Je k něčemu užitečná stabilizace náklonu (yaw/pitch) na čipu

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod TomPlasil 31. 5. 2019 15:40

Zdravím, chtěl bych vědět, k čemu vůbec je užitečná stabilizace těchto "os" čipu: yaw a pitch (tedy náklon čipu v X a Y směru).
( O zbylých směrech není třeba diskutovat, těm rozumím: rotace čipu je izomorfní (kompnezuje stejnou rotaci foťáku), Posun čipu v ose X a Y kompenzuje náklon foťáku (aspoň u objektů v nekonečnu)

Nevím, k čemu stabilizace těchto os je užitečná. Je třeba užitečná v kombinaci s stabilizací objektivu? Nebo získává smysl při makro-vzdálenostech (kdy se projeví paralaxa)?

(Když odmyslím korekci perspektivy, která je bezztrátová v tom smyslu že je využita celá plocha snímače ; kdyby se dělala po vyfocení, tak jinde se část obrazu roztáhne a vznikne lichoběžník a pak podle interpretace máme výřez s menší plocho snímače nebo neúplnou fotku s "černými okraji").Odbočka: jak je řešena stabilizace v makro režimu? uvažuje se o stabilizaci v směru z?
TomPlasil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod TomPlasil 25. 6. 2019 18:08

jak
TomPlasil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod TomPlasil 17. 7. 2019 12:25

Jest?
TomPlasil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 18. 7. 2019 16:46

Obrázek

na obrázku je celkem jasně vidět, co k čemu je a v jakých směrech dochází k nechtěnému náklonu. Pro osu Z stabilizace není, je to nejméně kritická osa. Pokud hovoříte o stabilizaci, pak rozlišujte elektronickou a mechanickou. Mechanická stabilizace čipu má hlavní přínos v tom, že ji kombinujete s objektivy, které stabilizaci nemají.
Netuším, co myslíte korekcí perspektivy, navíc bezztrátovou... Jedinou takovou "korekcí" by se daly nazvat Tilt-Shift objektivy, ale to je jiné téma.

Stabilizace pro makro by správně neměla být potřeba. Buď fotíte ze stativu, nebo s vysokým časem. Pro pohyb v ose Z jsou pak vhodné makro sáňky.
Emil Pastelka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TomPlasil 19. 7. 2019 08:23

Já tedy z obrázku nevidím co k čemu je. Jen vidím, jak se to hýbe. Samozřejmě něco jde odvodit.
Jak už jsem psal, Roll rozumím, netřeba rozebírat, je identický s rotací objektivu. Náklon (Yaw+pitch) fotoparátu kompenzuje posun čipu X+Y.
Otázka tedy je, k čemu slouží Yaw + pitch čipu? Nabízelo by se posun fotoaparátu . A zde se uplatní má vsuvka o makru. (resp. krátkých a dlouhých vzdálenostech). Přeci při pohledu do nekonečna je posun foťáku šumák.

Je tedy náklon čipu k něčemu?

Vůbec bych sem digitální (elekronickou) stabilizaci netahal.
TomPlasil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 19. 7. 2019 09:20

Zatímco osy X a Y řeší posun, Yaw a Pitch řeší náklon - tedy stav, kdy se tělo fotoaparátu ani nehne ve směru do stran ani ve směru nahoru a dolů. Jedná se o rotaci kolem středového bodu.
Například můžete pevně držet tělo v rukou a kompenzovat X/Y, ale srdečním tepem vám levá ruka mírně cukne dopředu (Yaw). Další příklad by byla svalová únava zápěstí, kdy držíte relativně těžké tělo mimo těžiště a ono přepadává dopředu (Pitch), opět kompenzujete pohyb X/Y, ale ne náklon.
Stabilizované objektivy tyto osy pohybu neřeší, umí většinou jen X/Y.
Emil Pastelka
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků