Umění

Diskuze o výstavách a fotoakcích, pozvánky, doporučení, nejlepší weby

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Filip Radosta photography 11. 1. 2011 10:05

...Co je vlastně umění?
...Má umění nějaká pravidla?
...Musí provokovat, evokovat nějakou jinou náladu a smysl života?
...Musíte mít jméno a školu, abyste se dostali mezi umělce?

Fotografie v posledním DigiFotu se mi vůbec nelíbily, respektive většina z nich. Nelíbila se mi díla z výstavy Decadence Now, po které se tak zaprášilo a byla neskutečná návštěvnost.
Dá se vůbec v CZ s někým o umění pohovořit?

Poslední dobou hledám smysl v umění - fotografii.., proč někdo otiskne fotografii, na které je zkrvavený palec a v titulku je "Záděra"? Opravdu je provokace a jiné odlišení důležité?

Já nedělám jen fotky, dělám umění, proto o něm chci co nejvíc vědět.

...Cítíte, cítíš to stejně?
...Dokáže mi někdo odpovědět?
Filip Radosta photography
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 11. 1. 2011 11:22

kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 11. 1. 2011 12:59

nie kazdemu sa musi vsetko pacit... ved tak je to aj s hudbou, filmom a vsetkym naokolo:)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 11. 1. 2011 13:16

kedysi bolo umenie co najrealnejsie zobrazit realitu, to uz dnes dokaz temer kazdy ... takze to nieje zaujimave a preto sa to nepovazuje za umenie....

A suhlasim 95% "umenia" sa ani mne nepaci, ale rozhodujuce je ako to prijme "masa" nie jednotlivec.

...Co je vlastně umění? lubovolne ludske dielo, do akej mieri to bude "uspesne" umenie uz zavysi od vela vela faktorov.
...Má umění nějaká pravidla? Nie
...Musí provokovat, evokovat nějakou jinou náladu a smysl života? Nie, ale je to najlahsia cesta ako na seba upozornit, dat sa do podvedomia ostatnich ludi. Ked obraz nebude nic evokovat, vyjadrovat tak sa nad nim ani nepozastavis a prehliadnes ho.
...Musíte mít jméno a školu, abyste se dostali mezi umělce? Nie, ale zas je to otom ako uputat pozornost a ked povies ze umelec z tou a takou skolou a takym menom ma vystavu, tak to urcite viac uputa pozornost ludi ako ked povies len "vystava fotografii".
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 11. 1. 2011 13:56

Umění ? Spousta tlustých knih popsáno. Já se snažím o tohle: http://breit.webnode.cz/
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fajkusj 11. 1. 2011 18:57

Vážený pane Radosto.
Po pozorném přečtení Vašeho dotazu jsem se dost pobavil. Nad nádechem mystifikace z Vašeho příspěvku. Na jedné straně až bezbraná otázka z čeho a jak stavět (obsah pojmu umění a umělec) a na druhé straně informace, jak už jste "zabydlený" ve vlastním hotovém názoru.
Digestivem Vašeho postoje je věta :
"Já nedělám jen fotky, dělám umění, proto o něm chci co nejvíce vědět."
Přeji dobrou zábavu.
P.S. Tohle opravdu není na radu, to je "umělecká" propagace :-)
fajkusj
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 12. 1. 2011 08:08

Umění se ve fotografii dělá jednoduše: Vezme se nějaký zkažený výcvak, odbarví se a případně trošku natónuje. Voila, máme umělecké dílo! :twisted:
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod lemming 12. 1. 2011 08:40

Zapomněl jsi na rámeček a "umělecký" název :D
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod maraou 12. 1. 2011 10:21

...Co je vlastně umění?
...Má umění nějaká pravidla?
...Musí provokovat, evokovat nějakou jinou náladu a smysl života?
...Musíte mít jméno a školu, abyste se dostali mezi umělce?


... Tak k tomu jsou určitě nějaké filozoficko odborné cinty... začni třeba tady http://cs.wikipedia.org/wiki/Um%C4%9Bn%C3%AD

...Ne, ale mělo by mít nějaký smysl (alespoň pro autora) a inovativnost.

... Provokace je věc marketingu. Pocity jsou věcí estetiky. Smysl života je věc filozofie.
Jako "umělec" pak použiješ nějaký mix předchozího, abys e svých věcech "prodal" lidem právě tu svoji inovaci.

...Ne, ale početnější partička exotů stejného ražení má větší potenciál "prodat". Minimálně si pak člověk nepřipadá, jako osamělý blázen, ale jenom blázen.

Ve stručnosti musí kandidát na umělce něco přijít, do něčeho to vložit (fotka, socha, malba, hudba, literatura, performance...) Někomu to prodat.... Umřít.... a když si toho pak všimne někdo z následujících generací, pochopí to a stane se to populárním, tak jsi byl umělec.
Všichni ti žijící uznávaní umělci jsou jenom "kandidáti" se zatraceně dobrým marketingem. Jejich myšlenky a nápady pak prověří čas. :D
maraou
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 12. 1. 2011 19:07

Poslední umělec..

..byl asi Da Vinci. :)

Jinak, dneska občas neni na škodu kouknout na flickr a jejich explore sekci pro každej den. Tam se občas vyskytují lidi, kteří opravdu umí fotit. Ne vždy, ale někdy jsou tam opravdu velmi dobré kousky.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Grimjaur 12. 1. 2011 19:57

Těch posledních umělců je více :). Albrecht Dürer k nim taky patří. Asi protože základem jejich umění bylo vedle talentu také poctivé řemeslo. Pety k tomu uměleckému receptu bych přidal silnou vinětaci a poškrábání na konec. Jo to poškrábání nesmí chybět :)
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fotohans 12. 1. 2011 20:33

Tak mne napadlo, jestli kdysi v dávných dobách nevycházelo označení umělec ze slova UMĚT.
Ale to bude asi blbost, dnes je to spíše naopak a kdejakej nepovedenej paskvil se vydává za umělecký záměr. Největším uměním pak je to vhodně okecat. :-)
fotohans
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 12. 1. 2011 22:30

Tak umění je pořád z onoho slova, jen jako spousta slov v našem jazyce bylo poněkud překrouceno a zkomoleno.

Trošku jako fanoušci Holgy. Netvrdím, že ty zprzněné a záměrně mizerné fotky nemají svůj půvab. Mají, ale s uměním to nemá co dělat. Ve většině případů je to prostě jen technicky mizerná fotka, kterou dokáže cvaknout opravdu kdokoliv.

Pokud by umění = něco opravdu umět, tak by sme dnes těch umělců měli opravdu málo..

Plus je štěstí pro profesionály, že se po nich nechce, aby současně byli umělci v pravém slova smyslu.. :D
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod maraou 13. 1. 2011 00:45

Daemonius: Nj. Fanoušci Holgy hrajou na strunu nostalgie a tak trochu tvorbu náhodným jevem. Je jasné, že tím iritují lidi, co touží po dokonalých a ostrých fotografiích. Ale nemůžeš říct, že se i mezi Holgisty (ale i pinholisty, lomo-isty, flexaretysty a jinými isty) nenajdou lidi co nesázejí jenom na formu, ale i obsah. Takoví jsou schopni udělat parádní fotky a možná jich je víc (vzhledem k počtu těchto exotů), než v klanu zastánců technicky dokonalých fotek. A jímá mně podezření, že to je právě to co vás žere ;-]

Příklad typického fotografa, který používá nedokonalou formu je třeba Vano: http://www.robertvano.cz/robert_vano.ph ... 354&text=1
Ano, myslím, že na těch jeho fotkách opravdu něco je (vím, s takovým názorem zapadám do škatulky snobů a podobné havěti ). A rád bych, abys(te) nahodil(i) taky nějaký link, nebo příklad toho co považuješ(te) za příklad umění. Ať ta debata taky k něčemu směřuje a nebavíme se jen o obecných cintech.
maraou
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Filip Radosta photography 13. 1. 2011 08:42

fajkusj píše:Vážený pane Radosto.
Po pozorném přečtení Vašeho dotazu jsem se dost pobavil. Nad nádechem mystifikace z Vašeho příspěvku. Na jedné straně až bezbraná otázka z čeho a jak stavět (obsah pojmu umění a umělec) a na druhé straně informace, jak už jste "zabydlený" ve vlastním hotovém názoru.
Digestivem Vašeho postoje je věta :
"Já nedělám jen fotky, dělám umění, proto o něm chci co nejvíce vědět."
Přeji dobrou zábavu.
P.S. Tohle opravdu není na radu, to je "umělecká" propagace :-)


Špatně jste mne pochopil, samozřejmě, že nejsem "umělec", ale dělám určitý umělecký počin, za kterým si stojím, pro mě už to je víc, než jen koníček, je to něco, u čeho přemýšlím jinak.
Pokud děláte výstavy, nebo si váš někdo všimne, aby právě vaše fotka vyšla v nějakém časáku, tacoví lidé, jsou už pro mě nějakým způsobem umělci.., umělec nemusí být Picasso apod. umělec může být i "menší" člověk, který to tak cítí a chce jím být.
Samozřejmě, že konzervativce nepřesvědčíte.
Filip Radosta photography
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků