CRI je zjednodušeně stupnice věrnosti barev 0-100, kdy nejvyšší hodnota udává naprostou shodu barevného spektra (zastoupení vlnových délek) se slunečním světlem.
Klasická žárovka či oheň má CRI 100 a to bez ohledu na intenzitu. Ostatní světelné zdroje produkují světlo elektro chemickou reakcí a jejich možnosti vycházejí právě z použité sloučeniny.
Spojité světlo je takové, kdy jsou zastoupeny všechny jednotlivé vlnové délky viditelného spektra.
Viz obrázek, kdy vidíte možnosti světelných zdrojů.
Pokud tedy například sodíková pouliční lampa na něco svítí, bez ohledu na intenzitu světla, uvidíte správně tvary objektu, ale ne jeho barvy. Vše bude interpretováno jako shodné odstíny žluté. Díky tomu pak některé barevné složky úplně zaniknou a s nimi i detaily - prostě budou neviditelné
Stejně jako na černobílé fotografii nerozlišíte barvy stejné sytosti - všechny budou stejně šedé.
Toto se často zneužívá v supermarketech, kdy se záměrně ladí světlo pro oddělení ovoce/zeleniny a masa - vše vypadá krásně. Tedy až do chvíle, kdy s tím vyjdete ven
A ano, pokud máte nespojitý zdroj světla, nenaladíte bílou (či jinou barvu) ani kdybyste se rozkrájel. Barvy, které nejsou zastoupeny, se na čip od objektu neodrazí. To znamená že 1) uvidíte věci jinak, než v reálu a 2) žádná korekce to neopraví.
Pokud bude například chybět na fotce (dusík viz obrázek spektra výše) jasně zelená, bude vše chybějící stejné barvy, jakou má nejbližší barevné okolí ve spektru. Vyniknou tak i jiné barevné detaily.