face detection

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod jack kingmaster 22. 11. 2007 14:51

Mám dotaz,na jakém principu vlastně funguje detekce obličeje při portrétech?
Např Canon A560 rozpozná až 9 obličejů a zaostří je...nikde jsem nenašel jak jej fotoaparát rozlišuje..

Díky :idea:
[/b]
MB: gigabyte M52LS3,CPU:AMD Athlon 64X2 EE 4400+,RAM A-data Vitesta extreme X512MB 800mhz,GPU ATi RADEON X1550 512MB,Zdroj Fortron 350W
chlazení case: nanoxia FX 80X80>ted Noctua 80X80 1300ot/min.
jack kingmaster
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr1968 22. 11. 2007 14:52

Spíš by mě zajímalo jestli to funguje i na černochy. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kromec 22. 11. 2007 14:56

Jednoduse hlada zakladni rysy obliceje(napr, oci, usta, nos... ), tyto rysy jsou na vsech oblicejich v podobne rozmisteny.... Pokud je na scene najde tak na ne ostri. Problem muze nastat pokud je napr foceny oblicej z profilu pak co vim vetsina fotaku oblicej nerozezna, mam pocit ze jen nektere nejnovejsi FUJI dokazi identifikovat i oblicej z profilu.
tady beco malo je:
http://www.fujifilm.cz/cs/produkty/digi ... pix-f50fd/
http://digiarena.zive.cz/Recenze/Fujifi ... fault.aspx
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod -mrf- 23. 11. 2007 09:28

Dival jsem se na nejake zdrojove kody projektu ktere se o to snazi, vetsinou tam byly pouzity algoritmy a techniky typu neuronove site, fourierovy transformace, ruzne filtry, a urcite dalsi zrudnosti ;).
Dalsi vec je mit dispozici nejake vzory obliceju s pomoci nichz se maskovanim/prekryvanim da asi taky neco nekdy najit. Takze se nevyhledava jen v originalne velke velikosti obrazu ale i v nekolika jeho zmenseninach, protoze se tu nemuze predpokladat jak velky oblicej na obrazu bude, nebo jestli jich nebude vic.

Jako zajimave weby mohou byt napriklad http://www.face-rec.org/
nebo http://www.betaface.com/ kde je i nejake online demo

Tohle se tykalo spis obecnych detektoru, ktere jsou casto schopny najit i hlavu na sose nebo hlavu nakreslenou na papire. U fotaku to budou algoritmy nahnute co nejvic k rozpoznani lidskych tvari, cili hadam ze se v algoritmech bude pocitat i barvou pleti a kdo vi co jeste, mozna i pohyb. Taky by mne to zajimalo.
-mrf-
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 23. 11. 2007 10:02

Nejjednodušší první algoritmy rozeznávaly vzájemnou polohu tří skvrn - očí a úst. Ale ty měly pokud vím problémy s většinou typů brýlí, hlavně kvůli odleskům na nich.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod McEver4 26. 11. 2007 10:43

detekce tvare bude fungovat stejne jako na webovych kamerach.
Logitech dava k webkameram programek ktery dokaze rozpoznat i zda se smejete nebo se mracite a pak podle toho dat misto vaseho obliceje nejakou postavicku.
Obrázek

muzu vam rici ze to moc nefunguje, musite mit dobre osvetleny oblicej, divat se do kamery primo, a nekdy programku pekne dlouho trva nez si najde zakladni body (oci, usi, nos, pusu) aby dokazal spravne fungovat.

Pokud bude stejne fungovat i detekce u fotaku, pak bude fotak na detekci obliceju potrebovat par vterin.

Urcite by stalo za to fotak vyzkouset. Zda kdyz stoji dve osoby za sebou, zda zaostri na tu blize (s vetsi hlavou :)) nebo zda se bude snazit nastavit hloubku ostrosti tak, aby obe osoby byly ostre. Pak by se mohlo stat ze nastavi delsi cas a budou rozmazane obe, nebo zapne blesk a osoba blize objektivu bude zarit :)

snad se najde nejaky uzivatel ktery vlastni vyse uvedeny pristroj a napise nam jak tak detekce funguje.
McEver4
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod neller 26. 11. 2007 22:31

Mě by zajímalo jak je to např. u FUJI s detekcí více tváří. Kam přístroj zaostří, když každý obličej bude jinak daleko od objektivu?
neller
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 27. 11. 2007 06:13

Odpověď neznám, jen bych podotkl, že na dcresource jsou při recenzích testovány i schopnosti detekce tváří při ostření na fotografii několika mužů. Takže přístroj nemá šanci poznat, kdo je blíž a kdo dál, ale jde o test, kolik tváří rozliší.

Například
S6500fd: http://www.dcresource.com/reviews/fuji/ ... fd-review/
A570 IS: http://www.dcresource.com/reviews/canon ... 70-review/
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 11. 2007 09:40

Ak si dobre pamatam, tak ked fotak zdetekuje viac tvari, tak jedna na v zelenom ramceku (ta, na ktoru naozaj zaostri) a ostatne su v bielom.
Len si uz nepamatam, ci sa medzi zdetekovanymi tvarami da prepinat, alebo si automaticky zisti najvhodnejsiu tvar (asi tu najblizsie ku prostriedku) alebo ci medzi nimi preblikava...
(asi sa musim pozriet do manualu)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TA 28. 11. 2007 22:53

McEver4 píše:detekce tvare bude fungovat stejne jako na webovych kamerach.
Logitech dava k webkameram programek ktery dokaze rozpoznat i zda se smejete nebo se mracite a pak podle toho dat misto vaseho obliceje nejakou postavicku.
Obrázek

muzu vam rici ze to moc nefunguje, musite mit dobre osvetleny oblicej, divat se do kamery primo, a nekdy programku pekne dlouho trva nez si najde zakladni body (oci, usi, nos, pusu) aby dokazal spravne fungovat.


dávajú sa aj programy k webkamerám, ktoré majú smerovať stred obrazu na tvár osoby - t.j. ak sa osoba pohne, prípadne vzdiali, priblížiť digi zoomom a nasmerovať stred obrazu do stredu tváre. Pri mojom testovaní to však prakticky nefungovalo. Zaostrovalo a približovalo na hocičo, čo sa hýbalo, takže algoritmus na zistenie polohy tváre to nepoužívalo žiadny, zameriavalo sa to len na pohybujúce sa objekty.
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků