craft, lepšiu klávesnicu som v živote nemal.
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků