PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 27. 1. 2023 07:13

Kirtap - jedna věc je, že zrovna ta hláška "složka jen pro čtení" někdy slušně kecá a znamená něco úplně jiného, třeba že se snaží zapisovat do nějakého neexistujícího místa a napíše místo toho tuto zavádějící věc (variant je více) :-(
Jinak ale první pokus, který stojí za vyzkoušení, je pustit instalační program jako admin (česky "pustit jako správce"). Optimálně asi otevřít jako správce příkazový řádek (cmd.exe) a z něj pak spustit instalaci, to mi přijde občas účinnější než spustit jako správce přímo instalátor.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 27. 1. 2023 08:27

Občas u téhle hlášky pomůže programy instalovat znovu, tuhle chybu někdy vyvolá i antivirový program, když dojde k zavirování.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod red_dwarf 27. 1. 2023 14:50

pemar. píše:Nekompatibility jakého SW na Apple? Mám HP Elitebook.


No tady nebudu nic vymýšlet, spíš je to obava z toho co by kdyby a taky trochu "ono se to říká" :-) Spíš si možná raději hážu klacky pod nohy sám sobě, než abych rovnou skočil do nových vod :-)

tomashr píše:
red_dwarf píše:S MacBooky zkušenost nemám, samozřejmě jsem přesvědčený, že pro grafiku je to určitě skvělá volba, ale nic od Applu nevlastním a momentálně neplánuji a bojím se nekompatibility softwaru, který používám, nebo používat budu. Přeci jen v tomto ohledu je Win lepší, ale samozřejmě jinak si myslím, že Apple skvělá volba.


Zrovna u grafiky není u Apple moc co řešit, podpora spíš lepší (jo, chybí Zoner, ale ten snad nikomu nechybí :-P ).
Chci ale podotknout, že když se na dnešním Macu s ARM spustí ve virtualizaci (asi nejlépe Parallels) WIN11ARM, tak to chodí až neskutečně dobře a kupodivu včetně emulace Intel aplikací - pokud už se najde nějaká utilita, která je fakt jen Win only a náhradu nemá, tak to lze vyřešit takto, nestojí to tedy tak docela v duchu, že nic z Windows nebude k dispozici. Nijak tě k tomu neukecávám, zadání jsi v prvním dotazu dal jasné, pouze upozorňuji, že tohle je takový vžitý omyl a ve skutečnosti je možností více.


Zoner určitě nepotřebuji. Vše co potřebuji je Photoshop a Lightroom, zatím. Dále Office a to je asi tak všechno, co momentálně nejvíce používám. Sem tam se samozřejmě něco najde, ale jsou to spíše takové nahodilé aplikace, které nepoužívám pořád. Hráč už nejsem, spíše si občas koupím nějaké klasiky, které zvládne i můj starý notebook, ale s těmi bych se asi rozloučil (nebo si je nechal na starém notebooku...) -: samozřejmě při přechodu na Mac.
Roubování Windows na Mac mi přijde takové až kacířské, raději bych využíval buď to a nebo to, ale už jsem také slyšel, že to je případná volba.

Pokud se bavíme o cenovce 40,000 Kč, jde sehnat nějaký Mac, který bude konkurence schopný ostatním výrobcům za 40K? Asi hloupá otázka, ale snad chápete, jak to myslím...

Moc děkuji všem.
red_dwarf
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pemar. 27. 1. 2023 15:26

Neříkám, že se nemůže něco vyskytnout, ale jsou to vesměs speciální programy, třeba MailStore pro archivaci mailů nebo zmíněný Zoner, všechny významné programy jsou jinak na obou platformách a i ty pouze na Windows jdou spustit přes Parallels. Na MacOS si člověk zvykne relativně rychle, na začátku jsem si trochu zvykal na drag&drop, ale to už je dnes i ve Windows. Rychlost mi přijde plus minus stejná jako u Windows, doporučuji aspoň 16 GB RAM kvůli omezené rozšiřitelnosti.

Moje dcera studuje datovou analytiku a úplně v pohodě jí stačí MacBook Air. Ten vyjde s M1 procesorem, 512 GB SSD a 16 GB RAM na nějakých 42 tisíc a za to člověk dostane skvělý displej a nadstandardní klávesnici a podstatně větší morální a fyzickou životnost, než by měl s nějakým Dellem nebo HP, o Lenovu nebo Asusu nemluvě. Utáhne to všechny programy na úpravu fotek, co používám (vesměs náročné na výkon), nikde se to nekouše a neseká, ale na desktop v hodnotě 100 tisíc a více to nemá.

Windows na Macu přes Parallels fungují (jako všechno ostatní, člověk si odvykne řešit nefunkčnosti toho či onoho), ale má to smysl, jen když bez nějakého Windows programu neumíš žít (u mne MailStore).
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod red_dwarf 27. 1. 2023 15:49

Moc děkuji za tak obsáhlou odpověď!

Přemýšlím o tom čím dál víc, to nebudu lhát. Zvláště když mám nyní ještě možnost koupit rok starý Macbook 14" M1 Pro 2021 za 40 tisíc...to jsem opravdu nalomený...
red_dwarf
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pemar. 27. 1. 2023 16:15

To by mohla být relativně bezriziková transakce, výrobky Apple se dobře prodávají i jako použité.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 27. 1. 2023 18:06

Oproti i7-12700H je ovšem Apple M1 i M1 Pro výrazně pomalejší - https://www.notebookcheck.net/M1-Pro-vs ... 596.0.html

O Apple se říká, že je skvělý na grafiku, ale přitom Apple nenabízí takový základ jako je matný displej. Upravovat fotky na lesklém displeji, kde se odraží okolí, to je za trest.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 27. 1. 2023 18:29

pozrel som si ten prehlad o intel i7-12700H vs M1, netusil som, co napechovali do toho intelu, ma to az 14jadier dokopy vs 8 v M1. tie testy vychadzali lepsie na inteli, asi to dohana aj tym taktovanim.
druha vec bude, ze snad kazdy ntb s tym intelom bude hucat pri zatazi. naopak na apple by mne vadil ten leskly display s odrazmi.

k samotnemu sw, ja by som nechal tak win aplikacie a instaloval iba mac verzie na apple, ta M1 slape pekne, videl som to u kamosa na photoshope (tusim ma iba tu 8GB RAM verziu ak sa nemylim)

EDIT: pozeram napr. na Alzu, co stoja ntb a ake su dostupne, ziadna slava teda.
https://www.alza.sk/macbook-air-13-m1-s ... 252393.htm
16GB RAM/512GB SSD, pamat uz nerozsiris, preto 16GB a disk 256GB interny mne je malo, pytaju 1.579€, no
dost
https://www.alza.sk/asus-vivobook-s-15- ... 520443.htm
https://www.alza.sk/acer-swift-3-evo-pu ... 360681.htm
oba 16GB RAM, jeden 512GB druhy 1TB SSD, ceny dobre, 1.179€ a 1.259€, ale zasa tie leskle displaye, mechanicky tie znacky dnes su uz slusne, mam doma najlacnejsi Acer Swift3 (tusim stal 400e) a IPS to ma ok
https://www.alza.sk/lenovo-yoga-slim-7- ... 242461.htm
tento si asi na zaciatku ty pozeral, parametre to ma pekne, viac som o tom ntb nepatral (testy)

https://www.alza.sk/lenovo-legion-5-pro ... 618890.htm
ja mam tento model, ale 1TB SSD disk (plus som ho rozobral a dal tam dalsi 1TB SSD disk), akurat tebe sa asi nepaci ten AMD procesor, ano pri zatazi to huci ako vsetky ntb s Windows a je to snad 3kg vražda s adapterom :-D
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 27. 1. 2023 20:41

S tím hučením je to celkem jednoduché, hodně hučí notebooky s výkonným (nebo starým) CPU. Mackbook Air je pasivně chlazený, ale za cenu nižšího výkonu, omezování výkonu při zátěži a za cenu vysokých teplot v zátěži (až 105°C). Mackbook PRO už větrák má.

Alternativou k M1, M2 je U řada od AMD (5800U, 6800U). Má o 5 až 8w vyšší TDP, aktivní chlazení, ale taky je o něco výkonnější a neběží na tak vysokých teplotách.
https://www.notebookcheck.com/M1-Pro-vs ... 552.0.html

Kromě cen jsou největší výhodou PC platformy velké možnosti výběru. Od malých lehkých notebooků po masivní ultra-výkonné s dedikovanou grafikou. Je možné si vybrat různé displeje včetně OLED a už i ohebné OLED.

Jinak já jsem spokojený s HP Probook (AMD 5800U), je to malý, lehce přes kilo a má matný display co se dá otevřít na 180°. Jediné co se na ntb lehce prohýbá je horní kryt displeje, když se na něj při zavřeném ntb zeshora zatlačí. Zkoušel jsem to na Macu a tam je to stejný :).
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar. 27. 1. 2023 21:58

Moje zkušenost je, že Windows notebooky jsou rychle zasekané různým softwarovým balastem a že prakticky ve výkonu zaostávají, zejména pokud Mac využívá Neural engine. Po jeho zapnutí se výrazně zrychlí i odšumy v DxO a v Topazu, které jsou jinak výpočetně náročné a notebooku je to pro mne pocitově opruz.

Lightroom a Photoshop nemohu posoudit, protože Adobe produkty bojkotuji, ale i u nich jsem slyšel, že nativní verze software pro ARM architekturu běží pod MacBookem svižně.

Já jsem dlouho hledal notebook pod Windows, za některé jsem zaplatit i přes 100 tisíc, ale nakonec jsem si nechal MacBook a všech ostatních jsem se zbavil. S leskem displeje jsem problém zatím neměl, ale u většiny notebook jsem měl problém s kalibrací barev, což byl problém, protože nejsem barvoslepý.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 27. 1. 2023 22:05

widnows si zaseka instalaciou balastom uzivatel, tak ako aj apple, nie?
svoj lenovo ntb som normalne skalibroval sondou, akurat som vypol ten debilny HDR, to svietilo ako vianocny stromcek nerealne. este som ani poriadne neupravoval fotky na ntb (pretoze mam 27" externy Dell), ale icm profily z kalibracie si rucne musim prepinat medzi ntb a monitorom vo windows a mam farby ok.

kedysi som mal tiez U procesor na ntb, bolo to male lahke (14"LCD) aj tiche v podstate, ale uz som taky dalsi ntb nekupil, radsej mam ten vykon.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar. 27. 1. 2023 22:33

Zrovna Lenovo notebooků jsem měl asi pět, od Yoga po X1 Carbon a všech jsem se zbavil. Jejich displeje byly zrovna ty problémové, barvy měly do EIZO monitoru hodně daleko a i mechanických závad bylo po roce užívání nejvíce ze všech notebooků. Rok fungovaly dobře, ale pak mne znali v servisu křestním jménem.

A co se týče výkonu, nespoléhám na notebook, výkon mi zajištuje desktop. Od notebooku chci, aby byl malý, lehký a aby měly programy v něm přijatelné odezvy, aby se nekousaly. Na Lenovo Yoga se mi jeden program kousal, Reikan Focal Pro, ale ten nikdo z vás bezzcadlovkářů nepoužívá (přestože umí zpřesnit AF na Nikonech a Canonech docela podstatně, zejména u objektivů třetích stran).
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 27. 1. 2023 23:24

Reikan Focal Pro som mal aj ja, pre Nikon D750, ani neviem aky som mal vtedy prave ntb, tusim zrovna Acer Swift5 s Intel i5 a ten program mi nesekal, mozno si mal smolu s tym Yoga ntb.
ani sa mi doteraz ziadny ntb nepokazil, mal som cca pred 15timi rokmi MSI ntb (a to boli fest shity plastove),potom dva Acery (plastovy aj kovovy) a teraz Lenovo. nemozes s nimi predsa hadzat o zem ani vylamovat panty :-)

ked si vyberie dobry ntb, co ma slusny procesor, akurat RAMky a normalny SSD rychly (v lacnych a starsich ntb boli pripojene na pomalu zbernicu), tak mu pofici Lightroom aj Photoshop. specialne programy (odsumovanie atd.) co zeru aj travu okolo cesty hold potrebuju desktop.
len by som si pozrel na nete testy LCD displeya pri konkretnom ntb co si chce kupit, tam su dost velke rozdiely.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar. 27. 1. 2023 23:57

Ty panty na Lenovo jsou tragédie, vylomil se mi i na X1 Carbon. Podle mne jsou konstrukčně poddimenzované.

U toho Reikanu mohou hrát roli megapixely a megabajty, na D500 se mi notebook také nesekal, ale na D850 ano a na Z9 už jsem ho ani nezkoušel (šel z domu). Horší je i výdrž na baterii (o 18h si můžete nechat zdát) a výdrž baterie (za dva roky provozu jsem ji musel měnit).
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 28. 1. 2023 00:02

cital som prispevky, ze prva generacia Lenovo Legion mala naprd panty, ludom sa vylamovali (niektorym), ja mam druhu generaciu, pri konci roku 2022 uz zacali predavat este lepsiu tretiu generaciu. resp. tie generacie neviem ci su tri alebo viac, ale to je jedno, proste sa snazia vyrobcovia polepsit, dufam.

na ntb mam moznost vypnut bateriu ked je napojeny na adapter, mam to zatial zakazane, mozno to zmenim. tak by mala mat lepsiu zivotnost. akurat neviem, ci apple je daka vynimka, ze im bateria vydrzi večne.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků