Monitory IPS vs. TN

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Bernard1 17. 5. 2022 17:28

Aku ma IPS monitor z hladiska upravovania fotiek vyhodu oproti TN monitoru ? Teda okrem pozorovacich uhlov. Vernejsie podanie farieb ? Lepsiu ostrost ?
Bernard1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pemar 17. 5. 2022 18:14

TN (Twisted Nematic) panel je nejčastější technologie, se kterou se u levných LCD setkáte. Obraz vytvářejí otáčením tekutých krystalů, které v klidovém stavu propouští světlo. Výhodou TN panelů je nízká cena a za tu cenu člověk dostane někdy i relativně rychlou dobu odezvy - důležitá hlavně pro hráče - panel se rychle překresluje. Hlavní nevýhodou TN panelů je horší podání barev a horší pozorovací úhly. IPS neboli In-plane-switching technologie pracuje na principu polarizace, výhodou je lepší podání barev, u některých monitoru je i rychlé překreslování a mají výborný kontrast a široké pozorovací úhly. Ty dražší mají i velmi homogenní podsvícení a dlouhodobou stálost barev. Jsou ale dražší, ve vyšších řadách dokonce o hodně, než TN panely. Asi největší vliv na dojem z ostrosti má rozlišení, čím větší, tím může obraz vypadat ostřeji, ale záleží na více faktorech.

Ještě je technologie VA, to je někde mezi TN a IPS.

Pokud nevíš, co chceš, tak se na různé možnosti běž podívat do fotoprodejny a pokud neuvidíš rozdíl, tak si kup to nejlevnější. A v těch lepších (Prolaika, Megapixel, …) ti i poradí.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 17. 5. 2022 18:55

Jen upřesnění: všechny ty panely (TN, IPS i VA) fungují tak, že otáčením tekutých krystalů propouštějí různé množství polarizovaného světla. Každý pixel si řídí jak moc světla jím projde a podle toho pak svítí s různou intenzitou. Rozdíl je v tom, jakým způsobem se ty krystaly natáčejí, z toho plynou pak různé vlastnosti displejů.

IPS mají oproti TN navíc i lepší kontrast - černá je "černější". Obraz pak působí víc plasticky a barvy živěji. Nově jsou teď k dispozici panely IPS black, které mají 2x vyšší kontrast než klasické IPS a blíží se VA a OLED displejům.
Naposledy upravil Flor.cz dne 17. 5. 2022 19:24, celkově upraveno 1
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 17. 5. 2022 19:17

IPS ma najpresnejsie farby. Je tu sice este VA a rozne jeho varianty, ale to sa hodi skor na filmy.

Samozrejme, nie je IPS ako IPS, ale pokial kupujes monitor na upravu fotiek, tak nie je dovod si IPS nekupit. Dnes tam velky cenovy rozdiel oproti TN naozaj nie je.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 17. 5. 2022 19:32

VA mají podobně jako TN omezené pozorovací úhly a při pohledu z boku dochází k posunu barev a poklesu kontrastu. Takže na nějakou přesnou práci to není. Výhodou VA je kontrast - ten je až 6000:1 a už tam není moc rozdíl oproti OLED. Proto se dávají hlavně do TV, kde konkurují OLED za podstatně nižší cenu.
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 17. 5. 2022 19:45

Mnoho panelů TN dokáže zobrazit barvy pouze pomocí šesti bitů na kanál RGB, tedy celkem 18 bitů, a není schopna zobrazit 16,7 milionu barevných odstínů (24bitové truecolor). Místo toho tyto panely zobrazují interpolované 24bitové barvy pomocí tzv. ditheringu, tj. kombinuje sousední pixely, aby se simuloval požadovaný odstín. Mohou také používat formu časového ditheringu nazývanou Frame Rate Control (FRC), která s každým novým snímkem cyklicky přechází mezi různými odstíny a simuluje tak přechodný odstín. FRC bývá nejvíce patrný v tmavších tónech, dithering více zviditelňuje jednotlivé pixely.

Jinými slovy, jejich nízká cena není zadarmo.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 17. 5. 2022 20:03

Mám 6bit IPS panel a můžu s klidem říct, že na barvách to poznat není. Oko nepostřehne, že výsledná barva vzniká blikáním dvou jiných barev (AFRC). Tohle fakt problém není. Myslím, že spousta fotografů ani netuší, že má "jen" 6 bitový IPS panel :).

Na TN je problém celková nekvalita obrazu daná tou technologií - nižší kontrast, vyšisované barvy. IPS monitor se dá koupit od 3 tisíc, tak není o čem. TN má smysl jen pro hráče kvůli rychlé odezvě.
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 17. 5. 2022 21:20

Navíc spousta lidí barvy rozeznává jen omezeně. Rozdíl mezi levným monitorem a kvalitním monitorem vidět je, ale asi to chce i za ten IPS (dost) připlatit, ty levnější budou mít problém s nejen s věrností barev, ale i se stálostí podsvícení. Rozdíl mezi 6 a 8 bity podle mne vidět je, když člověk ví, kde ho má hledat, ale rozdíl mezi 8 bity a 10 bity vnímá už jen málokdo.

Rychlost odezvy poznají podle mne jen hráči a a to ještě na vyšším levelu, stejně jako rozdíl třeba mezi 144 MHz a 240 MHz. U těch hráčů je to pak také začarovaný kruh, vyšší rozlišení a dosažení vyšší fps většinou znamená dost velkou investici do HW a pak ani levný monitor do sestavy moc nepasuje.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 17. 5. 2022 22:28

Myslím, že nejzásadnější posun v kvalitě obrazu bude právě to IPS black, podle recenzí je naměřený kontrast 2190:1. A na obrazu je to dost vidět, hlubší černá, plastičtější obraz, prostě posun směrem k OLED. Ale bez problémů s vypalováním obrazu. A taky to nemá nevýhody zónového podsvícení, které jsou u micro LED.

Stále je dost populární např. Counter Strike a tam se dá i s průměrnou grafikou dostat přes 200 fps. Ty herní monitory zas tak levné nejsou.
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 18. 5. 2022 07:32

U těch TN je opravdu problém spíš v tom, že se většinou vyskytují ve vyloženě lowend provedení, kde je vyblitost jasná na první pohled. Dřív byly i nějaké "top TN" cílené pro hráče, ale i těch dost ubývá, pro ilustraci na Alza je v kategorii "herní" už jen 38 TN monitorů, zatímco VA a IPS je přes 500.
Tím se dostává teoretizování o technologiích trochu mimo, protože už v mírně náročnějších kategoriích není co porovnávat.

Na fotky bych ale tak jako tak radil primárně IPS (s výhradami aspoň VA) už jen kvůli pozorovacím úhlům, u TN se posun barev objevuje už při poměrně malé odchylce od optima. Že "z boku" není vidět skoro nic by až tolik nevadilo, člověk při práci sedí normálně, problém je ale v tom, že jisté odchylky se projevují už při výrazně menší odchylce a to už problém je.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků