Jakou doporučíte webovou prezentaci fotek?

Diskuze o výstavách a fotoakcích, pozvánky, doporučení, nejlepší weby

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pavelmeli 3. 6. 2021 14:57

Souhlas s předešlými příspěvky, že Zoner je na galerii ideální. Já jsem několik let držel u forpsi minimálně využívanou doménu pavelmeli.com, kterou jsem pak zrušil a fotky jsem dával na fotoklubové stránky 1.dfk, ale to už taky padlo... Rajče opravdu není nic moc, ale jelikož děti nechtěj, aby vyloženě rodinné fotky, především vnoučat byli volně k shlédnutí, tak je tam vkládám jako skryté alba a v "normální" velikosti a kvalitě jim je posílám přes úložiště.

Taky doporučuji Zonera, kterého jsem však v poslední době dost zanedbával, ale teď to zase doplním. Na podzim mi přijde od nich faktura na cca 8-9 stovek na roční upgrade X-ka (mám jej už snad od 6, obnovoval jsem každý sudý), což je úplně v pohodě, stejně většinu věcí na web dělám právě v něm. LR a ani dalším fotoeditačním programům jsem na chuť nepřišel, na tisk používám starý dobrý PS, poslední krabicovou verzi.

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 3. 6. 2021 16:02

houghs píše:Díky za radu. Webové stránky ve firmě máme a zrovna dnes jsem měl ke kontrole smlouvu na nové stránky a webhosting, zaujal mě ten vyhrazený prostor - 5TB, zdá se mě to dost.


Datový prostor je dneska hodně levný, třeba Wedos nabízí "neomezený" hosting za 40 kč měsíčně. Tipl bych, že si účtují hlavně za různé služby kolem. Že je někdo na telefonu, apod. Výborně fungující webhosting se dá opravdu pořídit v řádu desetikorun měsíčně i pro firemní použití (včetně garantované dostupnosti). Jinak Wordpress je bezúdržbový, automaticky se aktualizuje. Rozhodně by vyšlo levněji ho mít na nějaké vlastní doméně. Ale chápu, že Zonerama je nejjednodušší řešení.

tomashr píše:Pokud by někdo uvažoval o vlastním hostingu, tak se dá celkem snadno uchodit Piwigo - https://piwigo.org , je to bezplatně ke stažení a rozchození není problém, dokonce to více hostingů má přímo v nachystaných balíčcích aplikací, takže zprovoznění někdy i zadarmo nebo s minimem pracnosti. Třeba tady v ČR má tuto aplikaci v katalogu Forpsi... Osobně jsem to asi před půl rokem doma testoval (byť nakonec nenasadil) a výsledky byly zcela uspokojivé.


Piwigo je zaměřené hlavně na photo managment (aspoň to mají napsáno na webu), kdy si tam otaguji fotky a pak je podle toho můžu různě zobrazovat a třídit. V tomhle bude nejspíš daleko lepší řešení Google Photos, kde ty fotky automaticky katalogizuje umělá inteligence. Teda záleží, jak moc tomu chce člověk věnovat času.

Wordpressu má výhodu v prezentaci fotek, je tam na výběr ze všech možných stylů galerie a fotky lze doplnit o pár odstavců textu. Hlavně cestovatelským fotkám to dodá kontext a divák to pak může vnímat víc jako příběh.
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 6. 2021 16:23

Piwigo funguje i jako běžná galérie taktéž se styly atd, je to vlastně modernější náhrada Copermine gallery.
Fakt osobně ověřeno - ono je možné i širší využití, ale můžeš to zkrátka použít i velmi jednoduše. Má to i spoustu pluginů, jak právě v těch stylech, tak třeba kolem EXIF zobrazení, případně i geolokace a tak. Doplňující popisy jdou taky. Ono je těch řešení spousta, vesměs to je něco za něco.

Jiná věc je, že ač já jsem přímo z IT oboru, tak nějak moc nemám na tvorbu vlastního webu morálku a motivaci, to je právě důvod, proč i přes úspěšné testy Piwigo jsem to nakonec nepoužil a pokud něco potřebuji nasdílet, tak užívám spíš už hotové galérie (pomalu nejvíc funkce pro sdílení od Adobe).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 4. 6. 2021 06:56

Jde o to, že Wordpress těch pluginů nabízí řádově víc. V podstatě na co si člověk vzpomene, na to existuje pro Wordpress plugin. Včetně synchronizace fotek Lightroom - Wordpress.

Když už jsi měl to Piwigo zprovozněné, tak už stačilo tam jen nahrávat fotky, ne?

-- 4. 6. 2021 08:29 --

Největší síla Wordpressu je v tom, jak je to jednoduché a rychlé. Tady je názorné video, jak vytvořit foto portfolio na Wordpressu během 10 minut - https://www.youtube.com/watch?v=5RHbNoRQOT4
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod foto1977 6. 6. 2021 22:06

Já jedu souběžně Zoneramu a Google fotky.
Zoneramu mám jako hlavní galerii pro PC a seriózní prohlížení.
Google fotky pro mobilní použití a hlavně pro vynikající vyhledávání.
Prostě když nějakou fotku hledám a nemůžu si vzpomenout na datum či akci, tak dle různých vyhledávacích parametrů ji google najde hned a pak si jen v infu přečtu datum a již snadno dohledám na Zoneramě... :)
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 7. 6. 2021 06:11

Flor.cz píše:Když už jsi měl to Piwigo zprovozněné, tak už stačilo tam jen nahrávat fotky, ne?


Měl jsem to rozchozené doma na vývojovém serveru jako Docker kontejner (klasický postup ladění), následovat by musel přesun na reálný webhosting atd. :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 7. 6. 2021 09:16

Tyhle redakční systémy už odladěné jsou, stačí na jeden click nainstalovat na webhostingu, vybrat pěknou šablonu a je hotovo :)
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků