Kvalitni cestovní stativ

Diskuze o libovolném příslušenství k digitálním fotoaparátům

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod yersinius 15. 4. 2022 09:58

Ahoj, hledám kvalitní stativ na makro a focení noční oblohy. Mám v merku tyto dva, rád bych věděl co si o tom myslíte.

1) 3 Legged Thing Pro 2.0 Leo & AirHed Pro LV (https://www.penta.cz/3-legged-thing-pro ... 91202.html )

2) Benro Rhino 24C + kulová hlava VX25 (https://www.megapixel.cz/benro-rhino-24 ... parameters)
yersinius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod landov 15. 4. 2022 10:06

Pokial sa rozhodovat iba z tychto dvoch stativov, tak idem do Benra. 3legged sa mi javi skor ako hipsterska dizajnovka.
BTW, hladal som nedavno jednu specificku stativovu hlavu, jednu mali aj u 3legged...po precitani recenzii na nete som to rychlo prehodnotil.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod yersinius 15. 4. 2022 10:17

Dobrá, to je zajímavá úvaha, nad kterou jsem nepřemýšlel, i když ten vzhled u 3legged me hodně zaujal �
yersinius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod landov 15. 4. 2022 10:29

Este som si teraz pozrel specifika toho stativu 3legged...no a ziadna hitparada to naozaj nie je. Vyska 112cm bez stredoveho stlpika je naozaj malo, velmi malo.
Ak by som vyberal vyslovene cestovny stativ tak idem do Leofoto Ranger 284 C (vyssi o 11cm, lahsi...). Nedavno som kupoval LS 324C a ten budem pouzivat aj na cestovanie.
https://www.fotovideoshop.sk/shop/leofo ... 0639.xhtml
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 15. 4. 2022 16:49

Gitzo Traveller nebo Mountaineer. Všechno ostatní je kompromis, snad kromě RRS :-).

Každé šetření dříve nebo později skončí nákupem jiného stativu. Pokud bych chtěl šetřit, tak bych zkusil čínské výrobce, Leofoto nebo Sirui.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod yersinius 15. 4. 2022 18:16

Dobrá, nemám úplně peněz na zbyt. Tak co tyto stativy?

1) Leofoto https://www.fotoskoda.cz/leofoto-ranger-ls-324c-lh-40/

2) SIRUI https://www.fotoskoda.cz/sirui-t-2205sk ... ou-hlavou/
yersinius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod landov 15. 4. 2022 18:57

Sirui ma 5 sekcií (vplyv na pevnosť), ma stredový stĺpik. Toto si musíš rozhodnúť sám.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 15. 4. 2022 19:06

Slabinou čínských výrobců nebývá cena, ale záruční a pozáruční servis.

Ty stativy jsou na můj vkus hodně těžké (cestovní stativ by měl vážit minimálně o půl kila méně a dvoukilový stativ by zase měl mít aspoň cca o třetinu vyšší tuhost), ale svoji práci udělají.

Pět sekci je podle moc, středový sloupek zhoršuje tuhost, ale je praktický.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod yersinius 15. 4. 2022 19:28

Ten středový sloupek bych asi nejvíc využil jako závaží batohu kvůli stabilitě. Asi mám rozhodnuto (LEOFOTO), ale když debata běží co tenhle Manfrotto https://www.megapixel.cz/manfrotto-befr ... kbfrtc4-bh vzhledem k váze jsem se bál ho sem vůbec dát, protože si nejsem jistý stabilitou.
yersinius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lennyl_2 16. 4. 2022 00:10

pozrel som tie stativy co tu boli uvedene. sam som si presiel znackami velbon, triopo a skoncil u gitzo.
dost zalezi od cloveka, aku stabilitu chce mat, aky tazky ma byt stativ a ci sa daju vymienat pokazene casti a peniaze samozrejme.

odnimatelny stredovy stlpik je fajn, da sa fotit uplne makro a zvysit vyska stativu. viac ako 4sekcie noh nechcem kvoli stabilite (posledna noha je vzdy tenka). ked uz moc fuka na horach, zatazenie stativu batohom pomoze, ale nie vzdy. 160cm vyska aj so stlpikom je pre mna minimum na slusne pouzivanie. viac ako 1.4kg vahy stativ+hlava uz nie som ochotny nosit po horach/skalach. utesneny stativ sladku vodu prezije, v mori je to risk.

moja historia...
velbon sherpa 250r - tazsia hlinikova verzia, mojou vinou som na skalach poskodil jednu nohu, kupil som radsej lahsi stativ
triopo - karbon, slusny stativ, ale vypadla mi jedna noha neskor (chyba vyroby), reklamacia uznana
gitzo - fest drahy (stal 689e), ma uz trochu skrutene gumicky na zatahovanie na nohach zo sladkej vody, na hlave je gumicka natrhnuta (zadrel som stativ na batohu na skalach), nohy drzia dobre

co tu bolo spomenute:
Benro Rhino 24C + kulová hlava VX25 - stativ posobi slusne, popozeral by som testy
Leofoto RANGER LS-324C+LH-40 CARBON - tento vyzera v tej cene asi najlepsi, aj hlava, ale 1,9kg by som uz nenosil
Leofoto URBAN LX-254CT+XB-32 CARBON - tento by som bral ja, kvoli vahe, otazka je, ci hlava bude stacit s tou 32mm gulou na tazsie skla od 1kg hore

inak mam uz roky Gitzo GK1545T-82TQD Traveler, ser. 1.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 16. 4. 2022 03:35

yersinius píše:Ten středový sloupek bych asi nejvíc využil jako závaží batohu kvůli stabilitě. Asi mám rozhodnuto (LEOFOTO), ale když debata běží co tenhle Manfrotto https://www.megapixel.cz/manfrotto-befr ... kbfrtc4-bh vzhledem k váze jsem se bál ho sem vůbec dát, protože si nejsem jistý stabilitou.

Sucastou balenia Leofoto je aj karabinka na zavesenia zavazia - montuje sa bud zboku alebo zospodu, takze stredovy stlpik nie je potrtebny.
No a k tomu Manfrottu - jeho AL verzia bola posledna, ktoru som mal pred kupou Leofota 324 - bol nizky, menej stabilny, mal stredovy stlpik :-) . Akoze na cesty je OK, ale potom budes mat 2 stativy ;-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 16. 4. 2022 06:09

Manfrotto nemá dobrý poměr mezi tuhostí a hmotnosti, na to, kolik váží, je málo pevný.

Leofoto má duralové části, to je poukázka na problém, dural je sice pevný, ale hůře tlumí kmity. Na nějaké stránce, tuším thecentralcolummn, měří, jak stativy tlumí kmity.

Já mám nakonec také 2 stativy (když nepočítám další tři, na které se mi práší ve skříni :-) ), jeden lehký cestovní, s hmotnosti hluboko pod 1.5 kg, který unese, co mám, ale nesmí foukat nebo být jiný problém a druhý skoro 3kg, který unese i těžký teleobjektiv na střeše auta, ale není to pětkový Gitzo systematik a RRS, takže u toho těžkého teleobjektivu by to bylo už hodně na limitu.

U cestovního stativu nedoporučuji nic, co váží přes 1.5 kg, pokud to unese sestavu. Baťoh jako zátěž pomůže, ale není to samospasitelné, mám pořád velký rozdíl mezi cestovním stativem (s batohem) a trojkovým Gitzo bez batohu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod yersinius 16. 4. 2022 07:13

Jinak stativ se asi nevyplatí kupovat z druhé ruky, že?
yersinius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod landov 16. 4. 2022 07:27

Teraz som so zaujimavosti prevazil na presnej kuchynskej vahe moje stativy:

- Leofoto 324C + LH40...deklarovana hmotnost 1880g...vaha ukazala 1848g
- Hlinikovy Manfotto Befree advanced + hlava Genesis BH-40...vaha ukazala 1670g

Rozdiel nepatrny, ale z hladiska pevnosti, stability a komfortu je rozdiel priepastny.
Vyhoda Manfrotta je, ze sa da zlozit na dlzku 40cm aj s hlavou, Leofoto ma az 57cm.
Takze predsa len rozmyslam, ci si to Manfrotto necham tiez, pretoze na cesty letecky to ma vyhody...aj ten hlinik bude asi bezpecnejsi pri "setrnosti" letiskoveho personalu :hm
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 16. 4. 2022 19:58

Aktuálně jsem měl příležitost si vyzkoušet, jaký je rozdíl mezi cestovním stativem a stativem Gitzo řady 3, když fouká silný vítr. Ten cestovní šel rychle do pouzdra a do kufru auta. Uznávám, že takhle fouká jenom občas, ale když už takhle fouká, tak jinak v pohodě funkční cestovní stativ nemá smysl ani rozkládat.
pemar
Expert

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků