Zajímavý jev:jiný bokeh/posun/ztmavnutí při e-shutter+1/8000

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod flekota 6. 2. 2019 01:04

Zde jsem narazil na zvláštní jev při použití elektroniciké závěrky (U sony A7*). Je to v odstasvci EFCS (widget srovnání 2 fotek:rozostřená fotografie okna) . Jak je možné, že se změní bokeh, trochu se posune obraz(tilt)? V další fotce krajiny (bez slideru). to prý může za ztmavnutí. Také je tam zmíněna podmínka nejnižší clony.

Mě by zajímalo vysvětlení: Jde něco o kombinaci shutter stock(rolling shutter v směru závěrky způsobí roztažení/smrsknutí), že provede tilt? Co ale změní bokeh? Proč při 1/500 se to neprojevuje? Bohužel na obraze je vše mimo zaostření, škoda že tam není něco v rovině ostrosti. A není vidět, jestli je obraz rozmazán izotropně nebo směrově (mě se trochu zdá, že je rozmazán vertikálně, ale)

V komentáři je poznámka o možné difrakci (pří krátkách časech fokální závěrky) o možná nepevném stavivu atd.... Také poznámka, že se to může stávat u objektivů 3tích značek. + 2 odkazy na thread dpreview

V zákoutích internetu jsem našel další tip, že by za to mohla odlišná poloha 1. a 2. stěny závěrky...


Za další , je to zmíněno i v manuálu. Sice je hezké, že to napíšou ale mě by zajímalo vysvětlení i těch všech 3 odstavců v manuálu (tipuji že 2 je kvůli synchronizaci clony a falešné informaci o jasu scény.... , 1 je na co se ptám v dotazu, 3. je efekt "banding" shutter osvětlení zářivkami...)

Kód: Vybrat vše
When you shoot at high shutter speeds with a large diameter lens attached, the ghosting of a blurred area may occur, depending on the subject or shooting conditions. In such cases, set this function to [Off].
When a lens made by another manufacturer (including a Minolta/Konica-Minolta lens) is used, set this function to [Off]. If you set this function to [On], the correct exposure will not be set or the image brightness will be uneven.
When you shoot at high shutter speeds, the image brightness may become uneven depending on the shooting environment. In such cases, set [e-Front Curtain Shut.] to [Off]


zajímalo by mě vysvětlení


obrázek z odkazu dpreview:
Obrázek
flekota
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 6. 2. 2019 08:01

Chlape my tu síce máme väčšina IQ nad 60, ale toto je treba adresovať skôr na vysoké učení české :)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 2. 2019 08:06

Flekota

Kdybys do svých otázek nedával otazníky, většina lidí by to považovala za úryvek něčí disertace
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod suk 6. 2. 2019 11:18

Osobne soudim, ze to ztmaveni je vlivem "interference" mezi zaverkou a frekvenci zarivky (ci jineho nestaleho svetelneho zdroje) a ten tvar bokehu by mohl byt zase tim, ze zaverka neni presne v ohnisku (resp. rovine ostrosti), takze "stin" te zaverky na snimaci netvori uplne ostre hrany. Predpokladam teda, ze ten krivy bokeh je s mechanickou a kulaty s elektronickou.
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 6. 2. 2019 13:10

To znie vierohodne, pozri aj sem, čo môže byť príčina:

viewtopic.php?f=203&t=1295867&p=12179405#p12179405
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ltokar 6. 2. 2019 13:34

Nieco o el. uzavierke , bokehu a inych veciach pisu aj tu https://digiarena.e15.cz/mechanicka-ver ... ro-a-proti
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 6. 2. 2019 19:23

Len sem doplnim (v tych linkoch to je napisane obcas dobre a obcas zle)
Skaredy bokeh robi iba kombinacia el.prvej lamely + mechanickej uzavierky.
Cas nemusi byt 1/8000s, dost je to vidiet uz od 1/1000s pri f1.4 alebo 1/2000s s f2 a pod.

Cisto elektronicka alebo uplne mechanicka uzavierka maju "pekny bokeh".
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod flekota 12. 2. 2019 16:33

flekota
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků